Як виростити гарний газон біля будинку та в громадських місцях

50

Зміни клімату, у тому числі хвилі спеки та тривалі періоди посухи, призвели до деградації міських зелених зон, де 50-70% становлять газони, догляд за якими сам по собі є мистецтвом, каже голова правління підприємства з догляду за міським середовищем Vizii Urban Валдіс Пурвінскіс .

У Швеції та німецьких містах, наприклад, Лейпцигу, газони у громадських парках займають не менше 50% міських зелених зон. У ТОП50 Індексу зелених міст 2018 року, що оцінює відсоткове співвідношення зелених зон до загальної площі міст, столиця Латвії посіла 25 місце. З іншого боку, за площею доступних парків Рига займає 21 місце – площа парків становить 11,1 квадратних метра на людину.

“Рига – досить зелене місто, проте нам є чого прагнути в плані сприяння біологічному розмаїттю. А саме, давно настав час дати спокій темі пострижених газонів, які ми бачимо на полях для гольфу, тоді як у міських районах і біля будинків газони є частиною різноманіття природи, де мешкають комахи та різні види рослин”, – каже голова правління Vizii Urban Валдіс Пурвінскіс.

Що потрібно, щоб виростити гарний газон біля свого будинку, у дворах багатоквартирних будинків та не тільки? Ось поради про те, як доглядати газон дружнім природі способом!

Озброїтися терпінням

Трава цілком і поступово зростає лише п’ятий рік. Однак, якщо підібрати правильне насіння, вчасно його посіяти в добре підготовлений ґрунт і правильно доглядати, вже на третій рік можна буде насолоджуватися чудовим газоном. Тому, якщо у дворі посіяна трава, важливо дбайливо ставитись до неї не тільки під час сходів, а й протягом більш тривалого періоду часу.

“Найкращий час для посіву газону – весна або рання осінь. Навесні вологість ґрунту висока, а температура повітря оптимальна для росту трав. Сіяти газон рекомендується, коли земля прогріється приблизно до 10-15 градусів тепла. Зазвичай це кінець березня або початок квітня”, – радить Пурвінскіс.

Читайте також:  Чому вам варто зіграти в квіз, навіть якщо ви поки що не знаєте, що це таке

Посіяти газон можна і ранньої осені, наприклад, у вересні чи жовтні до того, як земля замерзне. Щоб у газону утворилася коренева система до настання холодів, насіння слід висівати не менш як за 6-8 тижнів до перших постійних заморозків.

Вибір насіння залежить від мети використання газону. Є газони призначені, наприклад, для дитячих майданчиків, а є декоративні газони. Переважно сіяти кілька видів трав, оскільки вони можуть забезпечити міцніше і рівне дернове покриття.

Перед посівом рекомендується визначити поточний рівень рН ґрунту та за необхідності відрегулювати його в межах 5,5-7рН. Щоб зробити ґрунт більш родючим, його можна підгодувати гумусом чи компостом.

Кожна травосумішка має різний час проростання, який зазвичай вказується на упаковці газонної суміші в середньому 10-14 днів. Насіння вівсяниці зазвичай сходить від п’яти до десяти днів, райграсу – від семи до 14 днів, а мятліка лугового – через 10-15 днів.

Мятлик – повзуча рослина, що сприяє утворенню густішої дернини, а райграс забезпечує швидше проростання трави та утворення дернини.

Чи поливати газон і в якому разі?

До поливу газонів слід підходити з екологічної точки зору та по можливості використовувати природні джерела води.

“З естетичної точки зору, звичайно, важко дивитися на газон, що вигорів, але, з іншого боку, витрачати воду з крана недоцільно, дорого, до того ж ця вода фільтрується, що недобре для газону. Якщо все-таки хочеться поливати, то найкраще використовувати річкову воду чи, наприклад, дощову воду, зібрану у бочках”, – радить Пурвінскіс.

Наприклад, у Німеччині про це замислюються фермери, розроблені зрошувальні системи, що беруть воду з природних джерел – ставків, річок, озер тощо. Досвідчені садівники рекомендують поливати вранці газон. Важливо поливати водою кімнатної температури, оскільки холодна вода може стати шоком для землі та газону через занадто різкий перепад температури.

Читайте також:  Океан у земній корі: вчені зробили вражаюче відкриття

Кошення трави потрібно погоджувати з погодними умовами

“Кошення трави потрібно пристосовувати до погодних умов, траву корисніше косити перед дощем. У суху погоду навіть рекомендується відрощувати траву, оскільки вона охолоджує землю, забезпечуючи природну тінь. А якщо спекотно і коротка трава, то земля може нагріватися до 45 градусів за Цельсієм. У місті, як відомо, велика проблема із охолодженням”, – нагадує Пурвінскіс.

Після скошування трави людям хочеться відразу її зібрати, але з практичної точки зору для ґрунту та газону краще залишити скошену траву сохнути. Ця практика називається мульчуванням та захищає верхній шар ґрунту від висихання, утворення бруду, пригнічує зростання бур’янів та виконує інші важливі функції, у тому числі покращує структуру ґрунту.

Також слід пам’ятати, що при скошуванні газону не слід скошувати понад третину довжини травинок.

Дослідники з’ясували, що зниження інтенсивності косіння газонів у містах сприяє біорізноманіттю, економії ресурсів та скорочує присутність алергенних бур’янів. Про це знають і наші сусіди – наприклад, попередній мер Вільнюса запровадив порядок, за якого частину міських газонів косять лише двічі на рік.

Нещодавно Ризьке самоврядування також виступило із закликом діяти дружньо для природи та не косити траву без особливої ​​необхідності. У 2022 році було внесено зміни до правил, які передбачають, що косити траву на незабудованих ділянках потрібно набагато рідше.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я