Виявлено палацові барельєфи віком 2700 років.

30

Унікальне археологічне відкриття здійснили іракські та американські археологи.

Палацові барельєфи ассирійського царя.

На території сучасного Іраку виявлено палацові барельєфи ассірійського царя Сеннахіріма зі сценами війни.

Палацові барельєфи було знайдено дома древнього міста Ніневія, який колись був столицею Неоассирійського царства.

Під час реставраційних робіт у Ніневії археологи помітили ці нові артефакти, вбудовані в міські ворота. Дослідники поки що не можуть зрозуміти, чому плити із зображеннями використовувалися як будівельний матеріал для воріт.

Як відомо, у 2016 році бойовики терористичного угрупування «Ісламська Держава» знесли бульдозерами Ассірійську браму Машки в Ніневії. Нещодавно група археологів приступила до реставрації воріт і незабаром натрапила на дивовижну знахідку.

Палацові барельєфи царя Ассирії знайдені на території Іраку.  Фото: Penn Museum / upenn.app.box.com

Як повідомляють у прес-релізі іракські та американські археологи, йдеться про сім зображень, що добре збереглися. Ймовірно, колись були частиною палацу царя Сеннахіріма, який правив з 705 по 681 до н. е. Неоассірійським царством.

Дослідники на чолі з Майклом Данті з Музею археології та антропології Пенсільванського університету називають знахідку одним із найважливіших відкриттів ассірійських пам’яток, починаючи з XIX століття.

Палацові барельєфи зображують сцени військових походів царя

Як стало відомо, на барельєфах зображені ассірійські табори, лучники та військовополонені на тлі пейзажу з горами, пальмами та виноградними лозами.

“Ці сцени показують військові кампанії”, – пояснює археолог Данті. До речі, пан Данті — директор проекту відновлення «Програми стабілізації іракської спадщини» у Ніневії.

Це цілком зрозуміло, адже цар Сеннахірим керував численними військовими походами. І, нарешті, розширив Неоассірійську імперію: під його правлінням вона тяглася від Леванту через східну Анатолію до Месопотамії.

До речі, Ніневію проголосив столицею саме він. Також цар зміцнив місто стінами та вісімнадцятьма воротами, у тому числі й воротами Машки.

Читайте також:  У путінізму немає інтелектуальних витоків

До речі, барельєфи встановлені в Машкиних воротах таким чином, що зображення нахилені на 90 градусів. Вочевидь, ворота були початковим місцем розташування пластин. «Ймовірно, їх було перевезено зі знаменитого південно-західного палацу Сеннахіріма. І лише пізніше встановлені в Машкині ворота, вже після періоду царювання Сеннахіріма», – припускає Данті.

Як відомо, у Південно-Західному палаці багато кімнат колись були прикрашені сценами з військових походів Сеннахіріма. Правитель таким чином намагався справити враження на іноземних сановників та дипломатів: «Ці барельєфи були важливим твором ассірійської пропаганди», — зазначив Данті у листі до наукового видання Spektrum.

Лучники: воїни царя Сеннахіріма.  Фото: Penn Museum / upenn.app.box.com

Проте достеменно невідомо, чи справді барельєфи були розміщені у південно-західному палаці. Малюнки на одній частині незакінчені, а на тих, що залишилися, немає слідів звичайного для того часу розпису.

За словами Данті, барельєфів, можливо, ніколи не бачили у палаці. На даний момент дослідники можуть тільки здогадуватися.

Очевидно, Машкіна брама Ніневії була відреставрована і перебудована в 1970-х роках. Однак після акту вандалізму «Ісламської держави» у 2016 році вони потребують повної реставрації.

Іракські та американські археологи планують відреставрувати, наскільки це можливо, все ассірійське поселення в районі Мосула. Але й працюють над тим, щоб територію стародавнього міста було визнано об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я