Вихід Росії із «зернової угоди»: якими будуть наслідки

29

Вихід Росії із «зернової угоди» вже вплинув ціни на світовому ринку зерна. Це може мати наслідки так званих бідних країн. Як далі розвиватимуться події з експортом зерна з України?

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну українські порти було заблоковано та експорт зерна з країни припинився. Україна є важливим гравцем на світовому ринку продовольства, і відсутність експорту зерна з цього ринку може спричинити дефіцит зернових у деяких країнах. У зв’язку з цим ООН за сприяння Туреччини активізували переговорний процес і підписали так звану «зернову угоду», яка дозволяла відносно безпечно експортувати продовольство з українських портів. Тим не менш, у понеділок, 31 жовтня, російська сторона заявила про зупинення своєї участі в угоді. Як це вплине на продовольчі ринки та на ціни у світі та в Німеччині провідні Stratera Show на радіо «Голос Берліна» обговорили з директором аналітичного центру «Совєкон» Андрієм Сізовим.

Як працювала «зернова угода» і що буде тепер?

«Думаю, Україна була дуже задоволена, бо це вкрай важлива угода, вкрай важливий проект для України, її фермерів, її балансу. Зерна в Україні було дуже багато, і все ще багато залишається, бо залишилися перехідні запаси з минулого рекордного врожаю 21-го року, які були не вивезені цілком. Україна взагалі великий експортер і плюс, і поточний урожай, незважаючи на воєнний час, він надто перекривав їхні потреби. Тобто зерна у країні було дуже багато. Основні порти чорноморські не працювали через військові дії. Та й потім вони заробили. І для України це було дуже важливо», – каже експерт.

«Кремль, можна припустити, все це дуже дратувало. І взагалі, строго кажучи, все це називалося угодою. Що від цього вигравав Кремль? Було не дуже помітно. Можна лише теоретизувати, що він виграв.

Читайте також:  ВПС США перехопили Cessna під Вашингтоном

Від угоди виграла Туреччина. Можна сміливо сказати, що з Ердогана це великий особистий проект. Він батько цієї угоди. Турецька медіа називає це угодою Ердогана. Він має наступного року непрості вибори, і, мабуть, він планує розповідати про геополітичні успіхи Туреччини під його керівництвом. Що ж отримував Кремль, було не дуже зрозуміло. Моє особисте припущення, що це була частина якоїсь великої угоди між Путіним та Ердоганом, яка йшла далеко за межі зернового ринку. Стосувалася багато чого — Сирії, Вірменії, Азербайджану, розрахунків різних постачань та інших речей», — зазначає директор аналітичного центру «Совєкон».

Що тепер буде із експортом зерна з України?

«У будь-якому випадку зараз буде пауза, тому що нові контракти на купівлю українського зерна, я думаю, зараз ніхто не укладатиме, поки ситуація не стане більш явною. Можливо, Анкара намагатиметься цю операцію реанімувати. А можливо, і ні.

Можна припустити, що це нова не дуже зрозуміла історія, що Туреччина буде великим газовим хабом для російського газу. Можливо, Анкара задовольниться цим, грубо кажучи замість «зернової угоди». І все одно він залишається великою країною, прем’єром Ердоганом», — припускає Андрій Сізов.

Наскільки може подорожчати хліб у Німеччині через припинення угоди?

«Хліб подорожчає на один процентний пункт максимум. ЄС – це багаті країни. Основною для продовольчої інфляції в Європі, природно, є не ціни на продовольство, а ціни на енергоносії, дизель і бензин. Чим нижчою буде вартість енергоносіїв, тим нижчою будуть ціни і на продовольство», — вважає експерт.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я