Вибори в Туреччині – як проголосують німецькі турки?

32

Близько 1,5 мільйона німецьких турків можуть віддати свої голоси на виборах у Туреччині по всій країні. Ердоган перебуває під тиском – чи може він, як завжди, розраховувати на добрі результати за кордоном?

 

Вибори у Туреччині – як проголосують німецькі турки?

Коли вчителька початкових класів Есра Явуз віддає свій голос на парламентських та президентських виборах у Туреччині у ці дні, вона робить це в надії на зміну політики. «Я голосую за людей, які там мешкають, а також за себе – Туреччина моя країна», – каже 41-річна мешканка Берліна. Німецько-турецька жінка – одна з приблизно 1,5 мільйонів виборців, які мають право голосу, які з четверга вирішуватимуть, чи буде президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана вигнано чи переобрано по всій країні.

За обіднім столом родини Явуз у берлінському районі Вестенд йде жвава дискусія про вибори, які вважають найбільшим викликом у політичній кар’єрі Ердогана. Йому доводиться побоюватися за своє переобрання не лише після катастрофи, спричиненої землетрусом у лютому. «Землетрус розбудив людей, вони відчули біль у власному тілі і побачили, наскільки важлива держава, що функціонує», – каже Есра Явуз. Частина її сім’ї родом із сильно постраждалого міста Антакья, де багато жителів скаржилися на повільну допомогу.

Вибори очікуються близькими

Поточні опитування показують, що гонка між Ердоганом та його найсильнішим суперником Кемалем Кілічдароглу з головної опозиційної партії CHP буде близькою. Тим паче цікавим буде виступ Ердогана серед німецьких турків. У Північному Рейні-Вестфалії журналіст турецького походження Хюсейн Топель бачить «відчутний шанс» для опозиції цього разу – і застерігає фальсифікацію виборів. Журналіст із Хільдена під Дюссельдорфом вважає, що в цій країні цілком можлива рекордна явка. «Турки в Німеччині відчувають свою значущість та належність завдяки такій участі. Вони не хочуть бути турками другого ґатунку». І він попереджає: «Необхідно виявляти крайню обережність. Особливо урни для голосування за кордоном мають ретельно охороняти прихильники опозиції по всіх партійних лініях».

Читайте також:  Мануела Швезіг у неділю вирушить до Фінляндії.

Якщо брати за приклад минулі голосування, то AKP може сподіватися на успіх принаймні серед виборців у Німеччині. У 2018 році Ердоган отримав 64,8% у цій країні – і лише 52,6% загалом. «Релігійні консервативні кола непропорційно представлені та добре організовані в Німеччині, що полегшує їм мобілізацію», – каже Юнус Улусий із Центру турецьких досліджень в Ессені. Серед іншого, це пов’язано з трудовою міграцією з 1960-х років, яка здебільшого йшла із сільської місцевості Анатолії, а не з мегаполісів та прибережних регіонів, таких як Стамбул, Анкара чи Ізмір, де сильні світські та опозиційні кола».

Чи слабшає підтримка Ердогана?

В останні роки, проте, багато студентів, професіоналів та представників опозиції іммігрували, що може змінити склад електорату на користь опозиції. «Проте, це має лише непомітно змінити високий рівень підтримки президента Ердогана в Німеччині», – вважає Юнус Улусою. У мечетях виборці AKP представлені надміру.

Есра Явуз не може зрозуміти чому люди голосують за AKP. «Ви бачите всі нещастя у Туреччині, але ви живете у демократичній країні. У вас тут є все, але ви голосуєте за квазі-недемократичну партію у своїй країні». Її чоловік Чагдас також вважає, що цього разу це може бути небезпечним для Ердогана. Але: Це не перші «вибори долі» в Туреччині – і результат в основному став розчаруванням для багатьох людей, незважаючи на великі надії. «Мій батько мав цю надію останні 50 років. Я не думаю, що він доживе до того часу, коли Туреччина розвиватиметься так, як він завжди хотів».

За межами Туреччини у Німеччині проживає найбільша у світі турецька громада – близько трьох мільйонів людей. Серед федеральних земель більшість людей турецького походження проживає у Північному Рейні-Вестфалії, де нині право голосу мають близько 500 000 осіб. За три місяці до голосування в цій країні заборонено виступи іноземних політиків у рамках передвиборчої кампанії. Для приватних приміщень однак правило інше. «Слід приділяти більше уваги невеликим громадським кімнатам поблизу громад мечетей, оскільки люди часто зустрічаються наодинці для передвиборної агітації», – радить Топель. У цьому контексті знову і знову з’являються політики з Туреччини.

Читайте також:  СДПН та ХДС обговорили формування уряду

Створення настрою у соціальних мережах

Дітіб у Кельні, як найбільша ісламська асоціація, може спробувати «пропагандистський» вплив на користь Ердогана і AKP, але Топель вважає, що це не зіграє великої ролі. З іншого боку, через Facebook, Instagram, TikTok та Twitter створюється багато настроїв на користь AKP. А у Німеччині дивляться багато лінійного турецького телебачення. Більшість ЗМІ у Туреччині перебуває під прямим чи непрямим контролем уряду.

Турецька федерація в Північному Рейні-Вестфалії також очікує на дуже високу явку виборців у Німеччині. Враховуючи «перевантаження» ЗМІ та супутню їй поляризацію, це «питання совісті» – прийти на вибори та мобілізувати якнайбільше людей для свого табору, зазначає голова Серхат Улусий.

Підприємець Мехмет Д. з Нижнього Рейну вважав за краще відкласти вибори через землетруси. Ердоган обіцяв відновити зруйновані будинки протягом року – він вважає, що з голосуванням слід було почекати, щоб перевірити, чи буде обіцянка виконана. По турецькому телебаченню знову і знову показують прогрес у відновленні і постраждалим надають велику допомогу після початкових проблем. Це зауважує і турецька громада у Німеччині. «Звичайно, Ердоган цим набирає очки.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я