Зеленський приїхав до Польщі: Перший офіційний візит від початку війни
Це був перший офіційний візит Зеленського до Польщі з моменту початку російського вторгнення до країни 24 лютого 2022 р. У Варшаві він, серед інших, поговорив із президентом Анджеєм Дудою та прем’єр-міністром Матеушем Моравецким.
Для поляків цей візит був насамперед важливим символічним жестом. З перших днів війни поляки зустріли військових біженців із безпрецедентною готовністю допомогти. Мільйони перетнули кордон, багато хто виїхав на Захід, дехто повернувся на батьківщину. Наразі, за даними Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН), близько 1,6 мільйона людей з України мають статус захисту у Польщі.
Військова підтримка Польщі також відіграла важливу роль під час візиту Зеленського. Декілька тижнів тому Дуда оголосив, що Польща поставить Україні винищувачі МіГ-29. Під час візиту Зеленського він став конкретним: Україна вже отримала від Польщі вісім МІГ-29, чотири з них – «протягом останніх місяців», ще чотири – лише «нещодавно». Крім того, шість МіГ-29 наразі готуються до постачання, оголосив Дуда.
Зеленський підкреслює тісний польсько-український альянс
Зеленський також підписав попередню угоду з главою уряду Польщі Моравецьким щодо закупівлі нових польських колісних броньованих бойових машин піхоти. Декілька днів тому Моравецький оголосив, що Україна хоче замовити сто колісних бойових машин піхоти KTO Rosomak. Замовлення фінансуватиметься коштом ЄС для Польщі та допомоги США для України.
У своїй промові Зеленський наголосив, що тісний польсько-український союз є наріжним каменем свободи у Східній Європі. «Якщо ми разом з вами вільні, це гарантія того, що свобода буде сильною у всіх наших сусідніх країнах, сусідах Європейського Союзу – Румунії, Словаччини, Литві та інших країнах Балтії», – сказав Зеленський.
Він додав: “Якщо ми вільні, це гарантія того, що свобода утвердиться і в Молдові, не піде з Грузії і обов’язково прийде до Білорусі”. Молдова перебуває під тиском Росії. У Грузії, на Південному Кавказі, нещодавно пройшли протести проти уряду, який хотів запровадити придушення громадянського суспільства, як у Росії. Білорусь під керівництвом глави держави Олександра Лукашенка перебуває у тісному союзі з Москвою та бере участь у агресивній війні проти України.
Київ: важкі бої за будинок у Бахмуті
Російські нападаючі та українські захисники вступили в запеклі бої між будинками в Бахмуті. Серію атак російських солдатів у промисловій зоні східноукраїнського міста було відбито за підтримки артилерії та гранатометів, повідомило вчора у Києві військове керівництво. Незважаючи на перевагу в чисельності особового складу, російським підрозділам не вдалося зробити прорив, йдеться у повідомленні.
Російські війська намагаються захопити Бахмут на Донеччині з кінця літа. Більшість міста і частина центру вже перебувають під російським контролем. Проте українські підрозділи продовжують чинити опір у західній частині міста, населення якого раніше становило 70 000 осіб. Росія вторглася в Україну понад 13 місяців тому.
ООН: США та Великобританія бойкотують представника російських дітей
На знак протесту проти виступів Марії Львової-Бєлової, російського дитячого посланця, яка розшукується за ордером на арешт, представники США та Великобританії залишили неформальне засідання Ради Безпеки ООН. Коли вчора Львова-Бєлова виступала під час відеоконференції на засіданні у Нью-Йорку, крісла цих двох країн залишалися порожніми, як і крісла Албанії та Мальти.
Росія нині головує у цьому органі на ротаційній основі. Запрошення Львовою-Бєловою було розцінено як провокацію, оскільки вона вважається ключовою фігурою у насильницькій депортації українських дітей із зони бойових дій до Росії. У зв’язку з цим Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт Львова-Бєлова, а також президента Росії Володимира Путіна за цю «депортацію».
З початку агресивної війни Росії проти України Київ неодноразово звинувачував Москву у «депортації» українських дітей. Нещодавно Київ говорив про 19 514 постраждалих дітей, серед яких 4390 сиріт. Москва заперечує це та говорить про евакуацію.
Це буде важливо у четвер
Голова Франції Еммануель Макрон та голова Комісії ЄС Урсула фон дер Ляйєн зустрінуться у четвер у Пекіні з главою Китаю та лідером партії Сі Цзіньпіном для переговорів. У центрі уваги буде конфлікт в Україні та економічні відносини.
У Москві тривають переговори глави Кремля Путіна та білоруського лідера Лукашенка. Вони обговорюватимуть поточні політичні питання. Крім запланованого розміщення російської тактичної ядерної зброї в Білорусі на кордоні з Польщею, ймовірно, йтиметься і про реакцію вступу Фінляндії до НАТО.