Президент України Володимир Зеленський висловив своє захоплення тим, що Європейський Парламент підтримав вступ його країни до НАТО та ЄС. «Європейський парламент ухвалив потужну резолюцію на підтримку європейських та євроатлантичних устремлінь нашого народу», – сказав він у своєму щоденному відеозверненні.
Він сказав, що є чіткий заклик до лідерів ЄС визначити шлях до вступу. Крім того, за його словами, Європарламент підтримує заклик Києва щодо перспективи вступу до НАТО та визнає внесок України в євроатлантичну безпеку.
Парламент ЄС виступає за процедуру вступу до НАТО після закінчення війни
Парламент ЄС раніше закликав НАТО підготувати ґрунт для вступу України до західного оборонного альянсу після закінчення агресивної війни Росії. У резолюції, ухваленій учора у Страсбурзі, йдеться, що процедура вступу має розпочатися після закінчення війни і завершитися якнайшвидше.
425 євродепутатів проголосували «за», 38 – «проти». 42 утрималися. До повного вступу до НАТО ЄС та НАТО повинні розробити тимчасові рамки гарантій безпеки, які будуть реалізовані одразу після закінчення війни.
Зеленський також високо оцінив плани США щодо конфіскації російської власності та передачі її Україні. За його словами, відповідний законопроект уже внесено до Конгресу. «У диктатурах, подібних до російської, гроші – найвища цінність». Правителі без вагань пожертвували б сотнями тисяч життів, але не своїм майном.
Якщо тепер вони втратять свої гроші, то, на їхню думку, війна фактично завдасть їм збитків. Цей стан «вони мають втратити повністю, на благо тих, хто постраждав від їхньої агресії, від цієї терористичної війни на благо нашої держави, нашого народу», – сказав український лідер.
Агентство з атомної енергії: Ситуація на атомній електростанції серйозна – але стабільна
За словами голови Міжнародного агентства з атомної енергії, ситуація довкола Запорізької атомної електростанції України після прориву греблі у Каховці серйозна, але стабільна. «З одного боку ситуація серйозна, наслідки є, і вони реальні. З іншого боку, було вжито низку заходів щодо стабілізації ситуації», – сказав Рафаель Гроссі під час свого вчорашнього візиту на атомну станцію, повідомляє російське інформаційне агентство «Інтерфакс».
Атомна електростанція на півдні України, окупованому російськими військами, отримує воду з Каховського водосховища, яке пересихає через прорив греблі. Однак зараз у ставках-охолоджувачах ще достатньо води, сказав Гроссі. Глава МАГАТЕ взагалі планував вирушити до міста Енергодар у середу, але був змушений відкласти візит на один день з міркувань безпеки. Разом із ним на станцію також прибула нова група міжнародних спостерігачів, яка замінила попередню місію.
Тим часом глава російського атомного відомства Олексій Лихачов попередив про зростаючі ризики для АЕС. «Ми розуміємо, що станція будь-якої миті може зазнати цілеспрямованої атаки», – заявив високопоставлений російський чиновник у кулуарах Петербурзького економічного форуму. Він звинуватив українських військових у тому, що вони не підтримують у явному вигляді принципи Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) щодо безпеки станції. Враховуючи наступ українських військ у регіоні, це збільшує небезпеку для станції, сказав Ліхачов.
Путін хоче поїхати до Туреччини – і поговорити зі Шольцем по телефону
Президент Росії Володимир Путін хоче поїхати до Туреччини на запрошення свого турецького колеги Реджепа Тайіпа Ердогана. «Президент Туреччини підтвердив своє запрошення до нашого президента відвідати Туреччину, – сказав радник Путіна Юрій Ушаков, повідомляє агентство «Інтерфакс». Плани на цю поїздку є, але дату поки що не визначено, додав він.
Крім того, у Кремлі заявили, що телефонна розмова з Путіним, запланована канцлером Німеччини Олафом Шольцем, малоймовірна, але вітається. «Можливо це дозволить Берліну хоча б на секунду скинути шори, які заважають йому тверезо оцінювати ситуацію», – сказав прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков російському державному телебаченню в четвер. Проте, за його словами, нині жодних зрушень щодо цього немає. Заява Шольца про можливий телефонний дзвінок була “ймовірно, про гіпотетичні наміри”.
Країни НАТО домовилися про новий формат переговорів
Країни НАТО узгодили новий формат співробітництва з Україною. Концепція була прийнята письмово, підтвердили кілька дипломатів виданню Deutsche Presse-Agentur. Тепер Україна має погодитись, а також мають бути визначені деталі. Наприклад, ще не вирішено, як часто збиратиметься нова Рада. Мета – провести перше засідання напередодні саміту глав держав та урядів НАТО у Литві наступного місяця.
У конкретному плані, як повідомляється, концепція передбачає перетворення існуючої Комісії НАТО-Україна на Раду НАТО-Україна. Це має дозволити на рівних обговорювати ключові питання безпеки з країною, яка зазнала нападу з боку Росії, а також приймати спільні рішення.
Що буде важливим сьогодні
У Брюсселі продовжується зустріч міністрів оборони країн НАТО. Однією з тем є координація подальшої військової допомоги Україні.
На тлі бойових дій на півдні України президент Росії Володимир Путін виступить із промовою на Міжнародному економічному форумі у Санкт-Петербурзі. Очікується, що він прокоментує війну, а також наслідки санкцій для Росії. У минулому він завжди зменшував вплив обмежень на російську економіку.