Після скасування угоди щодо зерна Москва тепер загрожує цивільним судам у Чорному морі. А президент Росії Володимир Путін говорить про можливість поновлення угоди лише за умови виконання обіцянок, даних ООН його країні.
Тим часом зустріч міністрів закордонних справ країн ЄС, що відбулася сьогодні вранці, дає Україні надію на нові обіцянки підтримки, що далеко йдуть, з боку Європейського Союзу. За інформацією Deutsche Presse-Agentur, посланець ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель запропонував гарантувати Києву значне розширення програми військової підготовки українських збройних сил. Україна вже майже 17 місяців захищається від агресивної війни Росії.
Одеса третю ніч поспіль зазнає обстрілів
Одеська область на півдні України вже третю ніч поспіль зазнає обстрілів. За повідомленнями місцевих ЗМІ, в районі Одеського порту знову пролунали вибухи. ППО була активною. Українські ВПС попередили у Telegram, що у напрямку Одеської області було зафіксовано пуски надзвукових протикорабельних ракет. Вони закликали населення не висуватись із укриттів. Попередні дві ночі Росія вже завдала авіаударів Одеської області на Чорному морі.
Напад зазнав також центр південного українського міста Миколаєва. Поранення отримали щонайменше семеро людей, у тому числі троє дітей. У місті спалахнув триповерховий житловий будинок та кілька гаражів, повідомляє інтернет-портал «Українська правда» з посиланням на голову місцевої військової адміністрації та мера міста.
Зеленський: Не лише Україна страждає від атак на порти
Зеленський підкреслив, що від атак на чорноморські порти страждає не лише Україна, а й країни Африки та Азії, які очікують на постачання продовольства.
Росія, яка минулого понеділка, незважаючи на заперечення, не продовжила дію укладеної за міжнародного посередництва угоди з Україною щодо зерна, протягом останніх кількох ночей обстрілювала район Одеського порту. За даними українських джерел, внаслідок обстрілу було знищено близько 60 тисяч тонн зерна. Зеленський сказав про «можливо, найбільшу спробу Росії завдати шкоди Одесі з початку великомасштабної війни». Перевірити інформацію неможливо.
Росія загрожує кораблям у Чорному морі
Поки Київ сподівається на вивіз зерна без участі Росії, Москва попередила: РФ з ночі розглядає судна, що прямують до українських портів, як «потенційні перевізники військових вантажів». У зв’язку із завершенням Чорноморської ініціативи було зроблено попередження судноплавству. У зв’язку з цим райони північного заходу та південного сходу міжнародних вод Чорного моря були віднесені до небезпечних для судноплавства.
Путін: повернення до зернової угоди можливе лише при виконанні всіх умов
Тим часом президент Путін не виключив поновлення важливої угоди. Як повідомляє агентство «Інтерфакс», спочатку Захід запевнив Москву в тому, що низка вимог буде виконана. Путін заявив на зустрічі із представниками уряду. «Щойно всі ці умови, про які ми домовлялися раніше, будуть виконані (…), ми відразу повернемося до цієї угоди».
Росія оголосила про припинення дії угоди минулого понеділка на тлі широкого міжнародного протесту. Москва стверджує, що західні країни не виконали обіцяних послаблень для експорту російських добрив та продовольства – зокрема для голодуючих країн. З іншого боку, на міжнародному рівні Росію критикують за використання голоду як зброю. Експорт саме українського зерна особливо важливий для бідних країн Півдня.
США оголосили про виділення мільярдів на військову допомогу Україні
Тим часом уряд США оголосив про нову військову допомогу Україні у розмірі 1,3 млрд. доларів США (близько 1,16 млрд. євро). Пентагон оголосив, що ця допомога буде спрямована на зміцнення оборони повітряного простору України та задоволення потреб країни у боєприпасах. Як повідомляється, нове обладнання закуповуватиметься у промисловості, а не на військових складах США. У пакет входять чотири зенітно-ракетні комплекси «Насамс», безпілотники та обладнання для захисту від них, 150 автоцистерн, 115 транспортних машин та боєприпаси.
Що стає важливим сьогодні
Україна також може сподіватися на нові обіцянки підтримки, що далеко йдуть, з боку Європейського Союзу. За інформацією агентства dpa, головний дипломат ЄС Боррель запропонував на зустрічі міністрів закордонних справ запевнити київський уряд у значному розширенні програми військової підготовки українських збройних сил. Якщо дозволять обставини, можна буде розглянути навіть поступове перенесення навчальних заходів на Україну.
Крім того, Боррелл рекомендує виділити додаткові мільярди на постачання озброєнь та техніки. Зокрема, іспанець хоче пообіцяти, що ЄС візьме участь і у витратах на постачання сучасних винищувачів.