Згідно з офіційними повідомленнями, щонайменше троє людей, включаючи дитину, загинули внаслідок нового російського ракетного обстрілу столиці України Києва у четвер увечері. Крім того, 14 людей отримали поранення у Дніпровському та Деснянському районах, повідомив сьогодні вранці мер Віталій Кличко. Дев’ять із них було доставлено до лікарні. За даними міліції, вбита дитина – дев’ятирічна дівчинка. Спочатку влада заявила, що загинули двоє дітей.
Агресивна війна Росії проти України, яка триває вже 463 дні, напевно, стане головною темою на двох міжнародних зустрічах у четвер.
За даними українського Генштабу, десять російських ракет «Іскандер» наземного базування було збито засобами протиповітряної оборони. Атака сталася о 3 годині ранку (2 години ночі за центрально-європейським часом), повідомила військова адміністрація у Києві. За його словами, внаслідок обстрілу є багато жертв та численні руйнування. “У Дніпровському та Деснянському районах, за словами лікарів, зараз 14 поранених, 9 довелося госпіталізувати”, – написав Кличко на своєму каналі в Telegram.
Сьогодні день захисту дітей. А фашисти чинять черговий напад на нашу столицю і вбивають. Вбивають українських дітей», – розбушувався у Telegram голова військової адміністрації Києва Сергій Попко. Слово «фашисти» – це поєднання слів «раша», як його вимовляють у Росії англійською, і фашист. З початку війни в Україні воно використовується як лайка для російських окупантів.
Зеленський наголошує на важливості експорту зерна
Під час візиту до портового міста Одеса президент України Володимир Зеленський наголосив на важливості нещодавно продовженої зернової угоди. «Світ знає про фундаментальну роль морського експорту зерна для продовольчої безпеки», – сказав Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні в середу, посилаючись на угоду з Росією, яка була досягнута за міжнародного посередництва. «Усі держави світу, які мають вихід до моря, тепер можуть побачити, з чим можуть зіткнутися їхні порти та їхні води, якщо Росія продовжить блокаду Чорного моря».
Росія протягом кількох місяців блокувала експорт зерна сусідньої країни в рамках своєї агресивної війни, яка розпочалася у лютому 2022 року. Потім, минулого літа, за посередництва ООН і Туреччини було досягнуто згоди між двома ворогуючими сторонами, після чого українське зерно знову почало постачати. Зовсім недавно, в середині травня, угода була продовжена ще на два місяці – у поєднанні з вимогою Москви про те, щоб тепер було полегшено її власний експорт.
США обіцяють Україні подальшу багатомільйонну військову допомогу
Уряд США надає Україні подальшу військову допомогу для протидії агресивній війні Росії. Міністерство оборони США оголосило про надання додаткового пакету військової допомоги на суму близько 300 мільйонів доларів США (близько 281 мільйон євро). У цю суму входять боєприпаси для різних систем озброєння, які вже поставили США в Україну.
Прес-секретар Кремля звинувачує Захід у «русофобії»
Після атак безпілотників на Москву прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков звинуватив Німеччину та інші західні держави у русофобській реакції. “Ви можете годувати русофобію, а вони (європейські держави) годують русофобію”, – сказав Пєсков в ефірі російського державного телебачення. Він відреагував на заяви речника уряду Німеччини Штеффена Хебестрайта.
Хебестрейт, проте, не прокоментував інциденти з безпілотниками у Москві. Натомість, раніше того ж дня, відповідаючи на запитання, як він оцінює напади на російський центр, він сказав: «У принципі міжнародне право передбачає, що країна захищає себе сама». Захист від нападу російських військ на Україну був законним, сказав він. «Однак канцлер знову і знову дає зрозуміти: щодо використання німецької зброї, то вона призначена для захисту української території».
У вівторок російські військові заявили, що знищили вісім безпілотників, які летіли у бік Москви. Декілька будівель отримали незначні пошкодження. Росія звинувачує в інциденті Україну, проти якої вона перебуває у стані війни вже понад 15 місяців. Країна, яка зазнала нападу, відкинула ці звинувачення. З іншого боку, в Україні обстріли з безпілотників – які часто призводять до загибелі та поранення – є частиною повсякденного життя.
Що буде важливим у четвер
Міністри закордонних справ країн НАТО хочуть просунутися у підготовці до наступного саміту Альянсу у четвер на консультаціях у норвезькому Осло. Серед іншого вони обговорюватимуть, як вчинити із заявою України про вступ до альянсу.
Європейський саміт у колишній радянській республіці Молдова, яка межує з Україною, також, ймовірно, зосередиться на агресивній війні Росії. Канцлер Німеччини Олаф Шольц та інші глави держав та урядів із майже 50 країн очікуються там на другому саміті нової Європейської політичної спільноти (ЄПК).
У зоні бойових дій в Україні увага у четвер, швидше за все, також буде зосереджена на Сході: Згідно з його власними заявами, голова російської приватної армії Вагнера Євген Пригожин хоче передати захоплене місто Бахмут, яке не було залишено Україною, під контроль регулярної російської армії.