У вихідні російська артилерія обстріляла південне місто Херсон. Президент України Зеленський говорить про «терористичні атаки». Новини з першого погляду.
Російське вторгнення – Війна проти України: ситуація така
Щонайменше двоє людей загинули внаслідок серії російських артилерійських обстрілів південного українського міста Херсон. Ще семеро мешканців отримали серйозні поранення, згідно з офіційними повідомленнями в неділю.
Президент України Володимир Зеленський засудив російські обстріли Херсона як чисті терористичні атаки. «Загалом лише за цей день на Херсонщині було скоєно понад 20 російських нападів», – сказав Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні. «Жорстокі удари по всьому місту – будинках, вулицях, лікарнях».
За словами військового адміністратора Романа Мрочка, метою атаки на центр міста в неділю були дві лікарні, яким було завдано лише незначної шкоди. Натомість було завдано удару по багатоповерховому житловому будинку, який отримав серйозні пошкодження. За даними військової адміністрації, Херсон останніми днями неодноразово ставав об'єктом обстрілів з боку Росії із ствольної артилерії, гранатометів та ракетних установок. Тільки з суботи місто на Дніпрі зазнало обстрілу майже 400 снарядами. Спочатку цю інформацію не вдалося перевірити.
Оголошено повітряну тривогу
Збройні сили України повідомили про неодноразові атаки російських військ на плацдарми на лівому березі Дніпра під Херсоном з метою їхнього максимального відтіснення. У неділю надходили повідомлення про бої та з інших ділянок фронту. «Запеклі бої продовжуються у десятках місць по всій лінії фронту», – сказав Зеленський. «Найскладніші ділянки – Мар'їнка, Авдіївка та Бахмут». Він не повідомив жодних подробиць.
Увечері в неділю на сході та півдні України було оголошено повітряну тривогу. Українські ЗМІ повідомили про наближення російських безпілотників-камікадзе іранського виробництва над Чорним морем. Система протиповітряної оборони у Миколаєві активізувалася проти безпілотників.
Каллас закликає до створення трибуналу з агресивних війн
Прем'єр-міністр Естонії Кайя Каллас закликав створити міжнародний трибунал для покарання винних у російській агресивній війні. «Для військових злочинів є Міжнародний кримінальний суд, який переслідує ці злочини. Але має бути і трибунал щодо злочину агресивної війни», – заявила Каллас у Гамбурзі, приймаючи премію Маріон Дьонхофф за міжнародне порозуміння та примирення.
Агресивна війна була «матір'ю всіх злочинів». Вищі політичні діячі, винні у цьому, мають бути притягнуті до відповідальності. Ця вимога юридичної відповідальності з боку політичного та військового керівництва Росії висунута й українським керівництвом у його мирному плані.
Зеленський: Зміцнення оборонної промисловості
Найближчим часом українська оборонна промисловість має розширити свої можливості. Про це в неділю ввечері заявив президент Зеленський, не повідомивши жодних подробиць. «Наступного тижня – ми вже готуємося до цього – ми обов'язково збільшимо можливості нашої держави, особливо нашої оборонної промисловості», – сказав він. Нещодавно обговорювалося питання про будівництво заводу з виробництва танків однієї з німецьких компаній.
У вихідні генеральний директор Rheinmetall Армін Паппергер повідомив «Wirtschaftswoche», що розраховує укласти з Україною контракт на будівництво колісної бронетранспортерної машини Fuchs та бойової машини піхоти Lynx не пізніше за початок наступного року. Компанія хоче “орендувати, переобладнати і потім експлуатувати” існуючі системи. Системи добре захищені від можливих атак.
Дослідження: війна в Україні викидає в атмосферу більше CO2, ніж Бельгія за рік
Згідно з нещодавнім дослідженням, агресивна війна Росії проти України за перші півтора роки викликала викид парникових газів, що руйнують клімат, більше, ніж така країна, як Бельгія, за рік. Міжнародна група дослідників під керівництвом голландця Леннарда де Клерка підрахувала, що за цей період було викинуто 150 мільйонів тонн CO2 в еквіваленті.
Дослідження, яке було заздалегідь надано Deutsche Presse-Agentur, мало бути представлене сьогодні на Всесвітній кліматичній конференції у Дубаї. CO2-еквіваленти використовуються, коли викиди інших шкідливих для клімату парникових газів – наприклад, метану – перетворюються на викиди CO2, щоб полегшити порівняння.
Що важливо сьогодні
Сьогодні очікується поновлення бойових дій на фронтах в Україні за низьких температур, особливо на сході країни.