Урсула фон дер Ляйєн та її команда. Нова

7

Після тижнів політичного торгу голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн у вівторок представила нову команду європейських комісарів: керівників, яким доручено зміцнити економічну та військову безпеку ЄС протягом наступних п'яти років.

Урсула фон дер Ляйєн та її команда. Нова

Зіткнувшись з війною Росії в Україні, потенційним поверненням Дональда Трампа на пост президента США та конкуренцією з боку Китаю, новій комісії доведеться керувати ЄС у період глобальної невизначеності.

Вибір того, хто отримає ту чи іншу посаду, є показником того, в якому напрямку Брюссель хоче направити Європейський Союз, а також ваги, які матимуть держави-члени та політичні угруповання після виборів до Європарламенту у червні.

«Йдеться про зміцнення нашого технологічного суверенітету, нашої безпеки та нашої демократії»– Заявила голова комісії Урсула фон дер Ляйєн, представляючи склад команди в Європейському парламенті в Страсбурзі.

Екс-міністра закордонних справ Франції Стефана Сежурна було призначено на посаду виконавчого віце-президента, який займається промисловою стратегією.

Соціалістка та активістка кампанії із захисту клімату з Іспанії Тереза ​​Рібера стала виконавчим віце-президентом, якій доручено курирувати конкуренцію та перехід блоку до вуглецевої нейтральності.

Оскільки війна Росії проти України триває вже третій рік, питання безпеки та оборони набули нового значення. Колишній прем'єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс отримав нову посаду, куруючи зусилля ЄС щодо переозброєння. Це робить його одним із кількох жорстких критиків Росії у Східній Європі, які отримали помітну посаду.

До них також входить колишній прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас, обрана лідерами ЄС на посаду глави зовнішньополітичного відомства блоку.

А Фінляндія, ще одна країна, що межує з Росією, побачила свого обранця Хенну Віркунен, яка отримала вагому роль, включаючи питання безпеки та технологій.

Читайте також:  Війна в Україні: німецькі Iris-T зберігають небо

Іншими важливими постатями в майбутньому, мабуть, стануть Марош Шефчович зі Словаччини, який відповідає за торгівлю, та Петро Серафін із Польщі, який керуватиме переговорами щодо бюджету блоку.

Урсула фон дер Ляйєн: балансування

У рамках ретельного балансування главі виконавчої влади ЄС із Німеччини довелося обирати склад на свій другий термін із кандидатів, висунутих іншими 26 державами-членами. Це означало необхідність балансування на політичному канаті між вимогами конкуруючих національних лідерів. Зміцнюючи свій статус найбільшої парламентської фракції, правоцентристська Європейська народна партія фон дер Ляйєн посідає 15 із 27 місць у комісіях — на жаль лівих законодавців, таких як француженка Манон Обрі, яка попередила про крен «вкрай вправо».

Урсула фон дер Ляйєн не зуміла досягти гендерного балансу, внаслідок тиску на держави-члени з вимогою висунути жінок-кандидатів частка жінок становила 40 відсотків.

Проте левову частку посад виконавчих віце-президентів (чотири із шести) обійняли жінки.

А найпомітнішою жертвою став основний кандидат Франції Тьєррі Бретон, який несподівано пішов з посади комісара з внутрішнього ринку. Насамкінець він звинуватив фон дер Ляйєн у тому, що вона підштовхнула Париж до готовності позбутися його.

Спірний італійський вибір

Серед найвпливовіших віце-президентів — Раффаеле Фітто з Італії. Йому доручено відповідати за згуртованість та реформи у виконавчій владі ЄС. Це знак визнання успіхів, досягнутих украй правими партіями на червневих виборах. Проте бюджет ЄС, який фон дер Ляйєн доручила поляку Петру Серафіну, не залежатиме від Фітто.

Призначення на керівну посаду члена постфашистської партії прем'єр-міністра Джорджії Мелоні «Брати Італії» викликало обурення центристських та лівих груп, тоді як Мелоні заявила, що це «Підтверджує знову набуту центральну роль нашої країни в ЄС».

Раффаеле Фітто. Фото: wikimapia

Після поразки Партії зелених на виборах у червні предметом пильної уваги стало питання про те, чи залишиться проблема клімату одним із головних питань порядку денного і хто з членів комісії займатиметься зеленою політикою.

Читайте також:  Віза ETA. На неї розщедритися знадобиться для поїздки до Великобританії

Крім Рібери, правоцентристський голландець Вопке Хукстра продовжуватиме займатися питаннями клімату та прагнути до досягнення нейтрального рівня викидів вуглецю в ЄС.

Серед інших цікавих призначенців є представниця Хорватії Дубравка Суйца. Вона отримала нову посаду куратора Середземноморського регіону, а пост з розширення дістався представниці Словенії Марте Кос.

Кого може не схвалити Європарламент

Усі потенційні комісари ще мають отримати схвалення Європейського парламенту, слухання з якого розпочнуться найближчими тижнями.

Законодавці могли б продемонструвати свою силу, відхиливши деяких кандидатів — або, принаймні, розкритикувавши їх, як це очікується у випадку з італійським депутатом Фітто.

Найголовнішим серед кандидатів на відставку є Олівер Варгеї з Угорщини. Він упродовж останніх п'яти років був представником прем'єр-міністра націоналіста Віктора Орбана у Брюсселі. Йому скоротили портфель міністра, включивши до нього міністерство охорони здоров'я та захисту тварин.

Заявлена ​​мета — створити нову комісію до 1 листопада, але дипломати кажуть, що ця мета виглядає амбітною, і вірогіднішим терміном її створення є 1 грудня.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я