Світовий ринок сої штормить: на що чекати споживачам?

23

В Аргентині врожай падає, у той час як Бразилія виробляє більше, ніж будь-коли раніше. Цей важливий корм для тварин використовується у тваринництві у всьому світі.

Світовий ринок сої штормить: на що чекати споживачам?

Світовий ринок сої перебуває у стані нестабільності. У той час як урожай в Аргентині різко скоротився через найсильнішу посуху за останні 60 років, а сусідній Бразилії загрожує рекордний урожай. Дві контрастні події у двох найбільш важливих країнах-виробниках соєвих бобів, ймовірно, також вплинуть на світовий ринок і ситуацію з глобальною пропозицією.

В Аргентині врожай сої цього сезону буде на 25% меншим, ніж очікувалося. Замість 49 мільйонів тонн, він, ймовірно, становитиме 37 мільйонів тонн, згідно з даними зернової біржі в Росаріо. Це на 13% менше від торішнього врожаю та третій найгірший показник за останні 15 років. В даний час Аргентина страждає від погодного явища Ла-Нінья, що призводить до значного зниження кількості опадів.

За оцінками, урожай пшениці знизиться з 22,1 млн. тонн минулого року до 14,9 млн. тонн, а за кукурудзою зернові біржі переглянули свої очікування у бік зниження з 50 млн. тонн до 37,8 млн. тонн.

Вплив на ситуацію з постачанням у світі

Для сільськогосподарської країни Аргентини неврожаї означають значні втрати. За оцінками зернової біржі в Росаріо, втрата прибутку становить близько восьми мільярдів доларів США, що відповідає приблизно 18% валютних надходжень від експорту сільськогосподарської продукції. Сільськогосподарський сектор є одним із найважливіших джерел іноземної валюти для країни, що постраждала від економічної кризи.

Однак поганий урожай в Аргентині, ймовірно, також вплине на глобальні ринки і ситуацію з поставками в усьому світі. Після США та Бразилії Аргентина є третім за величиною виробником сої. Крім того, американська країна є найбільшим у світі експортером соєвого борошна та соєвої олії.

Читайте також:  Судовий процес має бути частково повторений

Соя в основному використовується як кормова добавка в тваринництві. Німецькі фермери згодовують велику кількість сої свиням, великої рогатої худоби та птиці для відгодівлі. Постачання цього важливого джерела білка до Німеччини залежить від імпорту. Нещодавно Німеччина імпортувала 3,9 млн тонн сої, в основному зі США та Бразилії.

Зважаючи на розширення посівних площ та сприятливих погодних умов у більшості регіонів-виробників, Бразилія нині перебуває на шляху до рекордного врожаю сої. За даними аналітичної компанії Safras & Mercado, у сусідній з Аргентиною країні цього сезону очікується виробництво близько 150 мільйонів тонн сої на площі понад 40 мільйонів гектарів. Якщо прогноз провідної консалтингової фірми в сільськогосподарській галузі Бразилії підтвердиться, це означатиме збільшення виробництва більш ніж на 20%.

Рекордний урожай у Бразилії

На думку аналітиків, попит на сою, швидше за все, залишиться високим. Тільки Китай цього року імпортуватиме 98 мільйонів тонн сої – на 8,3 % більше, ніж у 2022 році, згідно з дослідженням аналітичної компанії S&P Global. Попит також підігрівається війною в Україні. Оскільки через бойові дії попередній провідний експортер тепер може експортувати лише невелику кількість соняшникової олії, імпортери шукають альтернативи та купують більше соєвої олії, наприклад.

Однак, з огляду на рекордний урожай у Бразилії, пропозиція незабаром може перевищити попит. «Я не знаю, чи дійсно світ потребує 100 мільйонів тонн сої з Бразилії», – сказав сільськогосподарський аналітик Корі Мелбі. Даніель Сікейра з компанії AgRural, яка займається дослідженнями ринку, каже: «Ми очікуємо, що у 2023 році ціни на сою впадуть під тиском зростання виробництва у Південній Америці та макроекономічних проблем».

Згідно з дослідженням Університету Меріленду, за останні два десятиліття площа вирощування сої у Південній Америці подвоїлася. Організації із захисту навколишнього середовища критикують, що в результаті вирубуються ліси і губляться житла тварин і рослин. За підрахунками природоохоронної організації WWF, кожна людина в ЄС та Великій Британії споживає понад 60 кілограмів сої на рік – більшу частину як корм для тварин у тваринництві.

Читайте також:  Хунта М'янми оголосила амністію

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я