Скільки живуть мухи, чим вони харчуються і які є

16
муха

Мухи не найприємніші сусіди. Доведено, що ці комахи становлять небезпеку, бо переносять інфекції. Проте їхня будова і спосіб життя приховують чимало загадок.

Існує близько 5 тисяч видів мух

Мухи – комахи загону двокрилі, що населяють усі зоогеографічні зони. Їх умовно ділять на дві великі групи:

 • Ті, що мешкають у дикій природі.
 • Ті, що живуть поруч із людьми (синантропні).

За ступенем зв’язку з людьми мух поділяють на селищних, напівселищних і пасовищних. Найближче з людьми сусідять кімнатні мухи, які живуть і розмножуються в будинках і харчуються їжею людей.

Як стверджує консультаційний сайт Gallura Disinfestazioni, мухи живуть і розмножуються де завгодно: поруч зі звалищами, сільськогосподарськими та харчовими підприємствами, стайнями. Їх притягує їжа, волога та укриття від негоди.

Для людини небезпечні синантропні мухи, до яких належать багато видів. Це близько 5 тисяч видів справжніх мух, сині та зелені м’ясні мухи, сирні мухи, кілька видів оводів.

Органи дотику і смаку знаходяться у мух на лапках

Усі мухи схожі за будовою. Тіло завдовжки 6-8 мм складається з трьох відділів, густо вкритих волосками, – голови, грудей, черевця. З боків голови виділяються великі фасеточні очі, за якими є ще три простих ока. Внизу голови розташований ротовий апарат у вигляді хоботка. У більшості мух він лижучий, у деяких – колючо- або ріжучо-смоктальний.

Комахи мають пару перетинчастих крилець і пару жужжалець, на які перетворилися задні крила. Шість лапок мух теж вкриті волосками, які виконують роль щупалець.

Чому мухи труть лапки? Як пояснює сайт запитань для дослідників Biology Stack Exchange, догляд за лапками життєво важливий для комах, тому що на їхніх кінцях є органи дотику і смаку. Лапки також виділяють клейку речовину, яка забезпечує хороше зчеплення з поверхнями і здатність повзати по стінах і стелях. Але на них збирається сміття, яке заважає рецепторам і повзанню, тому мухам доводиться постійно стежити за чистотою лапок і потирати їх.

Читайте також:  Рожеві озера України: 5 місць, щоб підірвати Instagram

Мухи мають складні очі

Очі мух унікальні за будовою. Її детально описує сайт ентомології Ask an Entomologist:

 1. Перша особливість – величезні кулясті очі з боків маленької голови, які дають комахам панорамний огляд на 360°. Мухи бачать навколо себе все, для них не існує сліпих зон.
 2. Друга особливість – очі комах складні фасеточні. Якщо в людини орган зору – це очне яблуко і кришталик, то в комах він складається з тисяч схожих одиниць із лінзами.

Такі очі формують зображення з безлічі граней, вони бачать до 250 спалахів на секунду, тоді як людина – в 4 рази менше. Мухи швидко бачать і так само швидко обробляють будь-які побачені рухи: вони для них уявляються як у сповільненій зйомці. Ось чому настирливу муху так важко прихлопнути. Очі комах здатні розрізняти кольори. Це допомагає їм знаходити привабливу їжу.

Мухи знаходять їжу скрізь

Різні види мух мешкають у різних середовищах, що і визначає їхні переваги в їжі. За характером харчування комахи розрізняються таким чином:

 • Нектарофаги. Вони харчуються соком рослин.
 • Копрофаги. Їхня їжа – екскременти людей і тварин.
 • Гематофаги. Основа їхнього харчування – кров і піт людей і тварин.
 • Некрофаги. Харчуються м’ясними відходами, трупами тварин.
 • Поліфаги (кімнатні мухи). Їхня їжа – екскременти і їжа людей.

Процес харчування мух незвичайний. Вони відригують на свою їжу шлункові ферменти, які її розщеплюють. Потім отриману рідину комахи втягують хоботком.

Мухи люблять кров біля ран, виділення слизових оболонок, потових залоз. Для людей небезпечно, якщо мухам доступні продукти їхнього харчування: комахи переносять близько сотні хвороб та інфекцій.

Скільки живуть мухи без їжі? Серед них є афаги, які взагалі не харчуються в дорослому стані (деякі оводи). Для решти мух їжа є скрізь. Але якщо помістити комаху в середовище, де нічого немає, то вона проживе не більше доби.

Читайте також:  Альберт Ейнштейн: відкриття та факти біографії видатного вченого

Мухи стрімко розмножуються

Довідник називає мух грізними шкідниками через здатність швидко розмножуватися. Як розмножуються мухи? Мухи проходять 4 стадії розвитку:

 1. Яйце. Самки відкладають за раз 70-150 яєць, а за все життя роблять 6 і більше яйцекладок. Яйця розвиваються від 8 до 50 годин.
 2. Личинка. З яєць виходять личинки, які являють собою один травний тракт. Це основна стадія харчування, яка у різних видів триває 3-25 днів.
 3. Лялечка. У твердому коконі личинка перетворюється на лялечку, всередині якої формується доросла особина. Процес займає 2-10 і більше днів.
 4. Доросла особина. З кокона виходить сформована доросла муха. Вона може відкладати яйця вже через 36 годин після виходу з лялечки.

Скільки живуть мухи самки? Повний життєвий цикл кімнатних мух становить 8-30 днів, м’ясних – 5-7 днів. Комахи можуть зимувати в холодних приміщеннях у вигляді личинок, лялечок або дорослих особин. Тоді вони стають довгожителями і живуть до півроку.

Кусаються не всі мухи

Кімнатні мухи не кусаються. Вони настирливі, сідають на спітнілу шкіру, доставляючи дискомфорт. Але у них немає кусаючого ротового апарату, хоботок пристосований злизувати їжу, але не проколювати шкіру людини.

Кусючі мухи в оточенні людей – це осінні жигалки. Зовні вони дуже схожі на кімнатних мух, але дрібніші і більш стрімкі в польоті.

Чому мухи кусаються? У жигалок хоботок як жало, ним вони проколюють шкіру і смокчуть кров. Їхні укуси болючі, до того ж при цьому вони виділяють отруйну слину, яка викликає запалення і набряк. Кусаються жигалки завжди, але особливо помітно це стає до осені, коли їхня чисельність сильно зростає.

Мухи, що живуть поруч із нами, становлять екологічну небезпеку. Мало в кого вони викликають симпатію. Люди прагнуть убезпечити свої оселі від такого сусідства.

Читайте також:  Банани - склад та профіль вуглеводів. Як впливають рівень цукру в крові?

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я