Месопотамія: столиця, досягнення

10
Висячі сади у Вавилоні

Початок світової історії пов’язують зі Стародавньою Месопотамією. Тут з’явилися ознаки цивілізації: виникли міста, іригація та писемність. Цивілізація мала систему управління та законодавство.

Месопотамія не була єдиним утворенням

Де знаходилася Месопотамія? Найдавніша цивілізація виникла в Західній Азії в долині між річками Тигр і Євфрат. Сама назва означає ‘земля між річками’, її називали і Межиріччям, і Дворіччям. Як тепер називається Месопотамія? Зараз на території колишньої стародавньої цивілізації розташований Ірак, частина земель належить Ірану і Туреччині.

Коли з’явилася Месопотамія? Вона виникла майже 6 тис. років тому в середині IV тисячоліття до н. е. Історія Месопотамії впродовж майже 25 століть складалася з різних періодів та епох. У VI столітті до н. е. Месопотамію завоювали перси, вона стала частиною Перської імперії.

Месопотамія не була єдиним утворенням. До її складу входили різні народи. Найвідоміший із них – шумери (цивілізацію іноді називають шумерською). Виникали міста, держави, які періодично домагалися гегемонії. Видання World History називає Месопотамію сукупністю різноманітних культур, регіоном, який породив безліч цивілізацій.

Економіка Месопотамії розвивалася завдяки іригації

У Межиріччі були надзвичайно родючі ґрунти, але веденню сільського господарства перешкоджав спекотний клімат і мала кількість опадів. Для поливу полів було створено мережу каналів, які доставляли воду з річок на великі відстані. Тут збирали рясні врожаї зерна та овочів. Особливо славився регіон вирощуванням фінікових пальм і очерету.

З найдавніших часів народи Месопотамії одомашнювали тварин, забезпечуючи себе м’ясом. Поширеним було рибальство. Південна Месопотамія була землею достатку.

Кандидатка історичних наук Людмила Муравйова пише, що в Месопотамії фіксували все господарське життя населення: які роботи проводили, скільки робочої сили задіяли, що зберігали на складах, скільки споживали продуктів або використовували матеріалів. Відомі були такі економічні поняття, як “людино-день”, “обсяг робіт”, “продуктивність праці”.

Читайте також:  Внутрішня будова Землі: з яких шарів складається наша планета

У Месопотамії створили календар, систему числення і колесо

Значних успіхів стародавня цивілізація досягла в математиці та астрономії. Писарі при храмах вели записи і підрахунки врожаю, площі полів, обсягів сховищ. Так склалася шістдесятнична система числення. Писарі складали таблиці множення, ділення, піднесення до степеня, розв’язували квадратні рівняння, складали креслення полів і карти.

Для ведення сільськогосподарських робіт було складено місячний календар. Рік у ньому складався з 12 місяців і додаткових 5 днів, місяці – з 29-30 днів. Месопотамцям було відомо розмежування часу на години, хвилини, секунди.

Ця цивілізація, як пише видання World History, прославилася винаходом колеса, створенням колісниць. З освоєнням виплавки металу в Месопотамії стали створювати найпростіші інструменти, а пізніше – складне озброєння.

Глиняна табличка з клинописом

Шумери створили писемність

Шумери населяли центральну і південну частини регіону. За твердженням видання History, до III тисячоліття до н. е. вся Месопотамія була під їхнім контролем. Це один зі значних і таємничих народів в історії людства, їхня мова не належить до жодної з відомих мовних сімей.

Один із головних внесків шумерів у розвиток людства – винахід писемності. Господарське життя храмів вимагало записів, з’явилося спочатку малюнкове письмо (піктографія), яке перетворилося на ієрогліфи. Їх видавлювали на глиняних табличках очеретяними паличками, записи виходили у вигляді клинчастих паличок (клинопис), що згодом перетворився на умовні символи-букви. На цій основі фінікійці створили алфавіт із 22 літер. З нього згодом розвинулися грецький та арамейський алфавіти.

У пантеоні шумерів було понад тисячу божеств

Народи Месопотамії поклонялися багатьом божествам. Культуролог Ігор Шаваринський пише, що у шумерів релігія була первинною щодо інших сфер життя, їхні ментальність і культура були виткані з віри. За свідченням енциклопедії Britannica, у цій цивілізації налічувалося понад 1 тис. божеств.

Читайте також:  Американські вчені створили штучний мозок із шизофренією

Особливістю пантеону було те, що жодне божество не мало верховної влади, нею володіли збори богів, які обирали ватажка і вирішували всі питання. Але ніщо не встановлювалося навічно, не вважалося само собою зрозумілим. Це давало людям можливість повернути події на краще, якщо поводитися правильно.

Небожителі мешкали в храмових вежах – зіккуратах. Вежі були символами зв’язку неба і землі. Щоб умилостивити богів, на вершинах веж проводилися складні обряди.

Зображення шумерських богів Енкі, Ану та Енліля

Вавилон був політичним і культурним центром стародавнього світу

На зміну шумерам з II тисячоліття до н. е. прийшли вавилоняни. Яка столиця Месопотамії? За царя Хаммурапі (XVIII століття до н. е.) навколо Вавилона було об’єднано всю Месопотамію. Саме місто-держава стало найбільшим політичним, економічним і культурним центром стародавнього світу, про нього згадується в Біблії. Вавилон був першим в історії мегаполісом, у якому проживало 150 тис. осіб.

У місті зводили храми, піраміди, багатоповерхові будинки з глини, які зовні облицьовували цеглою. Це було глиняне царство: ні лісу, ні каменю в Месопотамії не було. На думку енциклопедії Britannica, глина стала уособленням месопотамської цивілізації. Найвідомішими спорудами в місті були:

  • Вавилонська вежа заввишки 91 м.
  • Багаторівневі каскадні висячі сади – одне із семи чудес стародавнього світу.
  • Міст через Тигр завдовжки 123 м.

Місто оточували потужні мури. Вони були потрійними, внутрішня стіна сягала ширини 7 м.

У Месопотамії було державне управління та законодавство

Управління в Месопотамії було влаштоване за образом спільноти богів. Рішення правителя-царя повинні були схвалюватися колективним органом – зборами старійшин і воїнів. Спочатку правителі не створювали законів, а відповідали за виконання встановлених богами, тобто вважалися слугами законів.

До III тисячоліття в Месопотамії неписані норми поведінки були уніфіковані, доповнені і складені у великі зводи законів – кодекси. Найвідоміші з них – закони Хаммурапі (XVIII століття до н. е.), одна з найдавніших правових пам’яток у світі. Вони були висічені клинописом на конусоподібній стелі, складалися з майже 300 параграфів. Закони регулювали судочинство, охорону власності, шлюбно-сімейні відносини, передбачали кримінальні покарання.

Читайте також:  Робота сервісу безконтактних платежів SberPay для Android-смартфонів відновлено

Закони Хаммурапі, висічені на стелі

Месопотамія – визнана колиска цивілізації. Тут уперше з’явилася писемність, основи науки, державного управління, законодавства.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я