Що їдять коники, який їх розмір

21
Коник

Коники – комахи, які мешкають скрізь, крім Антарктиди. Їхній стрекот літніми вечорами чути по всій окрузі. Ентомологи розповіли про особливості цих комах, їхню поведінку та харчування.

Коники зливаються з довкіллям

Коники — комахи із загону прямокрилих. Вони живуть усім материках, крім Антарктиди. Ці комахи освоїлися у всіх кліматичних умовах від тропіків до тундри, що зустрічаються в горах на висоті до 1800 м над рівнем моря.

На відміну від більшості комах, коники не ховаються в затишних норках та інших укриттях, вони проводять все коротке життя на рослинах. Їх довкілля — луки, степи, трав’яні зарості, пасовища, околиці полів, вологі ліси. При цьому постійної території проживання вони не мають, коники кочують на великі відстані в пошуках їжі.

Особливість коників, що допомагає їм виживати, – вміння злитися з навколишнім середовищем, замаскуватися. Їх важко розглянути серед зеленого або засохлого листя, чому сприяє плямистість на крилах або забарвлення, яке нагадує лишайники. Це активні, рухливі, стрімкі комахи, що уникають небезпеки.

Налічується близько 7 тисяч видів коників

У Європі, на Близькому Сході, у Північній Африці найбільш відомий зелений коник. Близький до нього вид — сірий коник. Він відрізняється кремезним тілом і різноманітним забарвленням: сірим, оливковим, жовтим, рожевим або червонуватим. Надкрила у нього плямисті, що дозволяє йому добре маскуватися у природі.

Ентомолог Ілес Хамроєв пише про поширені в Середній Азії хвостаті, зелені, білолобі коники. Декілька їх видів відносять до шкідників сільськогосподарських культур, оскільки вони знищують до 20% наземної рослинності.

У Новій Зеландії живе коник з довжиною тулуба до 10 см. На сайті Мельбурнського університету описується унікальний рідкісний вид коника-сірника — комахи, що не літає, яка нагадує паличку.

Читайте також:  Кам'яний вік: чим характеризується

Який найбільший коник? Це мешканець Нової Гвінеї, гігантський довгоногий коник, довжина тіла якого досягає 12 см. Його крила нагадують листя. Завдяки їм він маскується серед рослинності.

Коник

Вуха коника розташовані на ногах

Як виглядає коник? Зовнішній вигляд комах наочно описує автор книги про коників Альпака Фікшн. У коника тіло циліндричної форми довжиною від 1 до 4 см з широкими грудьми. Голова з відокремленою вершиною темряви округлої або конусоподібної форми, стиснута з боків.

З боків голови розташовані 2 великі очі незвичайної форми, яка нагадує півлунки. Вони складаються з багатьох фасеток, відрізняються високою чутливістю, помічають найменший рух на відстані до 2 м, що допомагає комахі уникати небезпеки. Коники мають вуса, які часто рівні по довжині їхнього тіла. Вуса служать комахами дотику.

Надкрила та крила коників в основному втратили літальні функції. Є 3 пари 4-членикових ніг, причому сильні задні ноги схожі на катапульти і дозволяють комахам стрибати на відстань, яка в 20–60 разів перевищує довжину тіла. На гомілках передніх ніг у коників знаходяться органи слуху – овальні перетинки з кришечками. Вони виконують роль барабанних перетинок. Усередині цих органів складна структура з нервових клітин.

Коники відрізняються співучістю

Добре відомий літній звук – стрекот коників. Так ці комахи спілкуються за допомогою звуків та вібрацій. Звуки виробляють найчастіше самці. Органи стрекотання розташовані на надкрилах.

Цей пристрій складається з прозорої мембрани – дзеркальця, яке є резонатором. Мембрана оточена рамкою із зазубреної жилки, яка виконує роль змичка. При стрекоті коник піднімає і розсуває надкрила, ліве завжди лежить поверх правого. Вони вібрують, при цьому зубчики труться один про одного, пролунаючи гучні звуки.

Різні види коників видають властиві лише їм звуки. У Китаї, Японії, Португалії та Італії особливо цінуються солодкозвучні співаки, які стають домашніми улюбленцями. Для них споруджують спеціальні клітини, горщики або коробочки, які часто є творами мистецтва.

Читайте також:  У космосі виявили джерело високоенергетичних нейтрино

Коник

Більшість коників всеїдні

Чим харчуються коники? Вони переважно рослиноїдні комахи, як стверджує ентомолог Ілес Хамроєв. Харчуються нирками, листям, квітами, злаками, плодами рослин. У цьому іноді пошкоджують сходи сільськогосподарських культур. Особливий вид нелітаючих оранжерейних коників харчується соковитими паростками декоративних тропічних рослин.

Але при цьому багато коників виявляють схильність до хижацтва. Вони добрі мисливці: комахи маскуються і з укриття хапають видобуток зазубреними лапками. Їхніми жертвами стають метелики, мухи, гусениці, павуки. Зелені коники іноді поїдають родичів, а сірі переважно харчуються тільки комахами, до рослинної їжі переходять при нестачі живого корму.

Якщо коника містять як домашнього улюбленця, йому дають молоде листя злаків, салату, скибочки яблук, моркви, картоплі. Обов’язковий у раціоні та живий корм (мухи, гусениці).

Коники переживають зиму у формі яйця

Самки коників мають на кінці тулуба яйцеклад частіше за серповидну форму. Під час спарювання самець прикріплює до нього капсулу зі сперматозоїдами (сперматофор). Самка повільно поїдає її, причому сперма перетікає в яйцевід.

Більшість самок коників відкладають від десятків до сотень яєць у землю, деякі на стебла рослин чи кору дерев. Відкладають їх поодинці чи купками, скріплюючи липкими виділеннями.

Яйця там зимують, навесні їх з’являються личинки. На поверхню їх вибирається лише кожна десята особина. Рухатися личинки можуть лише прямолінійно, тому більшість гине від найменшої перешкоди, яку вони не можуть подолати.

Личинки линяють 4-6 разів, востаннє у них з’являються крила. У дорослому вигляді коники живуть із червня по вересень, помирають, коли стає холодно. Ці місяці й становлять тривалість їхнього життя. Але у теплому кліматі, як стверджує каталог Bio Kids, комахи можуть жити до двох років.

Коник

Стрекот коників — дзвінка прикмета літа. В Африці та Південній Америці ці комахи — ласощі, а в Японії вони символ удачі та благополуччя.

Читайте також:  Без ГМО: що означає маркування і чому ми боїмося таких продуктів

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я