Що сімейний анамнез може розповісти про ваше здоров’я і які питання обов’язково варто поставити батькам

101

71% опитаних жителів Латвії вказали, що знайомі з анамнезом своєї сім’ї, тобто з інформацією про хвороби своїх батьків та інших близьких родичів (51% – скоріше знайомі, 20% – знайомі). Про це свідчать дані Моніторингу здоров’я BENU Aptieka, отримані у співпраці з дослідницькою компанією SKDS під час опитування понад 1000 респондентів. При цьому 27% респондентів були загалом незнайомі зі своєю сімейною історією хвороб (19% – скоріше незнайомі, 8% – не знайомі), а 2% респондентам важко відповісти на це питання.

Жінки частіше знайомі з історією хвороб своєї сім’ї (81%, з них 24% знайомі та 57% швидше знайомі), ніж чоловіки (61%, з яких 16% знайомі та 45% скоріше знайомі). Крім того, частіше знайомі з історією хвороб своєї сім’ї люди похилого віку у віці 63-74 років (81%), а молоді люди у віці 18-24 років – рідше (52%). Знання сімейної історії хвороб, як правило, збільшується із віком. Наприклад, згідно з даними Моніторингу здоров’я BENU Aptieka, знайомі з історією хвороб своєї сім’ї 63% респондентів у віці 25-34 років, 68% у віці 35-44 років, 78% у віці 45-54 років та 75% у віці 55-63 років.

Сімейний лікар Зане Зітмане пояснює, що хоча можна відзначити, що пацієнти відносно добре знають історію хвороб своєї сім’ї, жінки та люди похилого віку краще поінформовані про свою сімейну історію хвороб. Це можна пояснити тим, що жінки та люди похилого віку більше стежать за своїм здоров’ям і тому частіше обговорюють питання здоров’я.

Чому це важливо знати?

Корисно знати анамнез своєї сім’ї, щоб знизити ризик розвитку того чи іншого захворювання, яке передається з покоління до покоління між родичами, каже сімейний лікар. Знання сімейного анамнезу може допомогти виявити людей із підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, інсульту, онкології чи діабету 2-го типу. Знання сімейного анамнезу також важливе при плануванні вагітності. Це важливо, якщо в сім’ї є генетичні захворювання, такі як муковісцидоз.

Читайте також:  5 новорічних страв, які не можна доїдати вранці після свята

Про що потрібно запитати членів своєї сім’ї

Зітмане зазначає, що слід запитати у своїх батьків, бабусь і дідусів про початок їхньої хвороби, наприклад, скільки їм було років, коли хвороба почалася, і як вона прогресує чи прогресувала. Також важливо знати причини смерті та вік, у якому настала смерть, наприклад, якщо мала місце рання раптова серцева смерть, то на ранній стадії можна приділити увагу поліпшенню способу життя, дієти, фізичних вправ та регулярних обстежень. Особливо важливо знати про серцево-судинні захворювання (наприклад, інсульт, інфаркт), онкологічні захворювання та діабет. А також – чи є в сім’ї рідкісні захворювання, такі як муковісцидоз, серповидно-клітинна анемія та сімейний аденоматозний поліпоз.

Чи можна з’ясувати за допомогою аналізів?

Сімейний лікар пояснює, що при деяких захворюваннях можна виявити зміни в аналізах крові, наприклад при сімейній гіперхолестеринемії рано підвищується рівень холестерину, а спадкові гематологічні захворювання показують зміни в аналізах крові. За допомогою досліджень може виявити спадкові структурні деформації, наприклад вроджені аномалії серця. Багато захворювань вимагають звернення до генетика, який призначить генетичні тести на підтвердження захворювання.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я