Сербія обирає новий парламент

6

Президент Вучич любить, щоб його народ голосував. Його перевага у країні переважна – навіть на шостих парламентських виборах за дванадцять років. Проте ліберальна опозиція не позбавлена ​​впевненості.

Вибори – Сербія обирає новий парламент

У неділю на дострокових виборах громадяни Сербії визначились із новим складом парламенту. За даними виборчої комісії у Белграді, на початок дня проголосували 32,4 відсотка тих, хто має право голосу. Це на 0,8 процентних пункти більше, ніж водночас 17 місяців тому. Тоді дострокові парламентські вибори проводились одночасно із черговими президентськими. Явка на виборах у квітні 2022 року становила на кінець дня 59 відсотків.

Близько 6,5 мільйона виборців, які мають право голосу, у неділю обирали 250 членів Народної скупщини (Скупщини). Права націоналістична Сербська прогресивна партія (СНП) президента Олександра Вучича вважалася явним лідером. Згідно з останніми опитуваннями громадської думки, вона може набрати до 45 відсотків голосів. Разом зі своїм давнім партнером із коаліції, Соціалістичною партією Сербії (СПС) на чолі з міністром закордонних справ Івіцею Дачичем, вона, швидше за все, залишиться домінуючою силою в країні.

Згідно з цими даними, УПС може розраховувати на дев'ять відсотків голосів. Таким чином, ліберальний опозиційний альянс «Сербія проти насильства» матиме 24 відсотки голосів. До парламенту також можуть пройти одна чи дві ультраправі партії. Партії етнічних меншин – угорців, боснійців, албанців, хорватів – на які не поширюється тривідсотковий бар'єр також можуть розраховувати на парламентське представництво.

Президент Вучич хоче консолідувати владу

Вучич розпустив попередній парламент менш ніж за два роки. Президент, який керує політикою країни у різних якостях із 2012 року, неодноразово використовував дострокові вибори, щоб забезпечити лояльність своїх чиновників та прихильників. Критики звинувачують його у авторитарному стилі правління.

Читайте також:  США постачають зброєю не лише Україну, а й Тайвань

На їхню думку, Вучич зловживає державним апаратом, поліцією та секретними службами, щоб економічно розорити політичних суперників та зганьбити їх у суспільстві. Водночас критики звинувачують тих, хто перебуває при владі в оточенні Вучича, у зв'язках із організованою злочинністю. Напади на представників опозиції часто відбуваються бандами головорізів із цього середовища.

Приводом для дострокових виборів стали перш за все два травневі розбою, в яких загинуло 18 осіб, а також конфлікти в Косові, яке з 2008 року є незалежною державою. Сербія продовжує претендувати на свою колишню провінцію, яку тепер населяють майже виключно албанці.

Протестний рух проти уряду Вучича

Травневі вбивства викликали масовий рух протесту проти уряду Вучича. Він звинуватив уряд та його ЗМІ у розпалюванні атмосфери ненависті та прославленні насильства. Внаслідок цього ліберальна опозиція об'єдналася у передвиборчий альянс «Сербія проти насильства». Його політики і прихильники сподіваються захопити столицю на місцевих виборах, що відбуваються в цей же час. Опозиція вважає, що перемога в Белграді і кращий результат, ніж зазвичай, загалом країною ознаменують падіння правління Вучича.

У неділя також відбулися вибори до Палати депутатів напівавтономної північної провінції Воєводіна та 65 із 197 муніципальних рад країни, включаючи белградську. Виборчі дільниці мали закритися о 20.00 за середньоєвропейським часом. Перші результати очікуються пізно увечері.

Джерело: www.stern.de

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я