Рішення суду Карлсруе щодо нового програмного забезпечення для поліцейського аналізу

27

Поліція хоче швидше відстежувати потенційних злочинців за допомогою нової програми аналізу великих баз даних – але якою ціною? Критики побоюються, що комп’ютерна програма швидко перетвориться на кракени даних і не зупиниться навіть на безневинних людях. Щоб домогтися суворих правил її використання, вони подали позов до суду Карлсруе. Сьогодні (10 година ранку) Федеральний конституційний суд оголосить свій вердикт.

Програмне забезпечення вже використовується в Гессені та Північному Рейні-Вестфалії, Баварія працює над його впровадженням. Інші землі можуть незабаром піти за нею, оскільки Баварія підписала рамкову угоду з американською компанією Palantir. Це означає, що це поліцейські сили федерального уряду та урядів земель можуть запровадити систему без додаткових процедур закупівель.

Занепокоєння: Чи не перетвориться програма на какофонію даних?

Програма перевіряє бази даних, щоб виявити перехресні зв’язки, які інакше слідчі могли б не помітити. На слуханнях у Карлсруе 20 грудня начальник відділу Управління кримінальної поліції землі Гессен розповів, як завдяки цій програмі вдалося арешт під час великої облави на так званих громадян Рейху незадовго до цього: Завдяки Hessendata – так називалося програмне забезпечення – з’ясувалося, що номер, отриманий у внаслідок телефонного спостереження, одного разу було зазначено у дорожньо-транспортній пригоді. Таким чином, можна було встановити місцезнаходження та особисті дані.

Спочатку оцінюються лише дані з поліцейських баз даних. Однак жертви та свідки також заносяться в одну з баз даних – або той, хто одного разу повідомив про подряпину на автомобілі. Суспільство захисту громадянських свобод (Gesellschaft für Freiheitsrechte, GFF), яке ініціювало розгляд у Карлсруе, також бачить небезпеку того, що до системи будуть включені зовнішні дані, наприклад, із соціальних мереж. Система фактично пропонує вводити дедалі більше інформації.

Читайте також:  Маассен називає заклик вийти з партії незаконним

Міністр внутрішніх справ Гессена Петер Бойт (ХДС) запевнив суддів Першого сенату, що не було жодного підключення до Інтернету та жодного автоматичного доступу до даних із соціальних мереж. Перед слуханнями він сказав журналістам, що за певних обставин доступ до даних може бути отриманий ззовні. Однак це було винятком, а чи не правилом.

Адаптація програмного забезпечення можлива

Американська компанія Palantir захищала використання свого аналітичного програмного забезпечення. Це програмне забезпечення дозволяє німецьким поліцейським органам «швидше та ефективніше опрацьовувати законно зібрані дані», заявив в інтерв’ю газеті «Хандельсблатт» голова компанії зі стратегії в Європі Ян Хіссріх. «Які дані належать до розслідування, що визначається виключно нашими клієнтами згідно з відповідними правовими нормами».

Хісріх спокійно ставиться до рішення суду в Карлсруе. «Ми вітаємо прагнення суду внести ясність у питання про те, за яких обставин і яким чином поліцейські органи можуть опрацьовувати законно зібрані дані». Навіть у разі, якщо судді встановлять обмеження використання оцінки даних, компанія вважає себе підготовленою. Завдяки високій конфігурованості програмне забезпечення може бути адаптовано до будь-яких нових умов правової бази.

Правова база залишає багато питань без відповіді

Hessendata використовується, зокрема, для боротьби з тероризмом, організованою злочинністю та дитячою порнографією. Із системою працюють близько 14 000 запитів на рік, понад 2 000 поліцейських у всьому штаті. Вони активуються лише для своєї зони відповідальності. На думку відповідальних уповноважених із захисту даних, це все ж таки надто багато. А якщо система буде поширена на інші землі та федеральний уряд, то, ймовірно, у майбутньому набагато більше відомств зможуть отримати доступ до значно більшої кількості даних.

GFF також критикує те, що правова база для використання програмного забезпечення є вкрай розпливчастою і залишає багато питань відкритими. Судді, можливо, вимагатимуть тут покращень.

Читайте також:  Штайнмайєр обіцяє німецьку підтримку Лулі

Постанова відноситься до Гессена і Гамбурга, де вже існує правова основа для можливого використання програмного забезпечення. Щодо змісту, то йдеться виключно про використання для превентивної боротьби з кримінальними злочинами. Позивачами є журналісти, адвокати та активісти. Третя конституційна скарга, подана ГФФ проти ПЗ NRW восени, не була розглянута в ході розгляду.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я