Приватні армії та військовий бізнес

14

У ході російського вторгнення завжди говорять про приватну військову компанію «Вагнер». Такі приватні армії – не рідкість. Що їх відрізняє та де вони діють?

 

Приватні армії та військовий бізнес

Після невдалого повстання найманців ПВК «Вагнер» у Росії ще неясно щодо майбутньої ролі цього воєнізованого формування. Але ж приватні армії існують і в інших країнах. У деяких випадках діють незалежно від керівництва державної армії.

За оцінками стокгольмського інституту дослідження проблем світу Sipri, у світі є тисячі таких компаній. За її оцінками, у США, Великій Британії, Китаї та Південній Африці зосереджено близько 70 % всього сектора. З іншого боку, Росія, як стверджується, використовує своїх підрядників для бойових операцій значно частіше за інші країни.

За словами Sipri, більшість компаній дотримуються законів, «працюють у рамках свого мандату і в цілому сприяють стабілізації та безпеці». Вони співпрацюють з Організацією Об’єднаних Націй та неурядовими організаціями. Наприклад, вважається, що західні компанії беруть активну участь в ініціативах боротьби з тероризмом в Африці, але не беруть участь у прямих бойових операціях.

Однак клієнти також використовують найманців як довірені особи у збройних конфліктах, наприклад, коли офіційні збройні сили самі не повинні бруднити руки:

ПВК «Вагнер»

Російська компанія брала участь у подіях у Лівії, Сирії, Україні, Африці та інших країнах. Її звинувачують у порушеннях міжнародного права та утиску прав людини.

Blackwater

Сьогодні реструктурована американська компанія має назву Constellis і, за її власною інформацією, налічує близько 20 000 співробітників у 45 країнах. Blackwater діяла від імені уряду США під час війни в Іраку, починаючи з 2003 року. Вважається, що співробітники компанії брали участь у допитах у секретних в’язницях США.

Читайте також:  Громадянина США вбили в Сирії: Байден попереджає

RSF

У Судані Сили швидкого реагування (RSF) тривалий час тісно співпрацювали із військовими. За оцінками, чисельність бійців становить від 70 000 до 150 000 осіб. Експерти звинувачують їх у серйозних порушеннях прав людини та контрабанді людей. З середини квітня армія та RSF ведуть між собою жорстоку боротьбу за владу.

ПВК «САДАТ»

Офіційно ця приватна турецька компанія пропонує консультації, логістику та навчання з військових питань та питань безпеки. Критики звинувачують її у проведенні таємних операцій для президента Реджепа Таїпа Ердогана. Є повідомлення, що САДАТ воює у Сирії та Лівії та брав участь у придушенні спроби перевороту проти Ердогана у 2016 році.

Тому іноді охоронні компанії вступають у конфлікт з армією – як нещодавно у Росії. Але “Вагнер” – не єдина російська приватна армія. Державний енергетичний гігант “Газпром” активно співпрацює з кількома приватними військовими компаніями. На думку експертів, інші фінансуються олігархами та сировинними компаніями – офіційно як охоронні компанії для стратегічно важливих об’єктів.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я