Претензії звучать від колег, німецьких політиків.
З 16 вересня 2024 року на всіх сухопутних прикордонних пунктах Німеччини посилено контроль. Мета – обмежити приплив нелегальних мігрантів. Саме міграційні результати поки що скромні. Проте довкола посилення заходів розгорілася громадська дискусія. До закидів із боку низки федеральних земель додалися зауваження міжнародного співтовариства. Прикордонний контроль критикує і низка депутатів Бундестагу.
Читайте також: «Куди подіти затриманих на кордоні» — погляд на проблему із Саксонії
Прикордонний контроль: «Якщо тимчасовий, то гаразд»
Колишній голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив в ефірі Deutschlandfunk, що він не в захваті від поліцейської активності на кордонах Німеччини. Він вважає за прийнятне лише тимчасове посилення. Однак громадянин Люксембургу Юнкер упевнений, що продовження заходів покладе край Шенгенським угодам. Вони мають на увазі вільне переміщення людей та товарів у межах ЄС.
Поки влада ФРН заявляє про термін у шість місяців. Далі вони мають намір аналізувати підсумки та приймати рішення: продовжувати чи ні. Результати першого дня поки що тривогу не вселяють: пробок і особливих затримок у переміщеннях не зафіксовано. Bild повідомляєщо затримані є, але йдеться про одиниці та десятки, не більше. Поліція зупиняє кожну п'яту – десяту машину. Особлива увага — держномери, технічний стан транспортного засобу та манера водіння.
Варшава, Відень та «п'ята колона»
На польських контрольно-пропускних пунктах з жовтня 2023 року під час в'їзду до Німеччини перевіряються пасажири автобусів. Все вже стандартизовано, процедури налагоджені. Проте прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск назвав поширення контролю на всі сухопутні кордони Німеччини неприйнятним. Крім того, міністр внутрішніх справ Австрії Герхард Карнер (ÖVP) оголосив, що країна не прийматиме назад людей, яким відмовили у праві на в'їзд на кордоні з Німеччиною.
Федеральний уряд критику зустрічає з розумінням і сподівається вирішити спірні питання під час переговорів. Як пояснила в понеділок у Берліні заступник прес-секретаря уряду Крістіана Хоффманн, канцлер Олаф Шольц шукає контакту зі своїми колегами, «щоб пояснити та роз'яснити мотивацію та політичний розклад у Німеччині».
Канцлер уже налагоджує контакти щодо «прикордонних суперечок» не лише з Польщею та Австрією, а й Люксембургом та Єврокомісією. Передбачається, що таких контактів буде більше. Однак Олафу Шольцю доведеться шукати компроміс не лише із закордонними колегами. До перспектив посиленого прикордонного контролю скептично ставляться «Зелені» та СДПН.