Справа до зими. Оскільки вранці та ввечері стає темніше, багато людей можуть поставити питання, чи рекомендується в Німеччині приймати добавки з вітаміном D. Ось що потрібно знати.
Чи варто приймати добавки вітаміну D у Німеччині?
Вітамін D є життєво важливою поживною речовиною для загального здоров'я та благополуччя. Більшість людей знають, що може засвоюватися через сонячне світло.
Але як добре знають ті, хто давно живе в Німеччині, сонячне світло часто буває важко знайти восени та взимку. У грудні світловий день триває лише кілька годин на день. І, як правило, коли більшість людей на роботі. А часто навіть не сонячно.
Як отримати максимальну дозу вітаміну D у Німеччині?
Здебільшого це стосується виходу на вулицю у теплі місяці. Німецька агенція з контролю захворювань, Інститут Роберта Коха (RKI), стверджує, що вироблення вітаміну D відбувається з березня по жовтень, і в цей час організм накопичує запаси на зиму.
“В цей час організм не тільки здатний задовольнити свої гострі потреби, але й створити запаси вітаміну D у жировій та м'язовій тканині на зимові місяці”, – йдеться в повідомленні RKI.
Інститут Роберта Коха додає, що для боротьби з низьким рівнем вітаміну D у Німеччині протягом усього року поточні рекомендації передбачають «піддавати особу, руки та кисті сонцю без прикриття та захисту від сонця два-три рази на тиждень у період з березня по жовтень».
Однак експерти додають, що при тривалому знаходженні на сонці необхідно вживати заходів захисту від сонця, наприклад використовувати сонцезахисний крем.
Тим часом, Німецьке товариство харчування ( Deutsche Gesellschaft für Ernährung або DGE) стверджує: «Рекомендується піддавати тіло впливу сонця в цілому близько п'яти-двадцяти хвилин на день, при цьому обличчя, кисті рук і великі частини рук і ніг повинні бути відкритими».
Вітамін D міститься у ряді продуктів. В основному він міститься в жирній рибі, ікрі та печінці риб, але іншими його джерелами є червоне м'ясо, яєчні жовтки та печінку.
Вітамін D також додають у деякі продукти харчування в Німеччині, наприклад, деякі види молока або веганських молочних напоїв, йогуртів та інших закусок. Етикетка із харчовою цінністю на упаковці продуктів харчування дасть людям знати, скільки вітаміну D вони споживають.
Хоча вживання в їжу продуктів, багатих на вітамін D, як правило, рекомендується в помірних кількостях і як частина різноманітного раціону, DGE стверджує, що основну увагу слід приділяти власному виробленню вітаміну D організмом за допомогою впливу на шкіру сонячного світла.
А як щодо добавок?
Ще один спосіб підвищити рівень вітаміну D – приймати добавки.
Німецьке суспільство харчування рекомендує використовувати цей метод, якщо покращити рівень вітаміну D іншими способами, наприклад, бувати на сонці, неможливо.
Однак майте на увазі, що експерти також стверджують, що прийом великих доз протягом тривалого часу може бути шкідливим.
У розпал пандемії COVID у 2021 році Федеральний інститут оцінки ризиків (BfR) попередив про ризики для здоров'я, пов'язані з прийомом добавок вітаміну D без попередньої консультації з лікарем.
«Високі дози слід приймати тільки під наглядом лікаря та з урахуванням індивідуального статусу вітаміну D»– Заявили в інституті.
«Будь-хто, хто хоче приймати вітамін D самостійно, повинен використовувати лише добавки з добовою дозою до 20 мікрограмів (800 міжнародних одиниць)», – Заявив BfR. “При такій кількості погіршення здоров'я не очікується”.
За даними BfR, регулярний щоденний прийом вітаміну D у вигляді високодозованих препаратів — через причини, не пов'язані з медициною, — збільшує ризик виникнення таких порушень здоров'я, як утворення каменів у нирках або кальцифікація нирок. Також було зафіксовано випадки гострої ниркової недостатності внаслідок неконтрольованого самостійного прийому препаратів вітаміну D, заявили експерти.
Вважається, що деякі люди схильні до більшого ризику дефіциту вітаміну D
З точки зору BfR, загальне споживання вітаміну D на рівні верхньої межі 20 мкг на день слід розглядати тільки для мешканців будинків для людей похилого віку та інших груп ризику.
«Це пов'язано з тим, що вітамін D виробляється у шкірі під впливом сонячного світла. Однак багато людей похилого віку майже не займаються спортом на відкритому повітрі»– Заявили в BfR. Вироблення вітаміну D також значно знижується із віком.
Групи ризику недостатнього постачання вітаміном D також включають людей, які рідко чи ніколи не бувають на відкритому повітрі або які з культурних чи релігійних причин виходять на вулицю тільки повністю прикривши тіло. Деякі люди, які страждають на хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки або нирок або приймають ліки, що порушують метаболізм вітаміну D, також схильні до більшого ризику.
Якщо ви підозрюєте, що не отримуєте достатньо вітаміну D, зверніться до лікаря загальної практики. Вони можуть провести тести на різні дефіцити, але майте на увазі, що ці тести зазвичай не покриваються обов'язковим медичним страхуванням.
Навіть якщо ви не пройдете обстеження, лікарі загальної практики зможуть порадити вам, чи варто приймати добавки взимку або цілий рік, залежно від вашого індивідуального випадку.