У Німеччині зростає популярність електронних сигарет як альтернативи традиційному тютюну, але вони викликають суперечки. Медики попереджають про ризики для здоров'я, а екологи — про проблеми з утилізацією одноразових пристроїв, які можуть спричинити пожежі.
Електронні сигарети: популярність зростає з кожним роком
Електронні сигарети як альтернатива тютюну стають все популярнішими. Щоправда, багато хто вважає, що така альтернатива дуже сумнівна і з погляду здоров'я курця, і з погляду екології.
Генеральний директор Альянсу Дастін Дальманн пояснює зростання продажів збільшенням кількості торгових точок. «Дедалі більше торгових точок за межами спеціалізованих магазинів (наприклад, заправні станції, супермаркети та кіоски) тепер пропонують електронні сигарети, – каже пан Дальманн. – Тому багато курців і переходять із звичайних цигарок на електронні». За даними Альянсу, в Німеччині сьогодні вейпи використовують близько трьох мільйонів людей, що приблизно на півмільйона більше ніж рік тому.
Медики проти
Електронні сигарети, також звані вейпами або електронними кальянами, мають на увазі нагрівання рідин і вдихання пари, що утворюється при цьому. Вважається, що в порівнянні з традиційними тютюновими виробами вони виділяють менше шкідливих речовин, проте це помилка. Вейпи також далеко не нешкідливі для здоров'я. Медичні працівники радять курцям повністю кинути цю шкідливу звичку, а не розглядати електронні сигарети як найменше зло і цим продовжувати вдихати небезпечні речовини.
Інші проблеми
Крім явної шкоди здоров'ю курця, є й інші проблеми, пов'язані з використанням електронних сигарет. Наприклад, їхня утилізація. По ідеї одноразові вапорайзери, коли їх батарея розряджається, потрібно утилізувати як електричні прилади. Але замість цього їх просто викидають на смітник. В результаті в сміттєвозах та на сміттєпереробних заводах виникає загроза виникнення пожеж, якщо відбувається коротке замикання в електроприладах і займаються інші відходи, що знаходяться поряд з ними.
Підвищення податків
А ось виробники та продавці вейпів стурбовані зовсім іншим. А саме: майбутнім підвищенням податків, коли з одного мілілітра рідини стягуватиметься податок на тютюн у розмірі 26 центів, що на шість центів більше, ніж раніше. Багато експертів побоюються, що спричинене цим підвищення цін призведе до зростання чорного ринку. Цей показник вже зараз високий: за деякими оцінками, на чорному ринку продається електронна сигарета на загальну суму близько 300 мільйонів євро щорічно.
«Ці продукти надходять із сумнівних джерел, і якість, відповідно, така сама, – каже пан Дальманн. – Для наших легальних дилерів та виробників це означає серйозні втрати продажу». До речі, незважаючи на зусилля влади, скоротити чорний ринок не виходить. Причина цього – брак людських та структурних ресурсів. «Політика тут не в змозі ефективно протидіяти загрозі», – наголосив гендиректор Альянсу.