Професія вчителя має стати сучасною та привабливою

59

Без вирішення проблеми нестачі вчителів навряд чи вдасться вирішити інші проблеми німецької освіти.

 

Професія вчителя має стати сучасною та привабливою

За словами Хайнца-Петера Майдінгера, президента Асоціації вчителів Німеччини, гостра нестача вчителів уповільнює вирішення багатьох інших проблем у системі освіти. Існують величезні проблеми, «і, звичайно, ця нестача вчителів подібна до свинцевої ковдри, яка лежить на всьому», – сказав Майдінгер в інтерв’ю Deutsche Presse-Agentur.

Він згадав, наприклад, про більш ніж 200 000 українських дітей та підлітків, яких приймають школи, про наслідки пандемії «Корона», про низькі результати з читання та математики серед учнів початкової школи та необхідність індивідуальної підтримки учнів.

«Смислова, соціально значуща професія»

У той же час, з нагоди сьогоднішніх виборів свого наступника, президент асоціації, що йде, незважаючи на всі кризові настрої, також пропагував позитивний погляд на систему освіти Німеччини та професію вчителя. «Це може бути одна з найпрекрасніших професій. Ви отримуєте величезну кількість віддачі. Це дуже значуща соціально важлива професія. Саме тому перед політиками стоїть завдання зробити цю професію знову привабливою».

Цієї п’ятниці в Берліні на зборах делегатів Асоціації німецьких вчителів буде обрано нового президента асоціації. Майдінгер, виходець із сім’ї вчителів, не переобиратиметься після шести років перебування біля керма. Термін повноважень колишнього директора гімназії у Деггендорфі, Баварія, офіційно закінчується 30 червня. Очікується, що його наступником стане директор школи в Ауґсбурзі Штефан Дюлль.

Дефіцит вчителів найбільший за останні 50 років

В інших країнах освіта коштує дуже дорого, у Німеччині ж вона безкоштовна. «У цьому відношенні я залишив би все в селі». Якщо порівнювати з іншими країнами, то Німеччина зі своєю шкільною системою все ще може тримати себе в руках», – каже Майдінгер. Однак він бачить проблеми, які у минулому не існували такою мірою. Нестача вчителів є найбільшою за останні 50 років. “І особливо погано, звичайно, те, що кінця цьому не видно”. Експерти очікують, що ситуація залишатиметься напруженою протягом наступних 10–20 років. «У минулому фази нестачі вчителів чергувалися з фазами безробіття серед вчителів».

Читайте також:  Плани нападу на Кельнський собор

У короткостроковій перспективі, за їх словами, йдеться про залучення бічних абітурієнтів, звільнення вчителів від інших обов’язків за рахунок збільшення кількості адміністративного персоналу, соціальних працівників та ІТ-персоналу, мотивації вчителів, які працюють неповний робочий день, знову вийти на роботу чи дозволити пенсіонерам працювати довше, якщо вони того забажають.

Більш приваблива, сучасна, цікава

Загалом професія вчителя має стати більш привабливою, сучасною та цікавою у довгостроковій перспективі, сказав він. «Цьогорічна практика така: я обираю професію, і тоді це вулиця з одностороннім рухом. Я роблю те саме в перший день свого професійного життя, що і в останній. Сьогодні це вже не приваблює молодих людей. Ми маємо розглянути можливість модернізації опису посадових обов’язків».

Президент асоціації, що йде, також висловився за проведення масштабної рекламної кампанії: «Я дивуюся, чому в кожній школі немає плакату «Потрібні вчителі, приходьте до нас», а також роз’яснення того, що ця професія приносить задоволення». Однак натомість політики мають вжити заходів, щоб зробити цю професію знову привабливою».

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я