ООН попереджає про водну кризу

17

Забруднені підземні води, порушений кругообіг води, зруйновані екосистеми: ООН малює тривожну картину на початку конференції з водних ресурсів у Нью-Йорку. Поліпшення майже не видно.

 

ООН попереджає про водну кризу

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш забив тривогу з приводу глобальної водної кризи, що насувається. У світу великі проблеми: «Ми порушили кругообіг води, зруйнували екосистеми та забруднили ґрунтові води», – сказав Гутерріш у середу в Нью-Йорку на початку Водної конференції ООН. Майже три із чотирьох стихійних лих пов’язані з водою».

Водна конференція ООН триватиме до п’ятниці. Це перша велика зустріч ООН із 1977 року, присвячена виключно темі води. До п’ятниці конференція підіб’є підсумки середньострокового періоду так званого Міжнародного десятиліття дій по воді з 2018 по 2028 рік. Особлива увага приділяється тому, якою мірою можуть бути досягнуті узгоджені на міжнародному рівні цілі в галузі питної води та санітарії. Серед них – мета ООН у сфері сталого розвитку щодо забезпечення доступу до чистої води для всіх до 2030 року.

Нестача питної води продовжує посилюватись

Десятки міністрів, а також деякі глави держав та урядів оголосили про свою участь на початку зустрічі. На конференції не буде укладено жодних великих угод, але буде проведено голосування щодо необов’язкового документа про дії. На середу також заплановано виступ федерального міністра охорони навколишнього середовища Штеффі Лемке (Зелені).

Згідно з дослідженням ООН, опублікованим незадовго до конференції, брак питної води у світі продовжуватиме зростати. Це є результатом зростаючих екологічних проблем та економічних труднощів у поєднанні із збільшенням забруднення прісної води, йдеться у Всесвітній доповіді ЮНЕСКО про водні ресурси.

«Залежно від пори року, вода стане дефіцитною внаслідок зміни клімату, як там, де її зараз надміру – наприклад, у Центральній Африці, Східній Азії та деяких районах Південної Америки, – так і посилиться там, де її вже не вистачає – наприклад, на Близькому Сході та в Сахелі». За його словами, у середньому 10 відсотків населення світу проживає у країнах з високим чи критичним ризиком виникнення проблем нестачі води.

Читайте також:  Під льодами Антарктики виявлено річку завдовжки з Темзу

У своїй промові Гутерріш наголосив на необхідності пошуку нових способів обробки та збереження «еліксиру людського життя» та створення глобальної інформаційної системи для прогнозування попиту на воду в режимі реального часу. Також необхідна система раннього попередження про небезпечні кліматичні або погодні явища. «Це більше, ніж конференція з води. Це конференція про сьогоднішній світ з погляду його найважливішого ресурсу», – сказав Гутерріш. За його словами, ця конференція має стати квантовим стрибком у боротьбі з нестачею води.

Два мільярди людей не мають доступу до чистої води

У дослідженні ООН прогрес у досягненні Цілі сталого розвитку ООН щодо забезпечення доступу до води для всіх людей, а також інших планів названий недостатнім. “Для досягнення деяких цілей зараз необхідно як мінімум у чотири рази прискорити темпи їх реалізації”, – йдеться у дослідженні. У всьому світі два мільярди людей – приблизно кожна четверта – не мають доступу до чистої води.

Згідно з доповіддю, очікується, що до 2050 року глобальне споживання води зростатиме приблизно на один відсоток на рік, як і останні 40 років. У найбідніших країнах ризик переважно пов’язані з низьким якістю води, тоді як у промислово розвинених країнах проблеми викликає споживання води сільське господарство. Через кліматичну кризу деякі регіони все частіше зазнають екстремальних і тривалих посух, що має серйозні наслідки для рослинного та тваринного світу.

Екологічні організації, такі як WWF, називають конференцію «назрілої». Ніде вимирання видів не йде так швидко, як у річках та водно-болотних угіддях.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я