Олафа Шольца з Німеччини було офіційно призначено лідером соціал-демократів на лютневих виборах. Дехто вважає це успіхом. Деякі катастрофи для СДПН. Канцлер, який перебуває у складній ситуації, чекає важка боротьба за перемогу на другому терміні.
Олафа Шольца названо головним кандидатом СДПН на виборах у Німеччині
Шлях до того, щоб стати кандидатом на посаду канцлера від СДПН, було розчищено після того, як минулого тижня популярний міністр оборони Борис Пісторіус вибув із гонки, по-справжньому навіть не спробувавши конкурувати із Шольцем. Олаф Шольц виявився без суперників. Самотньою вершиною в рівнинній СДПН.
Вибори мають відбутися на сім місяців раніше запланованого терміну після розпаду коаліції Шольца із Зеленими та Вільними демократами (СвДП) на початку листопада.
У понеділок Шольц заявив, що йому «ставало все важче приймати рішення у скрутні часи, і саме тому було правильним покласти край діяльності цього уряду».
«Тепер громадяни висловили свою думку, ми прагнемо отримати їхні голоси»– Додав він, приймаючи висування партії.
За його словами, головними питаннями для Німеччини залишаться війна Росії проти України, зниження високих цін на енергоносії, модернізація економіки Німеччини, що перебуває у занепаді, і забезпечення високих зарплат, пенсій і соціального забезпечення.
За словами Шольця, для вирішення всіх цих завдань його лівоцентристська партія підтримає «Зміна боргового гальма»яке обмежить нові державні запозичення — гостре питання, яке й спричинило розпад коаліції.
“Канцлер світу” Олаф Шольц
Керівництво СДПН закликало своїх членів згуртуватися навколо Шольца — ризикована авантюра для найстарішої політичної партії Німеччини, рейтинг якої, згідно з опитуваннями громадської думки, становить поки що не більше ніж 15 відсотків.
Der Spiegel у нищівному коментарі назвав його «ймовірно, найслабшим і невідповідним кандидатом на посаду канцлера, якого колись висувала СДПН».
Основна опозиційна консервативна партія, альянс ХДС-ХСС, лідирує в опитуваннях громадської думки, набравши 33 відсотки, тоді як рейтинг украй правої партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD) становить 18 відсотків.
Але навіть незважаючи на всі труднощі, людина, прозвана «Шольцоматом» за свій сухий і часом майже роботизований стиль публічних виступів, мабуть, переконана, що він зможе знову привести свою партію до перемоги.
Шольц зазначив, що він кинув виклик похмурим прогнозам та здобув перемогу на останніх виборах у Німеччині у 2021 році, коли йому значною мірою допомогли розбіжності всередині консервативної опозиції.
У своїй промові у п'ятницю Шольц вже намагався привернути до себе виборців, закликавши Німеччину до «обачності» у підході до військової підтримки України у її війні проти Росії.
Шольц злякався. Комусь це може не подобатися. Але й боязкі лідери мають свій електорат. Можливо, немаленький.
Хоча Німеччина є другим за величиною військовим спонсором Києва, Шольц відмовився постачати в Україну ракети великої дальності Taurus, побоюючись, що вони можуть призвести до ескалації конфлікту.
Цього місяця Шольц також провів телефонну розмову з російським диктатором Володимиром Путіним, що дало привід опозиції звинуватити його у передвиборчій агітації з метою уявити себе “канцлером світу”.
У понеділок Шольц знову наголосив на твердій підтримці України «у її оборонній боротьбі за свободу та демократію»але також заявив, що його уряд зробив «все, щоб ця війна не переросла у війну між Росією та НАТО».
Перемогти Шольца нічого не варте?
Декілька високопоставлених членів партії висловилися на користь Пісторіуса, заявивши, що Шольц був занадто тісно пов'язаний з трипартійною коаліцією, що провалилася.
Проте політик СДПН Дірк Візе, який лише кілька днів тому натякнув, що підтримує Пісторіуса, минулими вихідними заявив телеканалу RND, що тепер партії потрібно “переключити вимикач і перейти в режим передвиборної кампанії”.
Члени партії заявили, що зосередяться на досвіді Шольца та його репутації надійного партнера під час кампанії.
Прем'єр-міністр Саара від СДПН Анке Релінгер заявила газеті TAZ, що Шольц був «професіоналом у канцелярії»який пережив безліч криз та подолав їх.
64-річний Пісторіус також розповів про досвід Шольца, коли той оголосив про своє рішення вийти з перегонів, назвавши його “Чудовим канцлером”.
Консерватори тим часом вітали кандидатуру Шольца, роблячи ставку на те, що перемогти його буде легше, ніж Пісторіуса.
Рішення «добре для нас»сказав депутат ХДС Матіас Міделберг. «Пісторіус був би неприємніший для ХДС і ХСС».