Океан у земній корі: вчені зробили вражаюче відкриття

13

У перехідній зоні між верхньою та нижньою мантією знаходиться величезна кількість води – значно більше, ніж в океанах.

Океан у земній корі: дослідники зробили вражаюче відкриття

Те, про що давно підозрювали, тепер достеменно відомо. На Землі значно більше води, ніж передбачалося раніше. Океан у земній корі існує, довели вчені.

Океан у земній корі: гірська порода, що утримує воду

Перехідна зона, що розділяє верхню та нижню мантію, знаходиться на глибині від 410 до 660 км. За словами вчених, переважний тиск викликає зміну кристалічної структури мінералу олівіну, що становить близько 70% верхньої мантії Землі.

На глибині близько 410 кілометрів мінерал змінюється на вадслеїт, на 520 кілометрах — на рінгвудіт і, таким чином, має ще щільнішу структуру.

Мінерали вадслеїт і рінгвудіт, на відміну від олівіну, можуть накопичувати велику кількість води. В результаті перехідна зона теоретично зможе вмістити в себе вшестеро більше води, ніж океани, повідомили в університеті.

Проте всередині Землі вода знаходиться не в рідкій формі, як це зазвичай буває, а поміщена в гірських породах. Гідратована порода не тече і порода не відчувається вологою, наголосили дослідники.

Океанічна вода проникає в земну кору в міру опускання плит

Досі було відомо, що земні плити неодноразово занурювалися в перехідну зону внаслідок тектоніки плит.

«Глибоководні відкладення також переміщуються в надра Землі разом з плитами, що занурюються. Ці відкладення можуть зберігати великі обсяги води та CO2», – пояснив у своїй заяві вчений Франк Бренкер з університету.

Океанічна вода проникає у земну кору у міру опускання плит.  Фото: Ivan Kurmyshov/shutterstock.com

«Раніше було неясно, яка частина його досягає перехідної зони у вигляді більш стабільних мінералів, що містять воду, і карбонатів. І таким чином, чи справді там зберігається велика кількість води».

Читайте також:  США та Південна Корея розширюють військову співпрацю

Дослідження, проведене німецько-італійсько-американською групою, тепер дало відповідь на це запитання.

Було проаналізовано 1,5 сантиметровий алмаз з Ботсвани. Він утворився на глибині 660 кілометрів, і в ньому були численні включення води.

Хімічний склад показав, що алмаз утворився зі звичайного шматка мантії Землі.

“За допомогою цього дослідження ми довели, що перехідна зона не є сухою губкою, а зберігає значну кількість води”, – каже Бренкер.

Океан у земній корі забезпечує динаміку мантії

Високий вміст води робить мантію Землі динамічнішою. Так звані мантійні плюми – висхідні потоки гарячої породи з глибшого шару мантії – плавляться вже в перехідній зоні, а не лише незадовго до Землі.

Отже, перехідна зона, «яка є бар’єром для динаміки, (…) раптово стає рушійною силою в глобальному матеріальному циклі».

Це стимулює сильніший рух земних плит, які, своєю чергою, можуть поринути у перехідну зону.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :