Автократичне правління поширюється у всьому світі. Це стосується таких країн як Росія, Угорщина, Китай і навіть США.
Наступ «самодержців» йде у всьому світі. Путін, Сі, Ердоган: у світі використовуючи кризу, до влади приходить дедалі більше автократів.
Наступ «самодержців» у створенні відчуття небезпеки
Британський журналіст-раніше пов’язаний із тижневиком Economist, нині провідний оглядач Financial Times є автором книги «Світ автократів: як Сі, Путін, Трамп та загрожують демократії». Вона недавно з’явилася на німецькому ринку.
«Йдеться про повернення націоналізму, про відступ демократії та ліберальних цінностей. «Сильні люди» повинні постійно доводити, що їхня країна опинилася у важкому становищі, і тільки вони можуть її врятувати. Таким чином вони виправдовують розширення своєї влади та порушення демократичних норм», — пояснює британський журналіст.
«Секрет їхнього успіху полягає у «створенні відчуття небезпеки та кризи». Це може бути страх перед міграцією, як у випадку з Віктором Орбаном в Угорщині. Або загроза традиційним цінностям, як у випадку з польськими правими популістами. Вони також можуть грати в «ностальгічних націоналістів», які нібито повернуть країні колишню велич, як Трамп чи Нарендра Моді в Індії», – сказав Гідеон Рахман.
Ще один метод-створення теорій змови, що припускають, що світ зовні кишить ворогами, від яких тільки конкретний сильнийлюд може врятувати країну.
«Падіння рівня життя, погана економічна ситуація та війна в Україні – все це вигідно мачо від політики», – наголосив британський журналіст.
На початку був Путін
Прототипом сучасного «самодержця» автор назвав Володимира Путіна, який прийшов до влади у 2000 році.
Він був жорстким, він був протилежністю тих західних політиків, кого вважали слабкими і неефективними. Він уявив себе справжнім лідером, ведучи війни в Криму, в Сирії. Завдяки своєму антиліберальному курсу він став героєм багатьох політиків на Заході», – зазначив автор.
Гідеон Рахман наголосив, що він сприймає свою книгу як попередження.
«Ми маємо бути пильними. Ми повинні захищати свободу преси, судів, вільних виборів та інтернету. Бо саме ці інститути та досягнення захищають нас від автократичних лідерів», — вважає він.
Британський журналіст звернув увагу на опір Німеччини авторитарним політикам. На його думку, це пов’язано із досвідом часів Третього Рейху.
«Ви неймовірно обережні із «самодержцями». Адже ви подолали це. І ви виховані в дусі, що дозволяє зрозуміти, до чого може призвести зловживання владою», – сказав Рахман.
.