Найраніші сліди приготування їжі на багатті знайшли в Ізраїлі

17

Уміння поводитися з вогнем вважається однією з головних рис, яка відрізняє людину від тварин. Давні гомініди не тільки грілися біля вогнищ, а й готували на них їжу.

Антропологи вважають, що саме перехід від сирої до смаженої їжі став одним із ключових моментів розвитку людської цивілізації. При цьому питання, коли саме люди навчилися цілеспрямовано використати вогонь, залишається відкритим.

Нове дослідження, проведене міжнародною групою вчених, дозволить наблизитись до відповіді на нього. В Ізраїлі було знайдено найдавніші відомі сліди приготування їжі на багатті. Nature Ecology and Evolution.

Розкопки проводилися на місці під назвою Гешер Бенот Яаков. Археологи ідентифікували залишки риби, розігрітої на вогні 780 тисяч років тому. Імовірно, це гігантський барбус, що досягав завдовжки близько двох метрів.

Дослідники зосередилися на зубах риби та проаналізували структуру кристалів, що утворюють зубну емаль. Відомо, що їхній розмір збільшується при нагріванні. Результати показали, що риба піддавалася тепловій обробці, але безпосередніх слідів вогню вчені не знайшли. Вони дійшли висновку, що рибу намагалися саме запекти, контролюючи температуру, а не випадково спалили у вогнищі.

Раніше найдавніші сліди приготування їжі датувалися 170 тисячами років тому, але нова знахідка виявилася старшою майже на 600 тисяч років. На місці розкопок вчені знайшли інші залишки риб, що показує, що давні люди вживали їх регулярно. Улов доставляли з прісноводного озера, яке на сьогодні повністю пересохло.

Вчені пояснили, що вживання смаженої, а не сирої їжі дозволяє організму заощадити енергію для її перетравлення. Завдяки цьому можуть розвиватися інші системи організму, наприклад головний мозок. Також змінюється структура черепа та щелеп. Багато дослідників вважають, що перехід на смажену їжу також сприяв еволюції нових соціальних та поведінкових схем.

Читайте також:  США не виключають продовження військової підтримки Ізраїлю

Раніше вчені встановили, що найдавніший предок людини сахелантроп був прямоходячим. Він жив близько семи мільйонів років тому.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я