на Байдена чиниться все більший тиск

19
Справа про виявлення секретних урядових документів у особистих кімнатах президента США Джо Байден розширюється. Білий дім визнав учора, що секретні документи часів роботи Байдена як віце-президент були також виявлені в гаражі його приватного будинку в Вілмінгтоні, штат Делавер. Незабаром після цього генеральний прокурор Меррік Гарланд оголосив про призначення зовнішнього спеціального слідчого у цій справі. Гарланд розкрив додаткові подробиці, які поставили Байдена та Білий дім під додатковий тиск, вимагаючи пояснень.

Документи в гаражі та особистих кабінетах

Байден був заступником тодішнього президента Барака Обами з 2009 до 2017 року. За останні кілька днів стало відомо, що секретні документи цього періоду були виявлені у різних місцях, у тому числі в особистих кабінетах Байдена у столиці США Вашингтоні, а також у будинку демократа у Вілмінгтоні. Перший транш вже було відкрито 2 листопада, незадовго до важливих виборів до Конгресу США, які відбулися лише за кілька днів, 8 листопада. Білий дім наголошує, що адвокати Байдена негайно поінформували Національний архів, який відповідає за збереження таких документів. Проте громадськість дізналася про це лише тоді, коли ЗМІ повідомили про делікатну знахідку.

У відповідь на першу знахідку під час очищення особистих кабінетів у Вашингтоні співробітники президента США, як то кажуть, шукали подальші документи і, нарешті, знайшли їх у його будинку, пояснив спеціальний адвокат Байдена Річард Заубер. Крім знахідки в гаражі, компанія Sauber оголосила в четвер, що ще один документ було виявлено у сусідній кімнаті серед складованих матеріалів. Байден говорив про свою «особисту бібліотеку». Докладніша інформація не повідомлялася.

Проте Гарланд розкрив подальші подробиці хронологічної послідовності: відповідно до цього, команда Байдена вже 20 грудня поінформувала Міністерство юстиції про виявлення додаткової секретної інформації у гаражі у Вілмінгтоні. Чому команда Байдена не підтвердила цю гаражну знахідку у своїй першій публічній заяві кілька днів тому, але знову ж таки лише у відповідь на повідомлення ЗМІ – Білий дім не став коментувати це, коли його запитали репортери.

Читайте також:  Бундестаг визнав злочини проти езидів геноцидом

Призначено спеціального слідчого

Прес-секретар Байдена Карін Жан-П’єр також послідовно ухилялася від інших питань у цій справі. Вона наполягала на тому, що команда Байдена вела справу прозоро та зразково, і що президент дуже серйозно ставиться до роботи із секретною інформацією. Вона не змогла прокоментувати подробиці через розслідування, що триває.

Що стосується призначення спеціального слідчого, Жан-П’єр наголосив, що Білий дім не був проінформований про це заздалегідь, а дізнався про це лише на прес-конференції Гарланда. Відділ працює самостійно.

Радник Байдена Заубер позитивно відреагував на призначення спеціального слідчого, визнавши, що у поводженні з документами було допущено помилку. “Ми впевнені, що ретельна перевірка покаже, що ці документи були випадково переплутані і що президент та його адвокати діяли швидко, виявивши цю помилку”.

Очікується, що адвокат Роберт Хур очолить розслідування щодо Байдена. Минулого 50-річний співробітник працював у Міністерстві юстиції. Крім того, згодом він працював прокурором в американському штаті Меріленд і був висунутий на цю посаду попередником Байдена на посаді республіканця Дональдом Трампом. Останнім часом Хур працював юристом в одній із юридичних фірм Вашингтона.

Байден зазнає тиску

Для Байдена ці викриття є політично вкрай чутливими – також і особливо тому, що влітку Трамп викликав скандал зі схожим випадком: після виходу з Білого дому Трамп зберігав у своєму приватному маєтку Мар-а-Лаго у Флориді урядові документи величезного масштабу, серед яких було кілька документів із вищим рівнем секретності. Торішнього серпня ФБР провело обшук у особняку і вилучило різні секретні документи. Байден свого часу критикував поводження Трампа з документами. Тепер він сам зазнає запеклої критики з боку Трампа та його республіканців.

У випадку Трамп Гарланд також заявив про особливі обставини і призначив незалежного спеціального слідчого для політично делікатного розслідування – особливо тому, що Трамп оголосив про відновлення президентської кампанії і розкритикував розслідування проти нього як політично мотивовані.

Читайте також:  Новий претендент у Палаті представників США

Байден також неодноразово заявляв про свій намір знову балотуватися на президентських виборах 2024 року. Він ще не оприлюднив остаточного рішення.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я