Москва надсилає німецьких дипломатів – критика Берліна

14

Німецько-російські відносини вже сильно зіпсовані після війни в Україні. Тепер Москва звинувачує уряд Німеччини у брехні та руйнуванні відносин.

 

Москва надсилає німецьких дипломатів – критика Берліна

Москва надсилає 20 німецьких дипломатів, посилаючись на вимушений від’їзд російських дипломатів з Берліна. Це реакція на «ворожі дії» Берліна, оголосило Міністерство закордонних справ Росії у Москві. Говорили про «масову» висилку російських дипломатів.

Прес-секретар міністерства Марія Захарова спочатку заявила про «дзеркальну» реакцію. Потім вона оголосила державним телебаченням, що понад 20 німців будуть змушені пакувати валізи. Скільки саме росіян постраждали, лишилося невідомим.

У неділю Міністерство закордонних справ у Берліні було розгублене, коли його знову запитали про висилку, і послалося на заяву, зроблену напередодні. Спочатку відомство лише підтвердило, що федеральний уряд останніми тижнями провів переговори з Росією про присутність у відповідних представництвах за кордоном «з метою скорочення присутності російської розвідки в Німеччині». У суботу він заявив: «Сьогоднішній від’їзд співробітників російського посольства пов’язаний із цим».

Навіть коли його запитали, зовнішньополітичне відомство не дало жодної інформації про те, чи йдеться про висилку. Німецька влада неодноразово звинувачувала Росію у використанні дипломатів для діяльності секретних служб. Росія це відкидає.

Російський літак зі спеціальним дозволом

Імовірно, щоб забрати дипломатів, російський урядовий літак приземлився в Берліні у суботу за спеціальним дозволом, а потім повернувся до Росії. Літак Іл 96–300 повернувся до російської столиці до аеропорту Внуково у другій половині дня. Однак спочатку не було підтвердження ні з Москви, ні з Берліна, що російські дипломати перебували на борту літака.

У Москві Захарова звинуватила німецьку сторону у брехні. Плани з висилки просочилися у ЗМІ кілька тижнів тому. Наприкінці березня у Міністерстві закордонних справ не було цього підтвердження. «Наразі такий захід не планується. Якщо такі рішення будуть ухвалені, громадськість буде поінформована у відповідний час», – заявили у МЗС місяць тому. Focus» тоді повідомив, що міністр закордонних справ Анналена Баєрбок (зелені) хоче надіслати понад 30 дипломатів.

Читайте також:  Штайнмайєр пророкував Німеччині важкі роки

Досі громадськість не була проінформована про рішення, тож Захарова і говорила про німецьку брехню. Вона розкритикувала Німеччину за те, що вона спочатку заперечувала, а тепер пішла на висилку. «Ми рішуче засуджуємо ці дії Берліна, який продовжує демонстративно руйнувати весь комплекс російсько-німецьких відносин, включаючи їхній дипломатичний вимір», – йдеться у заяві МЗС.

Міністерство закордонних справ у розгубленості

За словами Захарової, буде запроваджено «суттєве обмеження на максимальну кількість співробітників дипломатичних представництв Німеччини» у Росії. Посол Німеччини у Москві Геза Андреас фон Гейр уже був проінформований про це на початку цього місяця. Після вже проведених висилок у Росії, найімовірніше, залишаться від 80 до 90 німецьких дипломатів.

«Ми відкидаємо інформацію, надану прес-секретарем Міністерства закордонних справ Росії», – такою була заява Міністерства закордонних справ у Берліні в суботу – яку саме інформацію було відкинуто, залишилося неясним навіть у відповідь на запитання. Заява була зроблена у зв’язку зі згадкою переговорів про скорочення чисельності співробітників російської розвідки в Німеччині.

Німеччина та Росія неодноразово висилали дипломатів один одного в ході серйозних тертя в минулому. Вже зараз представництва сильно порідшали, послуги для німецьких громадян значно скорочені або пов’язані із тривалим очікуванням, наприклад, видачі документів. Ситуація значно погіршилась із початком війни Росії проти України.

Реакція слідує за реакцією

У квітні минулого року Росія оголосила 40 німецьких дипломатів «небажаними» і розпорядилася про їхню висилку. На той час постраждали понад 100 німців, оскільки члени їхніх сімей також були змушені залишити країну. Лише це число рік тому відповідало приблизно третині німецького дипломатичного корпусу у Росії. Це, у свою чергу, стало реакцією на висилку на початку квітня 2022 року 40 російських дипломатів, які, на думку Берліна, працювали у Німеччині за підозрою у шпигунстві. З початку російської агресивної війни ЄС та Росія вислали по сотні дипломатів.

Читайте також:  Символічна ляпас Борису Джонсону від парламенту

Ще до війни уряд Німеччини кілька разів надсилав російських дипломатів як санкцію. Наприклад, у грудні 2021 року воно оголосило двох співробітників російського посольства “небажаними особами” у зв’язку з вироком у справі про вбивство росіянина в Берліні, змусивши їх залишити країну. Росія завжди реагує на подібні висилки, як кажуть у Москві, «дзеркально».

Політ російського урядового літака викликав інтерес у суботу та обговорювався у соціальних мережах. У літака був так званий дипломатичний допуск, сказав у суботу представник ВВС у відповідь на запит Deutsche Presse-Agentur. Він не повідомив жодних подробиць про вантаж чи пасажирів. Російські літаки – рідкість після того, як у лютому 2022 року Євросоюз закрив аеропорти та повітряний простір ЄС для всіх російських перевізників. Росія також закрила свій повітряний простір для польотів із ЄС. Однак можливі винятки за наявності спеціальних дозволів.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я