Міністр закордонних справ Саудівської Аравії вперше повернувся до Ірану

34

Це перший візит високопоставленого представника Саудівської Аравії до Ірану за багато років: Міністр закордонних справ Фейсал бін Фархан зустрівся в Тегерані зі своїм колегою Хусейном Амірабдоллахіаном. У ході зближення двох країн Ер-Ріяд хоче незабаром знову відкрити своє посольство в Ірані, заявив Фейсал бін Фархан. Він не назвав точну дату цієї події. На початку місяця Іран уже відновив роботу свого посольства у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді.

Відносини між двома країнами ґрунтуються на «повній повазі, суверенітеті та невтручанні у внутрішні справи», сказав Фейсал бін Фархан. Увечері він також планує зустрітися із президентом Ірану Ебрахімом Раїсі.

Іран та Саудівська Аравія нормалізують відносини

З минулого року обидві сторони обережно зближуються на дипломатичному рівні. В Іраку пройшло кілька раундів переговорів, здебільшого з питань безпеки. У березні Тегеран та Ер-Ріяд оголосили про свій намір відновити дипломатичні відносини. Незабаром після цього уряди оголосили, що відновлять авіасполучення між двома країнами та спростять видачу віз.

Ер-Ріяд розірвав дипломатичні контакти у 2016 році після нападу протестувальників на посольство Саудівської Аравії у Тегерані. Суннітське королівство та Іран, у якому більшість становлять шиїти, також змагаються у військових конфліктах у регіоні.

Наприклад, Ер-Ріяд та Тегеран підтримують різні сторони у війні в Ємені. Після нормалізації відносин між ними виникли надії на припинення бойових дій у охопленій громадянською війною країні. Однак через три місяці вирішення конфлікту досі не знайдено. «Ми сподіваємося, що повернення до нормальних відносин між двома країнами позитивно вплине на регіон і світ», – підкреслив у суботу міністр закордонних справ Саудівської Аравії.

Ер-Ріяд: поразка чи прагматизм?

Саудівці програли боротьбу з Іраном за політичну владу у регіоні, коментує американський журнал Foreign Policy. «Нормалізація дипломатичних відносин із Іраном – лише прикриття цієї поразки». У Ємені, Лівані та Сирії іранці ще більше розширили свій вплив. Те, що союзник Ірану Сирію було знову прийнято до Ліги арабських держав, стало «можливо, найефективнішим виразом» успіху Тегерана.

Читайте також:  Єллен загрожує суверенним дефолтом 5 червня

Інші експерти, однак, розглядають зближення як прагматичний крок саудівського керівництва, яке хоче зосередитися на розширенні своєї економіки та уникнути іранської загрози та дорогих конфліктів у регіоні. За словами Фейсала бін Фархана, на зустрічі йшлося також про економічну співпрацю. Міністр закордонних справ Ірану висловив аналогічну думку.

Успіх для Китаю – і, можливо, також для Росії

Китай також вважається переможцем нового порядку у Перській затоці. Пекін спокійно виступив посередником у зближенні двох суперників, що стало великим дипломатичним успіхом для країни.

Деякі спостерігачі бачать іншого бенефіціара: Росію. Тепер Москва може поглиблювати відносини з обома державами, не побоюючись спротиву з іншого боку, пише британське інтернет-видання «amwaj.media». Реабілітація президента Сирії Башара Асада в арабському світі під час зближення Ер-Ріяда та Тегерана також грає на руку Росії. Це може призвести до стабілізації ситуації в Сирії і тим самим звільнити російські ресурси для боротьби в Україні.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :