Міністр закордонних справ Саудівської Аравії вперше повернувся до Ірану

36

Це перший візит високопоставленого представника Саудівської Аравії до Ірану за багато років: Міністр закордонних справ Фейсал бін Фархан зустрівся в Тегерані зі своїм колегою Хусейном Амірабдоллахіаном. У ході зближення двох країн Ер-Ріяд хоче незабаром знову відкрити своє посольство в Ірані, заявив Фейсал бін Фархан. Він не назвав точну дату цієї події. На початку місяця Іран уже відновив роботу свого посольства у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді.

Відносини між двома країнами ґрунтуються на «повній повазі, суверенітеті та невтручанні у внутрішні справи», сказав Фейсал бін Фархан. Увечері він також планує зустрітися із президентом Ірану Ебрахімом Раїсі.

Іран та Саудівська Аравія нормалізують відносини

З минулого року обидві сторони обережно зближуються на дипломатичному рівні. В Іраку пройшло кілька раундів переговорів, здебільшого з питань безпеки. У березні Тегеран та Ер-Ріяд оголосили про свій намір відновити дипломатичні відносини. Незабаром після цього уряди оголосили, що відновлять авіасполучення між двома країнами та спростять видачу віз.

Ер-Ріяд розірвав дипломатичні контакти у 2016 році після нападу протестувальників на посольство Саудівської Аравії у Тегерані. Суннітське королівство та Іран, у якому більшість становлять шиїти, також змагаються у військових конфліктах у регіоні.

Наприклад, Ер-Ріяд та Тегеран підтримують різні сторони у війні в Ємені. Після нормалізації відносин між ними виникли надії на припинення бойових дій у охопленій громадянською війною країні. Однак через три місяці вирішення конфлікту досі не знайдено. «Ми сподіваємося, що повернення до нормальних відносин між двома країнами позитивно вплине на регіон і світ», – підкреслив у суботу міністр закордонних справ Саудівської Аравії.

Ер-Ріяд: поразка чи прагматизм?

Саудівці програли боротьбу з Іраном за політичну владу у регіоні, коментує американський журнал Foreign Policy. «Нормалізація дипломатичних відносин із Іраном – лише прикриття цієї поразки». У Ємені, Лівані та Сирії іранці ще більше розширили свій вплив. Те, що союзник Ірану Сирію було знову прийнято до Ліги арабських держав, стало «можливо, найефективнішим виразом» успіху Тегерана.

Читайте також:  США не виключають можливості воєнних дій проти Ірану

Інші експерти, однак, розглядають зближення як прагматичний крок саудівського керівництва, яке хоче зосередитися на розширенні своєї економіки та уникнути іранської загрози та дорогих конфліктів у регіоні. За словами Фейсала бін Фархана, на зустрічі йшлося також про економічну співпрацю. Міністр закордонних справ Ірану висловив аналогічну думку.

Успіх для Китаю – і, можливо, також для Росії

Китай також вважається переможцем нового порядку у Перській затоці. Пекін спокійно виступив посередником у зближенні двох суперників, що стало великим дипломатичним успіхом для країни.

Деякі спостерігачі бачать іншого бенефіціара: Росію. Тепер Москва може поглиблювати відносини з обома державами, не побоюючись спротиву з іншого боку, пише британське інтернет-видання «amwaj.media». Реабілітація президента Сирії Башара Асада в арабському світі під час зближення Ер-Ріяда та Тегерана також грає на руку Росії. Це може призвести до стабілізації ситуації в Сирії і тим самим звільнити російські ресурси для боротьби в Україні.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я