Конференція з безпеки у Мюнхені: що там обговорюють

52

Протягом трьох днів у Мюнхені політики та експерти з безпеки із майже 100 країн обговорюють насамперед одну тему: що робити далі в Україні? Західні союзники переважно розмовляють між собою.

 

Конференція з безпеки у Мюнхені: що там обговорюють? Майже через рік після нападу Росії на Україну Мюнхенська конференція з безпеки проведе три дні, починаючи з сьогоднішнього дня, обговорюючи, як закінчити цю війну. Президент України Володимир Зеленський відкриє зустріч представників урядів та експертів із майже 100 країн відеозверненням (з 13:30). Після цього виступлять канцлер Олаф Шольц (СДПН) і президент Франції Еммануель Макрон, два найважливіші союзники України в Європейському Союзі.

Хто буде у Мюнхені

Загалом 40 глав держав та урядів та майже 100 міністрів очікуються на найважливішій у світі зустрічі політиків та експертів з питань політики безпеки. Делегація США, яку очолює віце-президент Камала Харріс, велика як ніколи – до неї входять близько 60 сенаторів і членів Палати представників. Самого лідера, однак, у тому числі немає. Президент США Джо Байден, який останніми десятиліттями часто відвідував Мюнхен в інших якостях, приїде до Європи лише наступного тижня з візитом до Польщі.

Багато інших країн НАТО також широко представлені. До Мюнхена приїде прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак, а також глави держав та урядів Польщі: Президент Анджей Дуда та прем’єр-міністр Матеуш Моравецький.

Але Конференція з безпеки – це не просто зустріч Заходу. Поява гостя з Далекого Сходу очікується з особливим хвилюванням: У суботу у Мюнхені виступить вищий чиновник зовнішньої політики Китаю Ван І.

Кому заборонено бути присутнім

Російське керівництво не запрошено вперше з 1990-х років. Міністр закордонних справ Сергій Лавров довгий час був одним із постійних гостей. Він був запрошений ще минулого року, коли 150 000 російських солдатів вже марширували до прикордонної зони з Україною. Однак потім Лавров сам скасував запрошення. Через чотири дні після конференції розпочалося російське вторгнення до України.

Читайте також:  Чудо німецько-ізраїльської дружби: 75 років Ізраїлю

Цього разу уряд лідера Кремля Володимира Путіна від початку виключив його. «Нам надто соромно надавати цим військовим злочинцям у Кремлі сцену для їхньої пропаганди на Мюнхенській безпековій конференції», – така причина, яку назвав директор конференції Крістоф Хойсген – колишній радник із зовнішньої політики канцлера Ангели Меркель (ХДС).

Хойсген також не хотів, щоб там був Іран. «Ми не хочемо надавати форум режиму, який так фундаментально порушує основні права людини», – каже він. Таким чином, Хойсген відходить від ідеї своїх попередників про те, що Мюнхен має стати форумом для діалогу навіть у дуже скрутні часи – у тому числі й у плані внутрішньої політики. Вперше до Мюнхена запрошено не всі партії, представлені в Бундестазі. AfD змушена залишитися осторонь.

Чого очікувати щодо України

Безперечно те, що Захід знову демонстративно підтримає Україну у боротьбі з російськими агресорами. Питання полягає в тому, в якій формі може бути подальша військова підтримка. Хто готовий підтримати танковий союз Шольця? Чи слід також постачати винищувачі, військові кораблі та підводні човни? Чи є червоні лінії? І якщо так, то які?

Інша тема: які шанси у дипломатії нині? З цього приводу поки що немає майже жодних ідей. Україна розглядає виведення російських військ як попередню умову для переговорів. Під цим мається на увазі і Крим, захоплений Росією у 2014 році. Захід не хоче йти головами українців. Це обмежує місце для маневру. Ідеї, подібні до ідеї президента Бразилії Лули про створення «клубу світу» для посередництва, більшістю не сприймаються всерйоз.

Що у кулуарах офіційної програми

Конференція з безпеки в готелі «Bayerischer Hof» – це насамперед величезна біржа контактів. Те, що обговорюється в коридорах, салонах та підсобних приміщеннях розкішного готелю, найчастіше важливіше за те, що відбувається на відкритій сцені.

Читайте також:  Путін: "Економіка витримала тиск Заходу"

Канцлер Шольц, наприклад, використовує своє перебування у Мюнхені для цілої серії переговорів на периферії конференції. З президентом Франції Еммануелем Макроном та президентом Сербії Олександром Вучичем він хоче поговорити про конфлікт між Сербією та Косово, а з Макроном та президентом Польщі Анджеєм Дудою – відродити так званий «Веймарський трикутник» – формат переговорів між трьома країнами, що існує вже понад 30 років.

Сьогодні Шольц також зустрінеться з віце-президентом США Харрісом і Ван І. Чи зустрінуться пізніше член китайського Політбюро і Харріс або також держсекретар США Ентоні Блінкен – одне з найбільш хвилюючих питань перед цією конференцією. Між Китаєм і США існує серйозна напруженість у зв’язку із запуском китайської повітряної кулі, яка була виявлена ​​над територією США.

Що не стане проблемою

Свого часу уряд Німеччини планував представити у Мюнхені нову стратегію національної безпеки. Проте міністр закордонних справ Анналена Баєрбок («зелені») та Шольц поки що не змогли домовитися. Отже, тема провалилася. А зусилля щодо розблокування північного розширення Нато за рахунок Фінляндії та Швеції доведеться робити в іншому місці: Туреччина не буде представлена ​​урядовими VIP-персонами через руйнівний землетрус.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я