Касетні боєприпаси для України: чи буде постачання?

22

Деякі країни НАТО заборонили використання цієї зброї міжнародним договором.

 

Касетні боєприпаси для України: чи буде постачання?

Коли в середині лютого на Мюнхенській безпековій конференції заступник глави уряду України Олександр Кубраков зажадав від західних союзників поставки касетних боєприпасів, це викликало великий ажіотаж. За його словами, його країна, як і Росія, хоче використати цей тип боєприпасів, тобто створити рівність озброєнь. «Це наша національна територія», – наголосив він. За його словами, касетні боєприпаси могли б допомогти протистояти нападникам.

На той час союзники ще дуже неохоче йшли на це. В основному тому, що деякі країни НАТО, зокрема Німеччина, заборонили використання цієї небезпечної зброї міжнародним договором. Але тепер, схоже, намітився поворот. За повідомленнями ЗМІ, США готові постачати касетні боєприпаси. Уряд Німеччини, схоже, більше не має нічого проти. Це знову стало б якісно новим кроком у військовій підтримці України.

Що таке касетні боєприпаси та як вони працюють?

Касетна бомба – це металевий контейнер, в якому знаходяться сотні маленьких вибухових пристроїв (бомбочок). Вони часто виглядають як різнокольорові банки з під напоїв або тенісні м’ячі. Касетні бомби або скидаються із літака, або запускаються із землі. Вони розкриваються в повітрі та викидають свої міні-вибухові речовини на площу розміром із кілька футбольних полів. Бомби призначені для вибуху під час удару. Їхні металеві частини можуть пробити транспортні засоби, вбити або важко поранити людей і тварин. Касетні бомби використовуються для ураження великих площ наземних сил і транспортних засобів противника, щоб відкинути їх назад або уповільнити або зупинити їхнє просування.

Що робить касетні боєприпаси такими небезпечними?

Деякі з міні-бомб часто не вибухають і залишаються в землі у вигляді боєприпасів, що не розірвалися. Подібно до наземних мін, вони стають загрозою на десятиліття, оскільки можуть вибухнути навіть після закінчення війни через вібрацію. Часто страждають діти, оскільки можуть прийняти касетні бомби за іграшки. Серед жертв також є фермери, які натикаються на бомби, що не розірвалися під час роботи в полі. Якщо люди виживають, вони часто одержують каліцтва, опіки і можуть засліпнути.

Читайте також:  Українська зброя в руках фінської мафії - вигадка РФ

Де застосовувалися касетні боєприпаси?

За даними Федерального агентства з цивільної освіти, сучасні касетні бомби вперше були використані німецькими та радянськими військами під час Другої світової війни. Організація з надання надзвичайної допомоги Handicap International у своєму останньому Моніторі касетних боєприпасів за 2022 рік повідомляє, що з часів Другої світової війни касетні боєприпаси використовували щонайменше 23 держави, включаючи США, Францію, Велику Британію, Ізраїль та Росію. З 2010 року, крім України, вони застосовувалися у Камбоджі, Лівії, Судані, Південному Судані та Ємені. 2022 року російські війська мали розгорнути в Україні як мінімум 2 нові розроблені типи. Касетні бомби також використовувалися українською стороною.

Що йдеться у Конвенції з касетних боєприпасів?

Конвенція з касетних боєприпасів (Конвенція Осло) набула чинності 2010 року. У договорі держави зобов’язуються «ніколи не використовувати, не розробляти, не виробляти, не купувати, не накопичувати, не зберігати і не передавати, прямо чи опосередковано, касетні боєприпаси будь-кому за будь-яких обставин».

Хто є учасником договору, а хто ні?

На сьогоднішній день 111 країн ратифікували цю угоду, включаючи Німеччину. 74 країни ще цього не зробили. Крім України, Росії та Білорусі, до них належать країни НАТО – США, Естонія, Латвія, Фінляндія, Туреччина, Греція, Польща та Румунія.

Яка позиція уряду Німеччини щодо міркувань США?

Хоча вона вказує на те, що Німеччина приєдналася до договору про заборону касетних боєприпасів, вона також висловлює розуміння рішення США. В Україні існує «особливе сузір’я», заявив у п’ятницю речник уряду Штеффен Хебестрейт. “Україна використовує боєприпас для захисту власного цивільного населення. Йдеться про розгортання її власним урядом для звільнення своєї власної території». Хебестрейт також зазначив – як і віце-губернатор України у лютому – що Росія вже «широко використовувала касетні боєприпаси в агресивній війні проти України, порушуючи міжнародне право».

Читайте також:  В Рівному кількість переселенців зросте

Чи є у Бундесверу такі боєприпаси?

Ні. Бундесвер розпочав утилізацію своїх запасів ще у 2001 році та завершив її у листопаді 2015 року.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я