Ім’я Ньютона відоме кожному школяру, який починає вивчати фізику. Студенти освоюють математичний аналіз, розроблений цим вченим. За довге життя Ісаак Ньютон багато чого досяг у науці.
Самотнє дитинство травмувало Ісаака Ньютона
Майбутній науковий геній Ісаак Ньютон народився під Різдво, 25 грудня 1642 (4 січня 1643 за новим стилем), в британському селі Вулсторп графства Лінкольншир. Його батько, успішний фермер, помер за три місяці до народження сина, а сама дитина з’явилася на світ передчасно, була слабкою і хворобливою.
Мати Ісаака незабаром знову вийшла заміж, але вітчим розлучив його з матір’ю на 9 років. Британська енциклопедія відзначає, що це залишило в душі хлопчика травму на все життя, він переживав почуття незахищеності, самотності, тривожності.
З 12 років Ісаака визначили на навчання до школи в сусіднє містечко, де воно жило в чужому будинку. Хлопчик виявив неабиякі здібності у навчанні, але мати, яка овдовіла вдруге, у 1659 році повернула юнака до села, щоб він допомагав керувати господарством. Спроба виявилася безуспішною: Ісаак проводив час за читанням книг і майстрував всякі хитромудрі механізми.
Вчителі наполягали на тому, щоб хлопець продовжив навчання. Через кілька років він склав іспити у школі та зміг навчатися далі.
Ісаак Ньютон навчався беззавітно
У 1661 році 19-річний Ісаак Ньютон став студентом Трініті-коледжу Кембриджського університету. Тут він вивчав фізику, астрономію, оптику, а згодом виявив інтерес до математики. Він навчався беззавітно, забував про все і відчував від навчання творче піднесення. Як пише енциклопедія всесвітньої історії Word History Encyclopedia, юнак збирав зерна давньої та сучасної науки, щоб знайти наукові істини, які можна висловити математично.
У студентські роки Ньютон мав великі наукові плани. Він склав список із десятків існуючих у природі та житті людей проблем, яким хотів знайти рішення.
У 1665-1667 роках Англія переживала велику епідемію чуми. Заняття були припинені, і Ньютон повернувся до рідного села. Ці «чумні роки» стали йому дуже плідними. Тоді він зробив істотну частину своїх відкриттів у фізиці, математиці, оптиці, але оформлені та опубліковані вони були через 20–40 років.
Після закінчення коледжу Ньютон став магістром, був обраний членом Трініті-коледжу. В 1669 він одним з перших отримав престижну іменну посаду Лукасовського професора математики.
Ньютон відкрив нову епоху у розвитку фізики
Які відкриття зробив Ісаак Ньютон? Вченому належать три найбільші відкриття:
- Теорія всесвітнього тяжіння.
- Білий світ природи.
- Обчислення – математична система для розуміння змін стосовно загальної фізики.
У 1684–1686 роках Ісаак Ньютон створив головну книгу свого життя, одну з найзнаменитіших праць «Математичні засади натуральної філософії». У ній викладено закони руху та закон всесвітнього тяжіння.
Закони руху стали одними з основних у фізиці та відомі як закони Ньютона:
- Закон інерції.
- Закон пропорційності кількості руху чинності.
- Закон рівності дії та протидії.
Що відкрив Ньютон, коли на нього впало яблуко? Відповідно до відомої історії, при цьому у вченого народилася ідея, що рухом Місяця та яблука керує одна й та сама сила. Ця ідея стала поштовхом до відкриття закону всесвітнього тяжіння чи гравітації.
У своїй книзі Ньютон за допомогою розрахунків, креслень та таблиць довів, що рух об’єктів на Землі та небесних тіл відбувається за одними принципами. Так уперше було створено єдину струнку систему земної та небесної механіки.
Ньютон розробив обчислення та відкрив природу світла
З ім’ям вченого пов’язана нова сторінка у розвитку математики. У цій сфері йому належить розробка диференціального та інтегрального обчислення, метод знаходження коренів функцій, він узагальнив біномну теорему (біном Ньютона). Вчений створив основний метод побудови математичних моделей природних процесів.
У 1707 був виданий збірник лекцій з алгебри «Універсальна арифметика». З ним пов’язано початок нової дисципліни – чисельного аналізу.
В області оптики Ньютон відкрив природу світла. У «чумні роки» вчений проводив експерименти: у темній кімнаті вловлював вузький промінь світла, проектував через призму на стіну. При цьому було видно кольори веселки. Так Ньютон розробив теорію світла: біле світло складається із семи кольорів видимого спектру. Книга Ньютона “Оптика” (1704) визначила розвиток цієї науки на кілька століть і стала основою сучасної фізичної оптики.
Ньютон покращив монетну систему Англії
Вчений виявив себе добрим адміністратором. В 1696 він був призначений хранителем Монетного двору. Грошова система країни знаходилася в жалюгідному стані, процвітали фальшивомонетники, в обороті було багато срібних монет, що обрізали.
Ньютон вивчив технологію монетного виробництва, навів порядок у документах та обліку. За його участю в запущеній монетній системі країни стало можливим проведення грошової реформи.
Ньютон впровадив у карбування нових монет гурт (ребро, або рант монет, на якому розташовувався напис). Такі монети неможливо було сточувати чи обрізати, це було б помітно неозброєним оком. За два роки неповноцінні монети вилучили з обігу. Число фальшивомонетників значно скоротилося, проти них провели десятки розслідувань, багато виявлено та засуджено. Так було запобігло економічній кризі, що пізніше призвело до значного зростання добробуту країни. Пізніше Ньютон узагальнив цей досвід фінансового регулювання у статті «Спостереження щодо золота та срібла».
Ньютон отримав рицарську гідність
У 30-річному віці Ісаак Ньютон був обраний членом Королівського товариства, яке було першою академією наук. Але вчений був байдужий до суспільної слави, а гучні наукові суперечки дратували його та викликали депресію. Ньютон став перед вибором: або не публікувати свої наукові роботи, або відбивати нападки на них і гаяти час у суперечках. Незабаром він вирішив вийти з наукового товариства, але його утримали, хоча контакти з колегами було зведено до мінімуму.
Через багато років, у 1703 році, коли Королівське суспільство втратило керівництво, Ньютон був обраний його президентом. На цій посаді він перебував понад 20 років.
В 1705 королева Ганна звела знаменитого вченого в лицарське гідність. Так вперше в історії Англії людина отримала почесний титул за наукові заслуги.
Чи була дружина Ісака Ньютона? Вчений ніколи не був одружений. 1725 року здоров’я 84-річного Ньютона погіршилося. Він помер 20 (31) березня 1727 року. Де похований Ісаак Ньютон? Його могила знаходиться у Вестмінстерському абатстві, де спочивають королі та видатні діячі країни.
У Великій Британії ім’я Ньютона набуло культового значення. У світовій науці це один із найгеніальніших учених, який відкрив нову епоху у розвитку фізики та математики.