Хто такі ссавці, чому їх так назвали

15
кіт

Ссавці – найпредставніший загін тварин на планеті. За рівнем фізіологічного розвитку вони випереджають інші форми життя. Характеристики загону дали профільні видання.

Ссавці представлені тисячами видів

Хто такі ссавці? Це численний клас хребетних тварин, відмінна риса яких у тому, що вони вигодовують потомство материнським молоком. Звідси виникла назва всього класу. Вивчено понад 6 500 видів представників цього класу, але передбачається, що разом з видами, що вимерли, кількість їх перевищує 20 000. До цього класу відноситься і Homo sapiens (‘людина розумна’).

Ссавці складають найпрогресивнішу групу хребетних. Вони домінують серед наземної фауни, а серед водної займають одне з провідних місць. Це найбільш високоорганізовані тварини, про що говорить високий рівень розвитку їхньої анатомії та функціональних систем організму.

Ссавці займають значне місце в екосистемах світу. Для людей з найдавніших часів ссавці – джерело живлення, виробнича сировина, тяглова сила.

Живуть на Землі сотні мільйонів років

Коли з’явилися ссавці? Цей клас почав виділятися з примітивніших форм життя наприкінці тріасового періоду, тобто близько 250 млн років тому. До кінця цього періоду, майже через 50 млн. років, виділилися основні лінії класу, які вивчають по останках.

Ссавців як окрему групу описав Карл Лінней в середині XVIII століття. Сучасні види ссавців об’єднані в 26–29 загонів, 153 сімейства та 1229 пологів. Загальну класифікацію представила освітня платформа BY JU’S:

 • Тварини.
 • Сумчасті.
 • Примати.
 • Гризуни.
 • Китоподібні.

За типом розмноження сайт про тваринний світ Nature Work виділяє 3 групи: еутерії (живородні), метатерії (дитинчата дозрівають у сумках) та прототерії (яйцекладні).

дельфін

Населяють усі біотопи Землі

Де мешкають ссавці? Представники цього класу живуть у всьому світі, на всіх континентах, у всіх океанах та на всіх островах. Енциклопедія Britannica зазначає, що цей клас ширше поширений і більш пристосований до всіх зовнішніх умов, ніж будь-який інший.

Читайте також:  Чим харчуються їжаки та чи можна їх утримувати в домашніх умовах

Ссавці населяють всі біотопи Землі від пустель, тропіків до полярних регіонів. А людина як представник цього класу проникла навіть у сфери, недоступні нікому з живої природи — на найвищі вершини, Маріанську западину і космос. Часто його супроводжували собаки.

Клас ссавців становлять різноманітні адаптивні групи. Найбільша — наземна група. Її представники мешкають у лісах, степах, пустелях. Пристосувалися до інших умов такі групи тварин:

 • Підземні (кроти).
 • Водні та напівводні (бобри, ондатри).
 • Дерев’яні (білки, лемури).
 • Літаючі (рукокрилі кажани).

Деякі ссавці живуть лише за певних умов. Це ендеміки, на які багаті Індонезія, Австралія, Філіппіни, Південна Америка.

Зовнішній вигляд ссавців різноманітний

Більшість ссавців мають такі частини тіла: голова, шия, тулуб, дві пари кінцівок, хвіст. Але співвідношення цих елементів сильно відрізняється. У жирафу, наприклад, непропорційно довга шия, а китів ця частина майже виділяється.

Хижаки та гризуни відрізняються короткою лицьовою частиною голови, тому що така форма забезпечує силу щелепам. У жуйних тварин, навпаки, щелепи подовжені для кращого перетирання рослинної їжі.

Дуже велика різниця між різними видами ссавців у масі тіла та розмірах. Найменший представник класу – карликова багатозубка, яка важить менше 2 г при зростанні близько 4 см. А найбільший представник – синій кит, який важить до 150 т і має тіло завдовжки до 33 м. Це найбільша тварина з усіх, що існують на планеті.

левиця

У ссавців розвинені системи організму

Britannica називає унікальною особливістю ссавців, крім вигодовування дитинчат молоком, наявність волосяного покриву та розвиненої діафрагми. Видання для дітей Britannica Kids вказує на такі чудові особливості, як теплокровність та здатність підтримувати постійну температуру тіла, ідеальну для функціонування всіх систем.

Ці функції здійснює:

 • складна нервова система із розвиненим головним мозком;
 • кровоносна та лімфатична системи;
 • дихальна та імунна системи;
 • травна та видільна системи.
Читайте також:  Що відкрив Стівен Хокінг і як жив видатний фізик

Тварини мають розвинені органи почуттів: зір, слух, нюх, смак, шкірну чутливість.

Ссавці мають складну анатомію. Скелет складається з більш ніж 200 кісток, що становлять череп, складний хребет, кінцівки. Складна будова дає їм перевагу перед нижчими хребетними. У них розвинена мускулатура та м’язова система, які дозволяють виконувати різні рухи у процесі життєдіяльності.

Більшість ссавців всеїдні

Що їдять ссавці? За харчовими перевагами тварини поділяються на дві великі групи — рослиноїдні та м’ясоїдні. Але у більшості склався змішаний тип харчування, деякі взагалі всеїдні.

Рослинноїдні не є єдиною групою, а поділяються на травоїдних, листоїдних, насінноядних, плодоїдів і нектароїдів. Ще більша різноманітність серед м’ясоїдних. Багато серед них віддають перевагу різним видам їжі:

 • Планктофаги живуть за рахунок планктону (кити, тюлені).
 • Малакофаги вживають молюсків.
 • Інсектофаги харчуються комахами.
 • Іхтіофаги вживають переважно рибу.

Хижаки воліють дрібніших чотирилапих. Є ще некрофаги, які харчуються падаллю та санітарно очищають довкілля. Всі ссавці входять до якихось харчових ланцюжків у своїх екосистемах, деякі з них надхижаки і займають вершини харчових ланцюжків.

ведмідь

Ссавці — дбайливі батьки

Сфера розмноження тварин цього класу відрізняється різноманітністю. Вік статевої зрілості настає в одних на 1 місяць (полівки), в інших — на 10–15 років (індійські слони). Більшість ссавців полігамні. Моногамних менше. Вони становлять пари або сезон, або кілька років. Деякі примати живуть із одним партнером все життя.

Виведення можуть складатися як з одного, так і з декількох малюків. Чемпіоном за кількістю потомства серед ссавців став тенрек, у якого кількість дитинчат у посліді сягає 30.

При всьому різноманітті ссавці мають загальну ознаку — вигодовування потомства материнським молоком. Триває воно від 7 днів (зайці) до року (моржі).

Читайте також:  Google запускає мережу «Знайти мій пристрій» у Німеччині

Світ ссавців різноманітний. Але всіх відрізняє складна будова, розвинені функціональні системи та висока адаптивність до навколишнього середовища.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я