Хто такі хуті і чого вони хочуть у війні у Газі?

22

Повстанці Хуті довго недооцінювалися як обмежена загроза для Ізраїлю та США. Повстанці в Ємені стали новою загрозою у війні у Газі – особливо у районі Червоного моря.

Питання та відповіді – Хто такі хуті і чого вони хочуть у війні у Газі?

Ракети, безпілотники, крилаті ракети – з їх арсеналом зброї повстанці Хуті в Ємені більше не є місцевим повстанським угрупуванням. За останні кілька тижнів вони перетворили Червоне море на театр воєнних дій між рухом ісламізму ХАМАС та Ізраїлем. Хуті активізували свої напади на торгові судна та нещодавно атакували кілька вантажних суден. Найважливіші питання з першого погляду:

Хто такі повстанці Хуті?

Повстанці Хуті офіційно називають себе «Ансар Аллах» («Прибічники Бога»). Вони належать до руху шиїтів саїдитів, чиї імами правили північним Єменом до 1962 року. З того часу вони неодноразово провокували повстання проти суннітського керівництва у столиці Сані. 2014 року вони захопили там владу і тепер домінують у значній частині країни, особливо на півночі Ємену. Близько третини населення Ємену становлять саїди.

Наскільки сильні повстанці Хуті?

Згідно з проведеним у 2019 році аналізом, їх чисельність становить від 180 000 до 200 000 озброєних бойовиків. Вони мають доступ до танків і технічних засобів пересування, а також протитанкових ракет, балістичних ракет, безпілотників і крилатих ракет. З моменту свого повстання у 2014 році хуті в Ємені ведуть боротьбу проти уряду та військового альянсу на чолі із Саудівською Аравією, яка хоче завадити хуті ще більше розширити свій вплив у сусідній країні.

Хто підтримує хутистів?

Насамперед Іран та ліванська «Хезболла». На думку експертів, без їхньої допомоги хуті не змогли б наростити свій арсенал зброї, включаючи ракети з дальністю польоту до 3 000 кілометрів. Бригади “Аль-Кудс”, що входять до складу елітного підрозділу іранських збройних сил, постачали різні види зброї з 2014 року, пише американський аналітичний центр CSIS. Бригади «Аль-Кудс» та «Хезболла» також навчали бійців, щоб покращити тактику ведення бою хуті та дати їм можливість використовувати ракети та безпілотники. Вважається, що зброя була доставлена ​​в Ємен морем. І Іран, і «Хезболла» заперечують або применшують зв'язок зі своїми єдиновірцями шиїтів.

Читайте також:  Роберт Де Ніро посварився з колишнім помічником

Чому Іран та «Хезболла» підтримують хуті?

Ізраїль є заклятим ворогом Ірану з часів Ісламської революції 1979 року. З 1990-х років Тегеран розширює свої відносини в регіоні, щоб створити «вісь опору» проти Ізраїлю, підтримуючи ополчення шиїтів. Хуті – така сама частина цього процесу, як і рух «Хезболла». Оскільки «Хезболла» успішно витіснила ізраїльську армію з Лівану, це ополчення є свого роду зразком для наслідування та наставником для хуті у їхній громадянській війні, незважаючи на те, що ці два угруповання належать до різних шиїтських рухів.

Чого хочуть хутисти?

Насамперед, повстанці хочуть правити всім Єменом і здобути міжнародне визнання. На півночі країни вони створили карликову державу, в якій насаджують свою ідеологію в тоталітарній манері, імовірно катуючи та вбиваючи критиків та журналістів. З 2016 року вони частіше нападають на об'єкти інфраструктури в Саудівській Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратах, особливо на нафтові об'єкти, щоб підірвати їхні військові операції в Ємені. Приблизно в той же час вони почали нападати на торгові судна в районі Баб-ель-Мандабської протоки.

Наскільки небезпечні хуті для Ізраїлю та регіону?

Хуті не мають таких великих запасів зброї, як, наприклад, «Хезболла» в Лівані. Однак завдяки своїм безпілотникам і ракетам вони, як і раніше, загрожують судноплавству в регіоні, зокрема, а також військовим базам США. Подальші атаки на кораблі можуть завдати серйозної шкоди економіці та викликати потрясіння на нафтовому ринку. Уздовж єменського узбережжя проходить один із найважливіших світових судноплавних маршрутів, через який проходить близько десяти відсотків усієї світової торгівлі. У зв'язку з нападами, що почастішали, зростають побоювання з приводу ще більшої ескалації в регіоні.

Які погляди на війну в Газі?

Хуті оголосили про свою солідарність із ХАМАС і з 7 жовтня також атакують Ізраїль. Вони також загрожують атакувати всі судна, пов'язані з Ізраїлем. Це відповідає антисемітській та антиамериканській риториці хутистів та надії отримати ширше визнання як частину іранської «осі опору». Напади також вписуються в наратив повстанців про те, що вони стали жертвами змови між Ізраїлем, США та Саудівською Аравією, що приваблює єменське населення. Повстанці також використовують атаки, щоб відвернути увагу від власних проблем та продемонструвати свою силу.

Читайте також:  Росія хоче отримати відповіді про біолабораторії в Україні

За повідомленнями, останніми тижнями повстанці Хуті неодноразово запускали безпілотники та ракети з півдня Аравійського півострова у бік Ізраїлю.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я