“Голоси під уламками” – боротьба з часом

34

Холод, дощ, сніг та великі руйнування – рятувальники у Туреччині та Сирії борються з несприятливими умовами. Вони мало часу. Люди у розпачі – і в гніві.

 

«Голоси під уламками» – боротьба з часом

Навіть будівля рятувальників є лише купою уламків. Штаб-квартира управління боротьби зі стихійними лихами Afad у Хатаї, на півдні Туреччини, обрушилася і стала символом великих руйнувань у країні. З-під уламків стирчать сумки для першої допомоги, що видно на фотографіях у ЗМІ. Після одного з найсильніших за останні десятиліття землетрусів у Туреччині та Сирії масштаб лиха стає дедалі очевиднішим: будівлі впали, тисячі людей загинули – лише у Туреччині від стихії постраждали 13,5 мільйонів людей.

У вівторок люди у розпачі, заклики про допомогу надходять із віддалених регіонів, у деяких випадках там немає електрики та води, під’їзні шляхи зруйновані чи занесені снігом, стоїть лютий холод. У соціальних мережах люди відчайдушно діляться інформацією про передбачуване місцезнаходження своїх близьких. У Туреччині, здається, кожен знає когось, похованого під уламками. Понад 50 000 рятувальників вже працюють, але часу у них обмаль.

Однак у багатьох зростає і гнів: якщо навіть будівлі рятувальників не є безпечними, то які будівлі є такими? У Туреччині порушуються питання про те, як могла статися руйнація, і чи був уряд достатньо підготовлений.

Для експертів це не стало несподіванкою

Для експертів землетрус між Анатолійською та Аравійською земними плитами не став несподіванкою. За словами Марко Бонхоффа з Німецького дослідницького центру геонаук у Потсдамі, у цій так званій Східно-анатолійській зоні розломів назрівав великий землетрус. «Ми кричали, ми кричали, ми розмовляли з місцевою владою», – розповідає місцевим ЗМІ турецький геофізик Начі Герюр. Ніхто не прислухався до думки вчених, каже він. Коли він дізнався про землетрус, він спершу заплакав.

Читайте також:  Фонди обов'язкового соціального страхування з дефіцитом до кінця вересня

Нусрет Суна зі Стамбульської палати цивільних інженерів критикує владу за нездатність відремонтувати старі будинки, щоб зробити їх сейсмостійкими. Навіть будівлі, збудовані після 1999 року – після руйнівного землетрусу під Стамбулом, внаслідок якого загинуло понад 17 000 людей, – небезпечні, каже він. Архітектори, будівельні компанії та інші відповідальні особи ігнорують «етнічні принципи та моральні цінності» та часто діють відповідно до «жадібності до прибутку».

Ситуація у зонах землетрусів залишається драматичною. В Іскендеруні, на півдні Туреччини, люди засмучені. Де наш президент? – кричить турецькому телебаченню жінка, яка побоюється за свого родича, похованого під завалами.

Будинок повністю зруйнований

У Гескуні в провінції Кахраманмарас сімейна пара та їхній син тримаються у своїй кравецькій майстерні. Помічники ще не дісталися їх, повідомили вони Німецькому агентству друку. Після землетрусу вони харчувалися лише солоним печивом та коржом білого хліба. Їхній будинок повністю зруйнований, вони ніколи більше не зможуть увійти до нього, це ясно.

“У цій країні ні в кого немає жодних прав”, – це ще раз ясно показала катастрофа, каже батько. Ніхто не дбає про бідних. “Хіба так можна керувати країною?” – бурчить батько, маючи на увазі президента Реджепа Таїпа Ердогана. Ось чому він не хоче, щоб його ім’я фігурувало у цьому тексті.

У Адіямані, неподалік сирійського кордону, не вистачає всього, каже Кемаль Бюльбюль, депутат від прокурдської опозиційної партії HDP. Жителі чули голоси під завалами, але не могли додзвонитися до тих, хто був похований під уламками. Бракує важкої техніки, за допомогою якої можна було б піднімати уламки. За словами політика, супермаркети закриті, спостерігається мародерство.

«Ситуація справді катастрофічна», – каже Ахмад аль-Тавіль, який вирушив до Харима біля турецького кордону, щоб знайти свого двоюрідного брата, який зник безвісти після землетрусу.

Читайте також:  ЄС турбує кризу після виборів у Гватемалі

Масштаби руйнувань вражають уяву

Як і в Туреччині, рятувальникам у Сирії доводиться нелегко не лише через мінусові температури, а й через величезні масштаби руйнувань, за словами представників «Білих касок». Їм також не вистачає обладнання. Рятувальна організація, яка діє у контрольованих повстанцями районах Сирії, підозрює, що сотні людей все ще перебувають у пастці під завалами.

За словами Ахмеда Ханури, день землетрусу був найважчим днем ​​у його житті. «Я був свідком усіх днів війни у ​​місті Алеппо, – каже 52-річна людина. Місто було сильно зруйноване під час запеклих боїв і вважається символом громадянської війни. У понеділок страх Ханури був ще більшим, ніж тоді. За його словами, багато його сусідів загинули у своїх будинках, що обрушилися.

«Ми чуємо голоси під завалами, але не можемо допомогти людям», – сказав працівник цивільної оборони, чия команда чергує під Алеппо. «Ми не звикли до таких руйнувань».

Експерти очікують, що землетруси в Туреччині продовжуватимуться і в майбутньому – зокрема поблизу мегаполісу Стамбул. Але експерти з Потсдама не очікували, що землетрус торкнеться регіону Стамбула через велику відстань. Інженер-будівельник Суна вже багато років попереджає, що будівлі тут також потребують термінового ремонту. Поточна ситуація дає уявлення про те, наскільки катастрофічною може бути ситуація, якщо у регіоні станеться землетрус подібної сили. «Я не наважуюсь сказати це. Але за такого землетрусу ніхто з нас не зможе зрушити з місця. Ніхто».

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я