Папа Римський у Південному Судані говоритиме про світ

21
Папа Римський у Південному Судані говоритиме про світ

Папу Франциска вшановують як поп-зірку під час його поїздки Африкою. Сьогодні він летить із Конго до Південного Судану. Там теж дуже хочуть миру.

Папа Римський у Південному Судані говоритиме про світ

На першій зупинці свого африканського турне у Демократичній Республіці Конго Папу Франциска зустрічали з ейфорією. Сьогодні Папа Римський у Південному Судані – країні, де насильство залишається гаразд, незважаючи на кілька років тендітного урядового світу. За індексом людського розвитку Організації Об’єднаних Націй (ООН) наймолодша країна у світі посідає останнє місце.

Як і Конго, народ Південного Судану покладає великі надії на візит глави церкви. «Я бажаю, щоб цей візит став поворотним моментом для миру та гармонії», – сказав Джеймс Ойєт Латансіо, секретар Ради церков у Південному Судані. Тисячі людей вже прибули до столиці Джубу з усіх куточків країни, щоб стати свідками прибуття Папи Римського о 15:00 за місцевим часом (14:00 за центрально-європейським).

Надії південносуданців небезпідставні, оскільки колишні противники, президент Південного Судану Сальва Кіір та його колишній віце-президент Рієк Мачар, досягли мирної угоди невдовзі після візиту до Ватикану. Після здобуття незалежності від Судану, де домінують мусульмани, у 2011 році країна на п’ять років погрязла у громадянській війні.

Постійний кризовий режим

Папа Франциск молився з Кієром та Мачаром, закликаючи їх припинити конфлікт. Потім він зненацька опустився навколішки перед цими двома та іншими гостями з Південного Судану і поцілував їхні ноги. З 2020 року Мачар, який зробив сім років раніше спробу перевороту, знову став віце-президентом Південного Судану.

Однак насильство не припинилося, і Південний Судан, як і раніше, залишається країною, яка перебуває у стані перманентної кризи. Нещодавно зіткнення загострилися в штатах Джонглей і Пібор на сході країни. Насильство також відбувається у регіонах Варрап та Центральна Екваторія. Етнічна напруженість та боротьба за мізерні ресурси майже щодня виливаються у смертоносні сутички між збройними угрупованнями. За даними Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ), кількість пацієнтів, яким довелося лікуватися від вогнепальних поранень, останнім часом знову різко зросла.

Читайте також:  Шольц та депортація: думки політиків розділилися

Насильство стає все жорстокішим

«Наслідки збройного конфлікту та насильства для народу Південного Судану руйнівні, – сказав П’єр Дорбес, голова делегації МКЧХ у Джубі. У зв’язку з новими зіткненнями Червоний Хрест посилив заходи екстреного реагування, оскільки насильство стає все жорстокішим. «Все частіше нам доводиться вивозити поранених із сільської місцевості, бо це єдиний спосіб врятувати їхнє життя», – сказав Дорбес.

На півночі країни на кордоні з Суданом, від якого південь здобув незалежність лише дванадцять років тому, також неодноразово виникала напруженість. Йдеться не лише про конфлікти між ісламською північчю та християнським півднем, а й про нафтові родовища у прикордонній зоні.

Зміна клімату спустошує Південний Судан

Окрім старих конфліктів, країна вже давно бореться із новою загрозою: зміною клімату. «Південний Судан – один із перших яскравих прикладів наслідків зміни клімату, – каже Аня Окінчик, керівник офісу Welthungerhilfe у Південному Судані. У 2022 році країна пережила третій рік поспіль сильну повінь. «Лише минулого року приблизно половина країни повністю опинилась під водою», – сказав Окінчиц. За його словами, хоча почався сухий сезон і нових дощів немає, вода продовжує стояти на полях та у селах. За даними ООН, від повеней постраждали щонайменше 900 000 людей.

Стражданням народу у Південному Судані не видно кінця. За оцінками гуманітарної організації Міжнародна рада у справах біженців (IRC), кількість людей, які залежать від гуманітарної допомоги, цього року може зрости до 9,4 мільйонів. Три чверті із одинадцяти мільйонів мешканців Південного Судану вже залежать від гуманітарної допомоги.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я