Глава уряду Польщі висловився про майбутнє Європи

18

Матеуш Моравецький виступає у Німеччині з промовою про майбутнє Європи. Він явно відкинув зусилля щодо подальшого об’єднання ЄС. Кризи може бути подолано лише з допомогою суверенних держав.

 

Глава уряду Польщі висловився про майбутнє Європи

Глава уряду Польщі, чітко заявивши про свою відданість ролі національних держав у ЄС, висловився під час дебатів про майбутнє Європи. «Нам потрібна Європа, яка сильна завдяки своїм національним державам, а не та, яка побудована на їхніх руїнах», – сказав Матеуш Моравецький у Гейдельберзі.

Прагнення створення європейської супердержави, як того хочуть деякі бюрократи в Брюсселі, було помилкою, підкреслив націонал-консервативний політик. Українці теж нині борються за свою національну ідентичність і національну державу – саме цим мотивовано їхній постійний опір агресії Росії, яка хоче відібрати у них і те, й інше.

Уряд Польщі впевнено розмістив промову Моравецького в аудиторії Університету Рупрехта Карлса в Гейдельберзі в традиціях важливих промов про майбутнє Європи – таких, як промови про Європу президента Франції Еммануеля Макрона у вересні 2017 року в Університеті Сорбонна в Парижі 2022 року в Карловому університеті у Празі. «Центр Європи рухається на схід, – заявив Шольц у Празі. І насамперед Польща набуває все більшого значення та впливу завдяки такому розвитку подій.

Затятий прихильник України та «гуманітарна наддержава»

Із самого початку війни в Україні країни ЄС та НАТО – разом із країнами Балтії – виявилися найтвердішими прихильниками України. Коли у перші місяці війни лідери у Берліні та Парижі здавалися паралізованими, саме Польща голосно заявляла, що Захід має моральне зобов’язання надати військову підтримку українцям.

Більше того, Польща стала «гуманітарною наддержавою», як сказав посол США у Варшаві Марк Бжезінський. Ця країна, яка у 2015 році відмовилася приймати біженців, а у 2021 році все ще переслідувала мігрантів на білоруському кордоні, ухвалила 1,5 мільйона військових біженців з України.

Читайте також:  Покійний Папа Римський Бенедикт XVI покладено у базиліці Святого Петра

У самому верху прихильності США

І ось тепер Моравецький промовив свою промову, чітко усвідомлюючи моральну перевагу. «Ті, хто протягом десятиліть прагнув до стратегічного союзу з Росією і ставив європейські країни у залежність від Росії у питаннях енергопостачання, припустилися жахливої ​​помилки, – сказав він у Гейдельберзі. За його словами, мали рацію ті, хто застерігав від російського імперіалізму і знову і знову говорив, що Росії не можна довіряти. «Без втручання США – і можливо Польщі – сьогодні не було б України».

Жодна країна в Європі в даний час не знаходиться в такому високому положенні Вашингтона, як Польща. Протягом року президент США Джо Байден двічі відвідав Варшаву: за кілька тижнів після початку війни у ​​березні 2022 року і ще раз незадовго до першої річниці початку війни у ​​лютому. На відміну від нього, Байден жодного разу не був у Берліні чи Парижі з моменту вступу на посаду президента.

Польща масово переозброюється

Польща заявляє про свої претензії на лідерство насамперед у галузі оборони. Чи то постачання танків «Леопард» до України, чи, як нещодавно, винищувачів МіГ-29: Варшава йде вперед. Польща стала найважливішим логістичним вузлом західної військової допомоги. І країна НАТО здійснює масштабну модернізацію. Найближчими роками армія має зрости до 300 000 солдатів, тобто майже вдвічі. З США та Південною Кореєю були підписані мільярдні угоди на постачання сучасних танків, гаубиць та винищувачів.

Але як щодо ролі Польщі у ЄС? У Гейдельберзі Моравецький застеріг від Gleichschaltung і намалював зловісну картину брюссельських бюрократів, які хочуть прибрати до рук демократію в країнах-членах ЄС. Це стандартний аргумент націонал-консервативного уряду PiS, який перебуває у постійній сварці з Брюсселем через свої судові реформи. Комісія ЄС заморозила мільярдні виплати з фонду допомоги «Корона» для Польщі, бо є сумніви щодо верховенства закону.

Читайте також:  Ніхто не повинен залишатися безкарним

Варшава повторила вимогу про репарації проти Берліна

В даний час відносини Польщі з сусідньою Німеччиною також безладно. На самому початку своєї промови Моравецький не зміг уникнути повторної згадки про вимоги свого уряду про репарації. Варшава хоче отримати від Німеччини понад 1,3 трильйона євро як компенсацію за збитки, завдані під час Другої світової війни. США також давно дали зрозуміти Польщі, що вважають цю суперечку між союзниками шкідливою.

Деякі спостерігачі у Варшаві сумніваються у тому, наскільки далеко зайде роль Польщі, яка зросла внаслідок війни в Україні. «Багато іноземних політиків зараз клянуться, що вага Польщі збільшилася у зв’язку з цією війною, – каже Єжи Гащинський, експерт із зовнішньої політики газети «Rzeczpospolita». Але це стосується виключно аспекту оборони. «Що якщо ця війна закінчиться, і виявиться, що жодну проблему не було вирішено в Польщі краще, ніж у західних країнах?».

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я