Герман Шмід залишається чинним головою ОБСЄ

10

Росія залишила свій слід на діалоговій платформі ОБСЄ. Інші держави розглядають досягнуті з Москвою компроміси як успіх. Зрештою вони забезпечують виживання організації.

Компроміс із Москвою: Герман Шмід залишається чинним головою ОБСЄ

На зустрічі міністрів закордонних справ Організації з питань співробітництва та безпеки в Європі (ОБСЄ) Росія частково взяла гору зі своєю блокадною позицією. За підсумками зустрічі у Скоп'є (Північна Македонія) 57 країн ОБСЄ домовилися, що німецький дипломат Хельга Шмід продовжуватиме очолювати секретаріат організації у Відні.

Однак Росія погодилася лише на короткий термін – дев'ять місяців – для Шмід та трьох інших високопосадовців ОБСЄ. Таким чином, переговори про керівництво ОБСЄ мають бути переглянуті до вересня.

Росія також взяла гору у питанні про те, хто розглядатиметься як кандидат на посаду голови ОБСЄ наступного року. Представники Москви відхилили кандидатуру Естонії через її членство в НАТО. Зрештою, внаслідок чергового компромісу головування було віддано нейтральній Мальті.

Росія блокує ухвалення бюджету

Росія також продовжує блокувати ухвалення бюджету ОБСЄ, яка не лише служить платформою для діалогу з питань безпеки, а й здійснює проекти щодо зміцнення демократії та прав людини.

Після зустрічі міністрів нинішній головний голова ОБСЄ та міністр закордонних справ Північної Македонії Буяр Османі, проте, сказав про «новаторський» результат. Майже всі 57 держав-членів засудили у Скоп'є агресивну війну Росії в Україні. “Наша зустріч на рівні міністрів знову запалила наш маяк. Хоча його намагаються погасити, він все ще світить», – сказав він. Компроміси з Москвою були необхідні для того, щоб ОБСЄ могла продовжувати свою роботу, наголосив Османі на прес-конференції.

Берлін оцінює зустріч у позитивному світлі

Берлін також позитивно оцінив зустріч. «Хороші новини зі Скоп'є», – написав МЗС на сайті X (колишній Twitter). За його словами, завдяки ухваленим рішенням про керівництво ОБСЄ організація зможе продовжити роботу із забезпечення безпеки загалом 1,3 мільярда осіб у країнах-учасницях. Крім Шміда, на дев'ять місяців було продовжено терміни повноважень представників ОБСЄ з питань меншин, свободи преси, демократії та прав людини. Усі четверо було призначено на три роки у грудні 2020 року.

Читайте також:  Пісторіус на Азіатській конференції з безпеки

На зустрічі були присутні, зокрема, міністр закордонних справ Німеччини Анналена Баєрбок та головний дипломат Росії Сергій Лавров. Лавров використав конференцію, щоб звинуватити Захід у кризі ОБСЄ та розкритикувати своїх західних колег. Держсекретар США Ентоні Блінкен та верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель уже поїхали, сказав Лавров на власній прес-конференції. «Вони, напевно, вважають, що наголошують на своєму намірі ізолювати Росію. Але я думаю, що вони просто боягузи, вони бояться будь-якого чесного діалогу з фактами», – сказав він.

З початку війни в Україні в ОБСЄ звучали заклики виключити Росію. Проте багато членів організації, зокрема західні держави, не підтримують цей крок. Проте решта членів не одностайна щодо такого кроку, каже Османі. “Деякі країни стурбовані тим, що ОБСЄ була створена як платформа для діалогу з іншими країнами, з якими вони не погоджуються”, – сказав він.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я