“Газлайтинг” чистої води: 15 фраз, що вказують на те, що вами намагаються маніпулювати

424

“Газлайтінг” став словом 2022 за версією американського словника Вебстера. Укладачі наголосили, що також термін нерідко використовується у політичному контексті. Але з цим явищем можна зіткнутися скрізь як вдома, так і на роботі.

Газлайтинг – форма психологічного насильства, при якій маніпулятор заперечує факти, що відбулися, намагаючись змусити жертву сумніватися у власних спогадах і змінюючи її сприйняття реальності, пише Style.rbc.ru.

Газлайтер систематично знецінює слова, переживання, вчинки та успіхи іншої людини. Зрештою, його жертва починає почуватися безпорадною і невпевненою в собі. Людина все частіше замислюється про свою емоційну стабільність та адекватність, тоді як газлайтер отримує практично повний контроль у відносинах. Така тактика маніпуляції зустрічається повсюдно – у парі, в сім’ї, на роботі, у колі друзів. При цьому газлайтинг може бути навмисним чи ні.

Фрази, які говорять газлайтери

 • “Цього не було”

Заперечення своїх гидких вчинків, образливих слів – це часта тактика газлайтера. Так він змушує жертву сумніватися у собі, пише Doctorpiter.ru.

Жертва все більше починає покладатися на ту реальність, яку створює її кривдник-маніпулятор. Відразу виникає залежність від нього, – розповіла виданню The Insider психолог Тіна Тессіна.

 • “Ти ненормальний/а – і інші теж так думають”

Газлайтер змушує свою жертву засумніватися у своєму розсудливості. Він розповідає друзям та знайомим про психічну неврівноваженість своєї жертви — так, що людині починають дедалі менше вірити навіть її близькі.

Газлайтер усіма силами відключає жертву від ресурсу – не дає спілкуватися з близькими, – пояснює психолог. — Так вона не зможе спиратися на підтримку інших людей і отримати бодай якийсь шанс розірвати стосунки, що руйнують. Найчастіше так робить чоловік у парі.

 • “Мені шкода, що ти думаєш, що я завдав тобі біль”
Читайте також:  Як взяти емоції під контроль: 5 ефективних прийомів

Це зовсім не вибачення. Це спосіб уникнути відповідальності і звинуватити жертву. Вона починає сумніватися в собі і ставити питання: чи справді це було так прикро і боляче? І в результаті починає інтерпретувати події так, як їй говоритиме газлайтер.

 • “Ти справді думаєш, що я це вигадую?”

Образник найчастіше використовує цю фразу, коли його звинувачують у брехні чи фабрикації подробиць якоїсь події. Він намагається змусити жертву почуватися винною за те, що йому не довіряє.

 • “Ти просто намагаєшся мене заплутати”

Ця фраза використовується, щоб перекласти провину на жертву та змусити її відчути себе винною, сумніватися у власних намірах.

 • “Ти ж знаєш, що я ніколи навмисно не роблю боляче”

Ця фраза є ще одним прикладом того, як кривдник маніпулює своєю жертвою. Виставляючи себе чистими у намірах, він знімає з себе провину. Коли жертва чує, що біль їй завдали ненавмисно, вона сумнівається в обґрунтованості своїх емоцій і замислюється: а чи треба ображатись на партнера?

 • “Я зробив це, тому що люблю тебе”

Ця фраза – надзвичайно поширений приклад газлайтингу у романтичних та сімейних відносинах.

Виправдовуючи свої наміри любов’ю, кривдник маніпулює жертвою, змушуючи її думати, що дбає про її інтереси. Результат – людина починає відчувати провину через те, що злиться або засмучується через кривдника.

 • “Ти занадто чутливий”

Ця фраза використовується газлайтерами, щоб знецінити почуття жертви. Якщо хтось висловлює свої негативні почуття, то газлайтер заявляє, що насправді немає приводу для переживань. До речі, часто таке може зустрічатися у стосунках батьків та дітей.

Батько або мати можуть змусити відчути дитину, що її емоції і переживання несерйозні, неважливі, несуттєві — у результаті вона змириться з поведінкою, що ображає її, і вважатиме її нормою.

 • “Ти сам/а винен/а, що я так вчинив/а”
Читайте також:  Ваше життя зміниться: 5 речей із шафи, які потрібно викинути перед Новим роком

Спосіб перекласти відповідальність із себе на жертву — це заявити, що вона сама винна у поведінці іншої людини, бо сказала чи зробила щось не так.

— Людина просто знімає з себе відповідальність за свою поведінку і покладає її на жертву, заявляючи, що вона мала знати, якою може бути реакція, — каже Тессіна.

 • “Це нісенітниця з Інтернету. Це неправда”

Ця фраза — ще один приклад знецінення, щоб змусити жертву засумніватися в собі, джерелах інформації, яким вона довіряла, і відчути себе дурною чи некомпетентною. Це ще більше сприяє ізоляції жертви від інформації та спроб мислити незалежно.

 • “У інших все набагато гірше”

Начебто така фраза говорить про те, що людина намагається втішити, знайти спосіб підняти настрій. Але насправді це підриває особисті емоції жертви та знецінює проблеми, з якими вона стикається.

 • “Ти насправді так не думаєш”

Ця фраза — ще один приклад, який використовується маніпуляторами для придушення емоцій жертви. Вона зневажлива і призначена для того, щоб змусити жертву поставити питання, чи є її почуття нормальними.

 • “Я турбуюся про тебе. Ти весь час щось забуваєш”

Таке вдаване занепокоєння оманливе, воно підриває впевненість людини у собі. А головне — так газлайтер змушує жертву зміцнитися на думці, що він — дбайлива і душевна людина, яка не завдасть їй шкоди.

 • “У тебе жахлива пам’ять”

Схожими фразами можуть кидатися начальники чи колеги-газлайтери. Так вони принижують ваші професійні здібності, знецінюють вашу працю, ефективність роботи, та й ставлять у незручне становище перед іншими.

— Вони роблять це, бо в основі газлайтингу лежить бажання змусити жертву ставити собі запитання — оточуючі думають так само, як і я чи ні? І коли виявиться, що собі довіряти все складніше та складніше, газлайтер зможе повністю контролювати ситуацію, — каже психолог Тесіна.

 • “У тебе стрес. Не кожен може впоратися із цими обов’язками”
Читайте також:  6 причин не викидати чайні пакетики

Цей приклад газлайтингу складно розпізнати, оскільки маскується під піклування про жертву. Симулюючи занепокоєння щодо рівня стресу жертви, кривдник завойовує її довіру. Однак він також змушує людину почуватися виключно некомпетентною через те, що не може впоратися з великим навантаженням.

Жертва відчуватиме, що вона «недостатньо хороша» для виконання поставленого перед нею завдання. Ця невпевненість у собі може ще більше вплинути на продуктивність праці та додати стресу до її життя.

І що ж робити

Розірвати стосунки, що руйнують вас, розлучитися з начальником-газлайтером або родичем-маніпулятором – це тільки ваша дорога, тільки ваше рішення, яке потрібно прийняти самостійно – не киваючи головою ні на кого іншого, не вигадуючи відмовок і не перекладаючи відповідальність.

Допоміжним ресурсом може бути допомога психолога чи психотерапевта, які повернуть вам впевненість та любов до себе. Важливо також запросити допомогу у близьких та друзів, які готові допомогти вам перестати бути жертвою газлайтингу.

Головне, пам’ятайте: це не ваша вина, що ви потрапили під вплив газлайтера і ви завжди можете завершити ці відносини.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я