Експерти МАГАТЕ виявили шахти в районі Запорізької АЕС

5

Незабаром після початку агресивної війни російські війська зайняли атомну станцію, але за цей час ситуація нормалізувалася. Наразі фахівці виявили, що територія навколо АЕС, мабуть, частково замінована.

Експерти МАГАТЕ виявили шахти в районі Запорізької АЕС

Експерти МАГАТЕ виявили шахти в районі Запорізької АЕС

Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії виявили протипіхотні міни на краю території української Запорізької атомної електростанції, окупованої російськими військами.

Як повідомив директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, під час обходу території у неділю фахівці виявили кілька хв у буферній зоні між внутрішнім та зовнішнім периметром станції, йдеться у повідомленні агентства. Оперативний персонал не мав доступу до цієї зони. За його словами, у внутрішній зоні об’єкта мін виявлено не було.

Російські війська зайняли атомну електростанцію невдовзі після початку 17 місяців тому агресивної війни за наказом президента Володимира Путіна. Незважаючи на закриття станції, вона кілька разів зазнала обстрілів, що посилило міжнародне занепокоєння можливістю ядерної катастрофи. Протягом кількох місяців Москва та Київ підозрювали один одного в тому, що вони навмисне провокують катастрофу на атомному об’єкті, обстрілюючи його або встановлюючи міни. На початку липня ці звинувачення переросли у гучні заяви. Було заявлено, що напад неминучий. Тим часом ситуація дещо заспокоїлася.

МАГАТЕ, яке має своїх спостерігачів на майданчику АЕС, у розпал суперечки заявило, що не бачить ознак міни. Проте міжнародні експерти-ядерники повідомили, що майданчик був замінований раніше і що вони не мають доступу до всіх приміщень АЕС.

Читайте також:  Поновлення обстрілів на кордоні з Україною

Протиріччя з рекомендаціями щодо ядерної безпеки

Гроссі заявив, що його відомству було відомо про те, що міни були встановлені за межами майданчика, а також у деяких місцях усередині майданчика. За його словами, його команді було сказано, що це рішення військових, причому на території, яку контролюють військові.

«Те, що такі вибухові речовини знаходяться на майданчику, суперечить стандартам безпеки МАГАТЕ та посібникам з ядерної безпеки», – сказав Гроссі. Однак, за його словами, на підставі власних спостережень його агенція дійшла висновку, що детонація цих мін не повинна вплинути на системи ядерного захисту та безпеки на об’єкті.

Договір про заборону протипіхотних мін було прийнято у 1997 році, Україна приєдналася до нього у 1999 році та ратифікувала у 2005 році. Росія до договору не приєдналася. Протипіхотні міни вибухають при дотику до них – наприклад, дітей, які намагаються підняти їх, або фермерів, які обробляють поля. Часто вони мають розмір лише з долоню і можуть бути розкидані на великі території із землі або повітря за допомогою ракет.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я