Експертна комісія вважає соціалізацію великих компаній у Берліні можливою

11

Експертна комісія з питань соціалізації великих житлових компаній у Берліні подає свій заключний звіт. Їхній висновок: це можливо. Але що це означає?

 

Експертна комісія вважає соціалізацію великих компаній у Берліні можливою

Експертна комісія, призначена Сенатом для з’ясування цього питання, вважає соціалізацію великих житлових компаній у Берліні юридично можливою. Такий висновок міститься у заключній доповіді, яку у середу голова комісії Херта Даублер-Гмелін передала берлінському Сенату.

У чому полягало завдання комісії?

На референдумі у вересні 2021 року 59 відсотків виборців висловилися за соціалізацію підприємств нерухомості із понад 3 000 квартир у Берліні. Усередині червоно-зелено-червоного сенату тоді думки з цього питання розходилися. СДПН, «зелені» та «ліві» погодилися створити комісію. Вона повинна була вивчити питання про те, чи можна і якщо так, як його реалізувати.

Який склад комісії?

До неї входять 13 членів, майже всі вони є професорами університетів, у тому числі багато юристів. Головою є колишній федеральний міністр юстиції Херта Дойблер-Гмелін (СДПН).

Яка оцінка комісії?

На думку комісії, Основний закон дозволяє Землі Берлін регулювати соціалізацію землі у законі. Комісія також вважає, що для соціалізації великих житлових компаній не потрібно вносити зміни до конституції землі. Вона не бачить протиріччя з принципом рівного звернення в тому, що компанії, що перевищують ліміт 3 000 квартир або можна порівняти за розміром, повинні бути соціалізовані, а дрібніші компанії – ні.

Чи були члени комісії одностайні?

Ні, вони частково дотримувалися різних думок, наприклад, щодо компенсації чи дискусії про пропорційність закону про соціалізацію.

Які наслідки це матиме на ринку житла?

Орендна плата у Берліні значно зросла за кілька років. Оскільки житла не вистачає, а місто зростає, є загроза подальшого підвищення орендної плати. Прихильники соціалізації стверджують, що це зростання можна хоча б уповільнити, якщо збільшити частку квартир, що перебувають у державній власності. Критики зазначають, що в результаті соціалізації не буде створено нових квартир, і краще забезпечити більшу пропозицію житла за рахунок нового будівництва і тим самим сповільнити зростання орендної плати.

Читайте також:  Заворушення у Лейпцигу після вироку студентці

Чи мають компанії отримати компенсацію?

Так, у цьому немає сумнівів. Але більшість членів комісії вважають, що розмір компенсації за соціалізацію повинен бути нижчим від ринкової вартості, тобто нижчим від реальної ціни нерухомості на вільному ринку.

Яка вартість соціалізації?

На це питання важко відповісти. В офіційних документах для голосування на референдумі 2021 року йшлося про суму від 28,8 до 36 мільярдів євро. Однак, за даними фінансового управління Берліна, це не так. Сенат ще не опублікував нової суми. Ініціатива «Експропріювати Deutsche Wohnen & Co.» передбачає значно менші витрати.

Що це – експропріація чи соціалізація?

Експропріація – це звані конкретні правові позиції, наприклад, ділянка землі під будівництво автобану. Соціалізація, з іншого боку, спрямовано передачу підприємств і цілих секторів економіки державний сектор. У випадку з житловими компаніями в Берліні йдеться про соціалізацію.

Чи були вже соціалізовані квартири у Німеччині?

Ні, Берлін буде першопрохідником. До цього часу стаття 15 Основного закону, що дозволяє соціалізацію, ніколи не застосовувалася.

Чи має Сенат слідувати заключному звіту?

Ні. Комісія кілька разів наголошувала, що вона розглядала лише юридичну доцільність. Політичне рішення про те, як вчинити із цим, залишається за політиками. Але тиск чиниться, щоб не ігнорувати результати, тим більше, що експертна комісія була ідеєю Сенату.

Чи будуть житлові компанії в Берліні соціалізовані найближчим часом?

Скоріш за все ні. Чорно-червоний сенат, який перебуває при владі лише з кінця квітня, хоче ухвалити рішення про свої подальші дії на підставі підсумкового звіту. Але він оголосив, що не буде негайно розпочинати реалізацію соціалізації, навіть якщо комісія в принципі дасть зелене світло.

Скільки часу може пройти до соціалізації?

Наразі Сенат хоче розробити лише рамковий закон про соціалізацію. І навіть на це, швидше за все, піде щонайменше кілька місяців. Більше того, він має набути чинності лише через два роки після оприлюднення.

Читайте також:  Білий дім захищає себе у справі про документи Байдена

Чи це тактика зволікання з боку Сенату?

Ініціатива «Deutsche Wohnen & Co. expropriate» висуває таке звинувачення. Сенат стверджує, що рамковий закон має бути розглянутий Федеральним конституційним судом. Таким чином, чорно-червоні хочуть уникнути збою, який стався у червоно-зелено-червоних із законом про граничну орендну плату. Він уже діяв, коли судді у Карлсруе скасували його у квітні 2021 року.

Чи мають суди право голосу?

Комісія твердо розраховує, що закон про соціалізацію розглядатиметься в судах і зрештою опиниться у Федеральному конституційному суді.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я