Бронзову руку з найдавнішим написом баскською мовою знайшли в Іспанії

13

У провінції Наварра (Іспанія) археологи виявили бронзовий лист у формі руки. Він привернув велику увагу наукового співтовариства, оскільки на його поверхні зберігся найдавніший відомий текст баскською мовою. The Guardian.

Артефакт довжиною 14,5 сантиметрів знайшли у руїнах замку в Ірулегі, на південний схід від Памплони. Тому він отримав неофіційну назву «рука Ірулеги».

Вчені оцінили вік виробу більш ніж дві тисячі років. Вони вважають, що текст залишили васкони – древній народ, який жив цих землях у І столітті до нашої ери.

«Рука та текст, написаний на ній, – перше пряме свідчення, яке ми отримали від народу Васкон. Це перший і поки що єдиний раз, коли ми змогли почути їхній голос безпосередньо», – зазначила голова уряду Наварри Марія Чівіте.

На думку дослідників, рука відігравала роль талісмана. Її підвішували біля входу до будинку, щоби захиститися від зла.

Вчені не змогли точно розшифрувати давній напис. Але вони відзначили, що перше слово sorioneku схоже на сучасне zorioneko з баскської мови, що перекладається як «удача». Усього слів п’ять, і значення інших чотирьох поки що залишається невідомим.

Історики відзначають важливе знахідка. Зокрема вона доводить, що у васконів була своя писемність – раніше деякі дослідники вважали, що представники цього народу не були знайомі з грамотою.

Інші дослідження показали, що доля мешканців поселення, де виявили руку, була дуже сумною. У I столітті до нашої ери на території Іспанії йшла Серторіанська війна – за владу в Римі боролися армії Квінта Серторія та генералів Квінта Цецилія Метелла Пія та Гнєя Помпея Магна. Місцеві жителі, які вирішили підтримати одну із сторін, ризикували загинути від рук її супротивника. У період між 80 і 72 роками до нашої ери поселення на горі Ірулеги було атаковане військами Помпея, зруйновано та спалено вщент.

Читайте також:  Корабель, що затонув, біля берегів Англії датували XIII століттям

Раніше повідомлялося, що ізраїльські вчені розшифрували найдавніший буквений напис. Її нанесли на гребінець із слонової кістки.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я