Брак ліків в аптеках – чи є можливості вирішити проблему?

27

З осені минулого року в Європі фіксується нестача ліків. У Латвії ця проблема зараз досягла апогею – особливо щодо нестачі антибіотиків. Сімейні лікарі Єлгавської поліклініки також відчувають, що не вистачає ліків, які б вони могли виписати хворим. Основні причини — проблема із сировиною, нестача співробітників у фармкомпаніях, збої в логістичних ланцюжках поставок, пов’язані як із пандемією Covid-19, так і розпочатою Росією війною в Україні, розповідає Кінтія Барлоті, керівник SIA Jelgavas poliklīnika.

По-перше, у період пандемії деякі заводи перегрупували свої виробничі потужності, слідуючи збільшеному попиту на IAL (засоби індивідуального захисту). Крім того, цього осінньо-зимового сезону люди одночасно хворіють і на Covid-19, і на грип, і на різні ГРВІ. Виробничі потужності багатьох компаній розташовані у країнах, що не входять до Євросоюзу. І їхні потреби в лікарських препаратах забезпечуються пріоритетному порядку.

По-друге, повернення суспільства до допандемічного способу життя, відсутність обмежень, а також спокійніше ставлення населення до ризику зараження в цілому зумовили більш високу статистику захворюваності цієї зими; у тому числі фіксується нетипово багато людей з діагнозом пневмонія та тяжкі випадки грипу.

По-третє, для латвійської медичної системи, яка роками не бачила збільшення фінансування, цей час – величезне випробування, тому що все пов’язано в один ланцюжок – недостатність оплачуваних державою маніпуляцій, величезні черги на своєчасні обстеження, завантаженість лікарів та невідкладної медичної допомоги, нестача медиків та низька заробітна плата.

Але, як кажуть, де складнощі, там і можливості. За одну зиму цю купу проблем не вирішити, але можна підготуватися до наступної хвилі захворюваності, адже ніхто не може гарантувати, що наступного разу хоча б ліків вистачить на всіх.

Читайте також:  Зима – не найкращий час для строгих дієт: рекомендації спеціаліста з харчування

Різні загострення вірусних захворювань та тривалі хронічні стани вимагають негайного рішення, хворий не повинен чекати антибіотики тижнями – вони потрібні за кілька днів, не кажучи про відчай батьків, коли вони не можуть купити антибіотики для своїх дітей.

Сімейні лікарі Єлгавської поліклініки перед тим, як виписати ліки, спочатку з’ясовують їх наявність в аптеці, а також намагаються вказати в рецепті кілька найменувань медичних препаратів, щоб фармацевт міг дати хоча б одне з них.

Коли представники фармацевтичної промисловості та сімейні лікарі буквально кричать у мас-медіа про нестачу ліків, потрібні чіткі дії та комунікація з боку Міністерства охорони здоров’я, щоб знати, як подолати цю проблему у Латвії. Важливо розуміти, що парацетамол та ібупрофен, призначені для лікування вірусних захворювань, виробляються у Латвії. І, можливо, настав час розглянути рішення щодо обмеження експорту цих медикаментів.

У Латвії ми маємо дві великі фармацевтичні компанії, які могли б створити запаси на як мінімум два місяці, якби держава розмістила таке замовлення. Наприклад, у Фінляндії держава за законом вимагає, щоб оптовики створювали певний запас ліків і насамперед задовольняти потреби охорони здоров’я у своїй країні. Щоправда, таке потенційне рішення перебуває лише у руках МОЗ. Насамперед, ми маємо думати про здоров’я жителів Латвії, бо лише здорові люди можуть створювати процвітаючу економіку.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я