Башта Гарізенда в Болоньї викликала побоювання через тріщини

10

Башта Гарізенда, що нахиляється, в Болоньї вже багато років викликає занепокоєння жителів міста. Експертів турбують нові тріщини в кладці та незвичайне розгойдування. Чи може цей кам’яний гігант звалитися?

Башта Гарізенда в Болоньї викликала побоювання через тріщини

Помаранчеві огорожі та стрічка, що розвівається, перегороджують шлях до одного з найважливіших символів Болоньї і тим самим характеризують картину в історичному центрі міста.

Незвичайне видовище, але північне італійське місто побоюється за одну зі своїх пам’яток: Знаменита похила вежа Гарізенда викликала занепокоєння міської ради та експертів через нові тріщини в кладці та нещодавно виявлене розгойдування.

Експерти, які вже багато років спостерігають за вежею та її рухами, навіть пишуть про «вищий рівень тривоги» у ранній науковій доповіді меру міста. Страх, що кам’яний гігант звалиться, повернувся.

Дві башти Гарізенда і Асінеллі, що нахилилися, є одними з найважливіших пам’яток Болоньї. Вони височать на центральній площі Порту Равегнана та характеризують міський пейзаж. Протягом багатьох століть люди захоплювалися вежами-близнюками, які, дивлячись з повітря, виділяються з вузького центру міста як хмарочоси.

Навіть національний італійський поет Данте Аліг’єрі писав про вежу Гарізенда у своїй «Божественній комедії», а пізніше ще раз згадав її у сонеті.

Башти, що нахиляються, є і в Німеччині

З двох веж-близнюків помітно нахилена менша вежа Гарізенда: її висота становить 48 м, а нахил – 3,20 м, трохи менше чотирьох градусів.

Башта Гарізенда була побудована на замовлення багатої сім’ї в 1109 і спочатку мала висоту 60 м, але в XIV ст. її довелося знизити через помилки під час будівництва.

Причинами нахилу башти фахівці називають руйнування фундаменту та просідання ґрунтових вод. Коли було збудовано вежу Гарізенда, у Болоньї XII століття було вже кілька подібних «хмарочосів». Впливові та багаті сім’ї побудували близько 150 фамільних веж, намагаючись звести свою вежу вище за попередню. Поруч із вежею Гарізенда знаходиться вежа Асінеллі, яка вдвічі вища і нині стоїть стійко.

Читайте також:  Індонезія закликає до миру у М'янмі

Башти, що нахиляються, не є чимось незвичайним у всьому світі

Класика серед веж, що нахиляються, знаходиться в Пізі, кут нахилу якої становить майже чотири градуси.що трохи більше, ніж у вежі Гарізенда.

Вже незабаром після початку будівництва в XII столітті виникли проблеми зі статикою дзвіниці, що окремо стоїть, оскільки грунт під фундаментом став просідати. Численні спроби врятувати вежу запобігли її падінню й донині.

Кілька веж, що нахилилися, є і в Німеччині.

Колишня оборонна вежа в Гау-Вайнхаймі, що вимірюється по куту нахилу, поблизу Майнца в землі Рейнланд-Пфальц наразі очолює офіційний список. У вересні 2022 року Інститут рекордів Німеччини (RID) підтвердив кут нахилу 5,43 градуси.

Таким чином, вежа випередила приблизно 27-метрову церковну вежу Суурхузен у Східній Фризії. Кут нахилу цієї вежі складає 5,19 градусів.

Незвичайні коливання

З 2018 року науково-технічна комісія веде спостереження за двома вежами, що нахилилися, в Болоньї – зокрема, вивчаються тріщини в кладці, розгойдування та вібрації, які не видно неозброєним оком.

У жовтні експерти помітили особливо незвичайне розгойдування. У зв’язку з цим міська рада Болоньї закрила для відвідувачів площу навколо двох веж. За словами міської влади, площа залишатиметься закритою протягом кількох років. Крім того, було змінено напрямок руху автобусів через побоювання, що вібрації на дорозі можуть призвести до поглиблення тріщин.

В даний час ставиться завдання вивчити, як можна зменшити фактори, що призводять до утворення тріщин. Навколо кам’яної кладки вже встановлено залізну конструкцію.

Проте експерти, які входять до складу комісії, спеціально створеної для вежі Гарісенда, вважають, що це відбувається не досить швидко. Небезпечна ситуація серйозна, але й непередбачувана, заявив архітектор Амедео Белліні газеті La Repubblica.

Читайте також:  Зміна уряду в Бразилії - Лула склав присягу

«Ми не можемо сказати, чи станеться з вежею нічого, чи станеться часткове або раптове обвалення».

І якщо це станеться, то, перш за все, неможливо знати, «відбудеться це завтра чи через місяць», – сказав Белліні. Місто має вжити заходів безпеки».

Якість кам’яної кладки зараз гірша, ніж будь-коли, через різні впливи, каже Серджіо Лагомарсіно, професор будівельної інженерії. Тому панікувати не варто, але потрібна абсолютна обережність.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я