Байден з помпою приймає Моді

23

Надавши помпезний прийом прем’єр-міністру Індії Нарендре Моді як державний гість у США, президент Джо Байден задобрив саму густонаселену країну на землі. Байден і Моді уклали кілька економічних та військових угод на зустрічі у Вашингтоні у четвер і послалися на партнерство між двома країнами.

Уряд Байдена активно намагається встановити тісніші зв’язки з Індією як великим гравцем в Індо-Тихоокеанському регіоні та на міжнародній арені. Однак багато політиків з Конгресу США висловили стурбованість ситуацією з правами людини в Індії. Моді назвав це необґрунтованим.

Байден: «Два великі друзі, дві великі держави»

Байден сказав, що він переконаний, «що відносини між Сполученими Штатами та Індією стануть одними з визначальних відносин 21 століття». Це «дві великі нації, два великі друзі, дві великі держави», які можуть визначити хід століття. США та Індія повинні будуть «працювати разом і грати провідну роль», щоб відповісти на виклики століття.

Незадовго до візиту Моді уряд США вже оголосив про різні нові партнерства, такі як продаж озброєних безпілотників MQ-9B зі США в Делі, інвестиції США у виробництво напівпровідників в Індії та нову співпрацю в космічному та технологічному секторах. Байден також повідомив, що індійські фірми оголосили про інвестиції в США на суму понад два мільярди доларів (1,82 мільярда євро). «Наші торгові відносини процвітають», – наголосив він. Партнерство між двома країнами має “безмежний потенціал”, додав він.

Святковий державний бенкет

Байден привітав Моді у Білому домі урочистою церемонією. Пізніше індійський прем’єр-міністр виступив із промовою перед обома палатами Конгресу США, в якій, серед іншого, високо оцінив піднесення своєї країни. За його словами, Індія зараз є п’ятою за величиною економікою світу, і на її частку припадає одна шоста частина населення планети. “Коли Індія росте, росте весь світ”, – сказав він. Святковий державний банкет для Моді у Білому домі був запланований на вечір (за місцевим часом).

Читайте також:  Військові витрати Росії створюють навантаження державні фінанси

Державні візити, на відміну від звичайних робочих візитів, супроводжуються особливою протокольною помпою, як-от державний банкет. Моді – лише третій іноземний гість за час перебування Байдена на посаді, удостоєний такої честі. Президент Франції Еммануель Макрон відвідав США із державним візитом у грудні минулого року. Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль пішов за ним наприкінці квітня.

Індія змінила Китай як саму густонаселену країну. З населенням близько 1,4 мільярда людей, вона також є найбільшою демократією у світі та має зростаючий політичний та економічний вплив, особливо в Індо-Тихоокеанському регіоні. Уряд Байдена намагається протистояти прагненню Китаю до влади в регіоні і тому значно активізував партнерські відносини з іншими країнами регіону, зокрема в рамках так званого альянсу «четвірки» з Індією, Японією та Австралією.

Критика у відкритому листі

Те, що Байден у такий спосіб розстелив червону доріжку перед індійським прем’єр-міністром, також зустріли критики. Моді, член індуїстської націоналістичної партії BJP є прем’єр-міністром країни з 2014 року. За час його перебування на цій посаді Індія опустилася на кілька позицій у рейтингах демократії та свободи преси. Критики скаржаться, що релігійні меншини зазнають дискримінації в країні, де більшість населення сповідує індуїзм.

Понад 70 американських політиків з Палати представників та Сенату також висловили стурбованість ситуацією з правами людини в Індії перед візитом Моді та закликали Байдена у відкритому листі розглянути ці проблеми на зустрічі. Вони попередили, що є тривожні ознаки того, що політичні права та свобода слова в Індії обмежуються, що релігійна нетерпимість щодо меншин зростає і що свобода преси страждає. Білий дім наперед заявив, що президент не збирається ухилятися від вирішення цих складних питань. Окремі члени парламенту також хотіли бойкотувати виступ Моді у Конгресі через ці побоювання.

Читайте також:  Тропічні циклони силу все швидше і швидше

Моді: «Демократія – у нашій ДНК».

Байден, виступаючи перед пресою спільно з Моді, сказав, що між ними відбувся інтенсивний обмін думками щодо демократичних цінностей. “Ми відкриті один з одним і поважаємо один одного”. Моді, який зазвичай не відповідає на запитання репортерів у себе вдома, відкинув критику Вашингтона на адресу Індії щодо дотримання прав людини. «Демократія – у нашій ДНК. Демократія – це наш дух. Демократія тече в наших жилах», – сказав він, запевнивши, що в Індії немає «абсолютно ніякої дискримінації» за ознакою касти, віросповідання чи чогось іншого.

Ще одне не найпростіше питання між двома країнами – це агресивна війна Росії проти України. Індія досі займала нейтральну позицію щодо цього питання і не підтримувала санкції Заходу. У країни добрі відносини як із західними країнами, так і з Росією, від якої залежить більшість військової техніки. Під час війни Індія також почала купувати більше нафти в Росії.

З іншого боку, США є найближчим союзником України у конфлікті та перебувають в авангарді міжнародного альянсу проти Росії. Моді підтвердив, що Індія має на меті вирішення конфлікту в Україні шляхом діалогу та дипломатії. “Ми готові всіляко сприяти відновленню світу”.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я