Радісна новина про вагітність, яка приємно хвилює, може затьмаритися тим, що на першому УЗД у плодовому яйці не буде виявлено зародок. Або на ранньому терміні лікар зафіксує зупинку розвитку ембріона. Причинами такого стану можуть бути як зовнішні, так і внутрішні чинники.
Що таке анембріонія
Анембріонія – це патологічний стан відсутності ембріона в плодовому яйці. Це один із окремих випадків вагітності, що не розвивається або завмерла.
Офіційна статистика патології сильно різниться в різних країнах. У Росії кожна п’ята зареєстрована вагітність стає такою, що не розвивається, у Сполучених Штатах Америки – лише 15%, а у Великій Британії ще менше – близько 3%. Така велика варіабельність пов’язана з тим, що в Росії жінки зазвичай звертаються до гінеколога вже на 5-6 тижні вагітності, тоді як у західних країнах на облік стають ближче до кінця першого триместру.
Також безліч випадків вагітності не потрапляють до статистики через мимовільний викидень, коли жінка може і не знати про те, що була вагітна. У таких випадках затримка місячних може бути відсутня або тривати кілька днів. Виявити таку вагітність можна лише за підвищенням гормону вагітності – хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) у крові або сечі.
Вважається, що у 20% випадків вагітність закінчується мимовільно. Приблизно третину всіх вагітностей, що не розвиваються, становить анембріонія, тобто приблизно кожне 15 зачаття.
Звідки береться ХГЛ і чому він все-таки утворюється? Після запліднення яйцеклітина перетворюється на зиготу, яка починає швидко ділитися і просуватися з області фаллопієвих труб у матку, щоб закріпитися в ендометрії (внутрішньому шарі). Згодом зовнішній шар клітин поступово перетворюється на плодове яйце, клітини якого виділяють ХГЛ, а внутрішній шар стає власне ембріоном. У разі анембріонії зовнішній шар клітин розвивається і продовжує виділяти гормон вагітності, а внутрішній або не утворюється зовсім, або його розвиток зупиняється на ранній стадії.
Причини анембріонії
Зупинити ріст ембріона може низка зовнішніх і внутрішніх причин:
- Несприятливе екологічне оточення матері – вплив радіації, шкідливих хімічних речовин, за яких відбувається гальмування або зупинка розвитку ембріона.
- Інфекційні захворювання – можуть порушувати репродуктивну функцію у матері (наприклад, вражаючи статеві органи) або шкодити самому зародку. Найнебезпечнішими є внутрішньоутробні інфекції.
- Генетичні порушення – генетичні аномалії є найчастішою причиною зупинки росту ембріона.
- Анатомічні дефекти – вроджені особливості будови органів (вади розвитку) або набуті структурно-функціональні патології (вузлові утворення, поліпи, пухлини в статевій системі).
- Ендокринні патології – будь-які ендокринні порушення можуть впливати на репродуктивну функцію. Зокрема, ключову роль у правильному формуванні ембріона відіграє баланс прогестерону, який впливає на процеси імплантації зародка в стінку матки.
- Імунологічні причини. З одного боку, імунітет матері може боротися з інфекційними хворобами, при цьому активні імунні клітини зашкодять і зародку. З іншого боку, материнська імунна система може розпізнати ембріон як чужорідний об’єкт, тому що половина геному в нього від другого з батьків, і почати атакувати.
Ознаки анембріонії
Найчастіше вагітність, що розвивається, супроводжується характерними проявами: нагрубають молочні залози, з’являються прояви токсикозу, з’являються часті зміни настрою, можуть розвиватися проблеми зі сном, неприйняття запахів. Під час завмирання вагітності всі ці ознаки послаблюються або зовсім зникають. Апетит приходить у норму, а молочні залози стають знову м’якими, їхня чутливість знижується.
Якщо завмерлий ембріон тривалий час перебуває всередині матері, то його тканини починають розпадатися і можуть розвинутися симптоми септичного отруєння:
- слабкість,
- запаморочення,
- субфебрильна температура,
- болісні відчуття в нижній частині живота,
- кров’янисті виділення з піхви.
Жінка за відсутності спеціалізованої допомоги може отримати важке ускладнення, тому важливо вчасно звернутися до фахівців.
Типи анембріонії
Обстеження виявляє один із трьох типів відсутності зародка:
- Плідне яйце до 2,5 см у діаметрі, ембріон не видно. Розміри матки менші, ніж мають бути за цього терміну, вони не збільшуються більше, ніж характерний розмір для 5-7 тижня. Під час динамічного спостереження відзначається відсутність збільшення плодового яйця.
- Відбувається зростання порожнього плодового яйця до 5 см, при цьому розміри матки відповідають терміну вагітності. Ембріон відсутній, іноді видно тонку смужку. Такий стан може розвиватися до 11 тижня.
Діагностика
Основний метод діагностики – ультразвукове обстеження. Цей метод допомагає візуалізувати зародок і оцінити його розвиток. До 6-7 тижня від зачаття ембріон не візуалізується, тому тут показовими критеріями можуть бути зниження рівня ХГЛ, трофобластичного глікопротеїну і підвищення рівня альфа-фетопротеїну в крові, зміна рівнів гормонів, також проводяться генетичні дослідження каріотипів батьків.
Спеціаліст УЗД-діагностики спиратиметься на 2 основні критерії у своїй роботі:
- за розмірів плодового яйця до 25 мм відсутній жовтковий мішок,
- за розмірів плідного яйця понад 25 мм немає ембріона.
Додатково на анембріонію вказуватимуть зміни в будові плодового яйця, повільне його зростання, невідповідні зміни ендометрія в ділянці прикріплення ембріона, відсутність серцебиття на 6-7 тижні від моменту зачаття. У разі відторгнення плода буде помітне зростання тонусу м’язів матки, виявлятимуться ділянки відшарування зовнішнього зародкового шару.
Для постановки діагнозу УЗД проводять у динаміці (через 2 тижні).
Лікування
У деяких випадках плід, що не розвивається, може природним чином відторгатися і виводитися з жіночого організму.
Терапія завмерлої вагітності може здійснюватися за допомогою медикаментозного лікування, вакуум-аспірації або вишкрібанням. Вибір конкретної методики проводить виключно лікар за медичними показаннями.
Прогноз і профілактика
За відсутності ускладнень і надання своєчасної медичної допомоги в разі анембріонії прогноз можливості нової успішної вагітності у жінок позитивний. Планувати нову вагітність можна після циклу і позбавлення від ймовірних причин, що призвели до завмерлої вагітності.
Профілактичними заходами є:
- виключити вплив шкідливих речовин (куріння, алкоголь, наркотики, шкідливе виробництво тощо);
- своєчасно лікувати інфекційні хвороби;
- вести здоровий спосіб життя і правильно харчуватися.