Абсцес бартолінової залози

74
гінеколог

Абсцес (кіста) бартолінової залози – це запалення, яке виникає в жінок різного віку та з різних причин. Перший час кіста може розвиватися безсимптомно, але дуже швидко кістозна порожнина починає розростатися, приносячи як фізичний, так і естетичний дискомфорт пацієнтці. Якщо вчасно звернутися до лікаря-гінеколога, то абсцесу легко позбутися в амбулаторних умовах. В ускладнених випадках захворювання потребує хірургічного лікування.

Детальніше про захворювання

Абсцес бартолінової залози – це гостре інфекційно-запальне захворювання з утворенням гнійного абсцесу (кістозної порожнини) в ділянці великих статевих губ. Бартолінові залози розташовані в ділянці статевих губ, поруч зі входом у піхву. Їхнє завдання – забезпечувати належне зволоження піхви і вульви як під час інтимної близькості (відбувається підвищена секреція) і родового процесу, так і в повсякденному житті.

За деяких станів робота бартолінових залоз погіршується через закупорку відвідного каналу. Секрет, що виробляється залозою, не виводиться, і утворюється абсцес (кіста).

Як правило, абсцес бартолінової залози виникає тільки з одного боку. Під час абсцесу утворюється капсула, заповнена гноєм, яка може збільшитися в розмірах до 10 см. Найчастіше це захворювання діагностується в молодих дівчат 20-30 років, але також зустрічається в пацієнток різного віку.

Види кіст бартолінової залози

За локалізацією абсцеси бартолінових залоз поділяють на односторонні та двосторонні (зустрічаються вкрай рідко). Кісти бувають двох видів:

 • неускладнені, коли запалення в залозистій тканині відсутнє;
 • ускладнені, що супроводжуються гнійним запаленням (абсцес залози).

Також заведено виділяти чотири стадії розвитку абсцесу:

 • I стадія – початок запального процесу у вивідній протоці бартолінової залози. Протікає безсимптомно, важко діагностувати.
 • II стадія – відбувається формування кісти (абсцесу).
 • III стадія – бартолінові залози запалюються, кіста збільшується в розмірах.
 • IV стадія – поширення запалення на всю залозу і прилеглі тканини (істинний абсцес). Сильне збільшення кісти в розмірах, больові відчуття.
Читайте також:  Рівненських психологів з ДСНС навчали австралійські спеціалісти

Чому виникає абсцес бартолінової залози

Причинами запалення бартолінових залоз можуть бути багато чинників. До найчастіших причин виникнення абсцесу відносять:

 1. інфекційне запалення в області зовнішніх геніталій;
 2. інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), наприклад, гонорея, хламідіоз, трихомоніаз;
 3. травми промежини або піхви (розриви під час пологів або статевого акту, пошкодження під час гоління або епіляції);
 4. часта зміна статевих партнерів;
 5. незахищений секс;
 6. недотримання правил інтимної гігієни, особливо під час менструації та в післяпологовому періоді;
 7. носіння тісної спідньої білизни із синтетичних тканин;
 8. зниження імунітету жінки, через яке умовно-патогенні бактерії можуть стати небезпечними;
 9. запальні захворювання сечовипускального каналу;
 10. наявність у піхві чужорідного тіла (песарія, гормональної спіралі);
 11. гормональний збій.

Симптоми захворювання

Головний прояв абсцесу бартолінової залози – кулясте ущільнення в ділянці великих статевих губ. Воно може мати розміри від 1-4 до 7-10 см. Кіста відчувається під час пальпації, а на пізніх стадіях помітна візуально. У разі абсцесу в пацієнток також спостерігаються почервоніння й набряк входу в піхву, можуть бути болісні відчуття під час натискання та дискомфорт під час тертя нижньої білизни об кісту.

Якщо до запального процесу додається інфекція, то жінка може скаржитися на такі симптоми:

 • підвищення температури від 38-39°C і загальна слабкість;
 • збільшення лімфовузлів і біль внизу живота;
 • сильний біль у ділянці статевих губ;
 • патологічні виділення зі статевих шляхів із запахом і гноєм;
 • свербіж, печіння в ділянці піхви;
 • відчуття сухості в піхві, біль під час статевого акту.

Будь-який із перелічених симптомів є приводом для негайного звернення до лікаря-гінеколога. Що раніше почати лікування, то більше шансів на швидке усунення симптомів і причини хвороби без використання хірургічного втручання.

Діагностика абсцесу бартолінової залози

При підозрі на абсцес бартолінової залози потрібно записатися на прийом до лікаря-гінеколога. На прийомі гінеколог збирає анамнез, вислуховує скарги пацієнтки, а також проводить огляд на гінекологічному кріслі.

Читайте також:  Лікарі пояснили, чому варто відмовитися від кави на тиждень

Зазвичай абсцес помітний під час візуального огляду ділянки статевих губ і входу в піхву: діагностується еластичне кулясте утворення. Щоб оцінити загальний стан здоров’я і виявити можливі супутні гінекологічні захворювання, проводяться такі методи дослідження:

 • загальний аналіз крові та сечі;
 • вагінальний мазок для оцінки складу мікрофлори та ступеня чистоти піхви;
 • серологічні реакції та ПЛР-діагностика для виявлення поширених урогенітальних інфекцій;
 • УЗД органів малого таза і м’яких тканин промежини;
 • у разі підозріло швидкого зростання новоутворення – пункційна біопсія для виключення злоякісного процесу.

Лікування абсцесу бартолінової залози

На ранніх етапах і за невеликого розміру кісти абсцес бартолінової залози успішно лікується консервативно. Лікар призначає лікувальні сидячі ванночки, фізіотерапевтичні методи лікування, спеціальні мазі. Якщо на етапі діагностики було виявлено ІПСШ або інфекції сечовивідних шляхів, то буде призначено антибактеріальну та протизапальну терапію.

Якщо кіста гнійна або має великий розмір, а також приносить пацієнтці сильний дискомфорт і біль, то рекомендовано хірургічне видалення абсцесу. Можуть проводяться такі маніпуляції:

 1. Марсупіалізація – над абсцесом робиться мінімальний розріз, краї стінки порожнини бартолінової залози підшиваються таким чином, щоб створити штучний вивідний відтік патологічного вмісту. Через кілька днів після операції в більшості випадків потрібна додаткова установка дренажної трубки для повного виведення гною і зменшення кісти.
 2. Лазерна вапоризація – за допомогою лазера кіста розкривається, а її вміст випаровується під впливом світлового променя. Маніпуляції тривають лише кілька хвилин, і не вимагають тривалого відновлення після.

Фахівці нашої клініки завжди роблять вибір на користь щадних і малоінвазивних методик. Але в деяких випадках (у разі задавненої стадії захворювання, підозри на злоякісне новоутворення або неефективності інших методів лікування) пацієнту призначається повне видалення бартолінової залози. При видаленні бартолінової залози функцію зволоження статевих губ беруть на себе парауретральні залози.

Читайте також:  Анна Козакова - лікар гінеколог-хірург

Реабілітація після хірургічного лікування

Операції з видалення абсцесу бартолінової залози не потребують госпіталізації пацієнтки. Одразу після операції, яка триває не більше 1 години, жінку можуть виписати додому через 3-4 години. У відновлювальний період важливо суворо дотримуватися всіх заходів гігієни.

Під час марсупіалізації видимих рубців на статевих губах не залишиться, оскільки слизова має хороші здібності до регенерації. При дотриманні всіх рекомендацій лікаря в реабілітаційному періоді ніяких візуальних наслідків операції не залишиться. Лазерна вапоризація також має короткий реабілітаційний період і не залишає слідів операційних втручань.

Після операції рекомендовано фізіотерапевтичне лікування – магнітотерапія, лікувальні ванночки тощо.

Профілактика

Спеціальних профілактичних засобів проти абсцесу бартолінової залози немає, проте пацієнтам рекомендується дотримуватися стандартних рекомендацій, які дадуть змогу знизити ризик виникнення будь-яких запальних захворювань. А саме:

 1. використовувати бар’єрні методи контрацепції (презервативи);
 2. дотримуватися щоденної інтимної гігієни;
 3. не користуватися чужими рушниками та бритвеними станками;
 4. носити спідню білизну з натуральних тканин;
 5. уникати переохолодження і перегріву органів малого таза;
 6. своєчасно лікувати будь-які запальні захворювання;
 7. не носити щоденні прокладки;
 8. 1-2 рази на рік відвідувати лікаря-гінеколога.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я