60 років Єлисейського договору: франко-німецька репетиція

62

Німеччина та Франція хочуть знову зблизитися після значної напруги в останні місяці.

З цією метою канцлер Олаф Шольц (СДПН) у неділю вранці разом зі своїм кабінетом вирушить до Парижа, де буде проведено відкладені у жовтні консультації з французьким урядом, які будуть присвячені історичній даті. 60 років тому було підписано Єлисейський договір, покликаний примирити двох колишніх військових ворогів. Він і сьогодні вважається за основу франко-німецької дружби.

На честь цієї річниці парламенти двох країн проведуть церемонію у знаменитому університеті Сорбонна, де будуть присутні представники урядів. На наступному спільному засіданні Кабінету Міністрів на порядку денному стоятимуть теми економіки та енергетики, безпеки та оборони, а також Європи. Результатом має стати спільна декларація, де буде викладено бачення майбутнього Європи.

У спільній статті для “Frankfurter Allgemeine Zeitung” та “Journal du Dimanche” Шольц і президент Франції Еммануель Макрон написали, що вони хочуть зробити ЄС “ще сильнішою провідною силою надії”. «Через 60 років після підписання Єлисейського договору Німеччина та Франція сходяться на думці, коли розглядають фундаментальні питання щодо майбутнього Європи».

Бойові танки, ймовірно, стануть темою

Серед іншого, консультації буде присвячено подальшій підтримці України в її оборонній боротьбі проти російських агресорів. Україна та низка союзників закликають Шольца розчистити шлях для постачання бойових танків Leopard 2. Оскільки ці танки виробляються в Німеччині, німецький уряд має право вето на постачання з інших країн. Тому їй приділяється ключова роль, але Шольц ще не прийняв рішення. Незрозуміло також, чи Франція хоче відправити свій бойовий танк Leclerc в Україну.

Останнім часом між урядами двох країн не все рівно в координації постачання зброї в Україну. На початку січня Макрон прискорив ухвалення рішення щодо броньованих розвідувальних та піхотних бойових машин, оголосивши про це за день до Шольца та президента США Джо Байдена.

Читайте також:  Бушман захистив прискорене планування

Відмінності у подоланні наслідків війни

Проте франко-німецькі розбіжності виникли ще доти, коли мова зайшла про ліквідацію наслідків війни в Україні. Восени минулого року Франції не сподобалося, що Німеччина виступила проти європейського обмеження цін на газ та програми уряду Німеччини на 200 мільярдів євро щодо пом’якшення високих цін на енергію. На той час Макрон звинуватив Німеччину у самоізоляції в Європі.

Однак глава Мюнхенської конференції з безпеки Крістоф Хойсген бачить відповідальність за напруженість у франко-німецьких відносинах на обох сторонах. «Звичайно, з німецького боку Франція не завжди бралася до уваги. Але й Франція не завжди діє по-європейському», – сказав він в інтерв’ю Deutsche Presse-Agentur.

Колишній радник із зовнішньої політики канцлера Ангели Меркель (ХДС) тепер сподівається на поворот на краще. «Важливо, що є політична воля до співпраці. І тут річниця Єлисейського договору – чудова можливість чітко наголосити на цьому зовнішньому світі: Німеччина та Франція усвідомлюють свою історичну відповідальність за тісне співробітництво». В умовах глобальної конкуренції, сказав він, Європа має функціонувати просто зараз, щоб не залишитися позаду. «Якщо Німеччина та Франція не домовляться, на Європу чекає стагнація».

Обговорення законопроекту про інфляцію у США

Зустріч франко-німецької ради міністрів у жовтні була несподівано скасована. Німецька сторона обґрунтувала це необхідністю координації, що зберігається. На той час Єлисейський палац заявив, що важливі теми оборони та енергетики ще доведеться обговорити. В економічній частині переговорів основну увагу тепер буде приділено співробітництву в галузі енергетики, де обидві країни допомагають одна одній із постачанням, а також переходу до більш кліматично-сприятливої ​​економічної системи.

Крім того, багато місця, ймовірно, займатиме розгляд антиінфляційного закону США, який передбачає мільярди доларів інвестицій на захист клімату. Однак субсидії та податкові пільги пов’язані з компаніями, які використовують американську продукцію або виробляють її в самих США, тому в Європі побоюються несприятливих умов для вітчизняних компаній. «Ми рішуче відстоюватимемо амбітну стратегію щодо підвищення конкурентоспроможності європейської промисловості та європейське середовище, яка заохочує конкуренцію та інновації», – написали Шольц і Макрон у своїй спільній газетній статті.

Читайте також:  Росія закриє 4 генеральні консульства в Німеччині

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я