17 років тому перша жінка стала канцлером Німеччини

124

Чим екс-канцлер займається сьогодні, які досягнення та помилки Меркель запам’яталися найбільше і як до неї ставляться у світі зараз?

 

Рівно 17 років тому, 22 листопада 2005 року, жінка вперше стала канцлером Німеччини. Ангела Меркель займала цю посаду протягом 16 років. Чим запам’яталася «Мутті» на посаді глави уряду і яке ставлення в німецькому суспільстві до Меркель сьогодні, розповів політолог Дмитро Стратієвський в ефірі Stratera Show на радіо «Голос Берліна» з Машею Майєрс та Дмитром Губіним.

І, звичайно, перша жінка канцлер, як ви правильно сказали, відповідала запиту суспільства на фемінізм. Людям потрібні були зміни. Але тут зараз я сказав про людей, про населення, про якийсь такий статистичний образ, статистично значущу частину населення. Очікування тих, кого ми називаємо простими людьми, і очікування еліт на той момент, до речі, сходилися. Тобто вони теж шукали таку ось консервативну альтернативу Шредеру. І таким чином Меркель стала канцлером і потім неодноразово вигравала вибори за рахунок власної харизми, за рахунок нетипової для Німеччини персоніфікації виборчої системи. І це все у парламентській республіці ФРН. А парламентську республіку важко знайти на карті світу.

Дмитро Губін: Я ще забув додати ще до всіх «жахливих» якостей — вона ж ще зі Східної Німеччини.

Дмитро Стратієвський: Та й бездітна ми тут можемо додати, звичайно, дуже багато страшних у лапках якостей, але це все зіграло, бо справді Меркель була тією козирною картою, якою консерваторам від ХДС вдалося усунути Шредера — дуже велику фігуру, на той момент, теж вкрай популярну. Політика.

Становлення “Мутті”

Дмитро Губін: На початку своєї кар’єри (вона ще не була канцлером, але вже була політиком), Меркель зробила те, що потім багато хто називав актом політичного батьковбивства. Ви повинні пам’ятати цю статтю, яку вона опублікувала проти Коля, який, повторюю, називав її «моєю дівчинкою», привів за руку в політику та був лідером партії. Вона опублікувала, на мою думку, у Frankfurter Allgemeine Zeitung статтю, яка говорила про те, що Коля мав важку позицію у зв’язку зі скандалом корупційним, що ось партії необхідне оновлення і потрібні молоді політики. Наскільки подібні публічні жести взагалі є типовими для німецької політичної культури?

Читайте також:  Військові ЗСУ пройшли навчання системам NASAMS у ФРН

Дмитро Стратієвський: Безумовно, вони є типовими, тому що німецька політична культура є частиною німецької політичної практики. Сторонньому, скажімо, недосвідченому в політиці обивателю, Меркель здається ось такою тихою, спокійною. І, як ви сказали, «Мутті», яка уникає будь-яких жорстких вольових рішень і дозволяє подіям розвиватися своїм шляхом, свого роду пливе за течією. Насправді, будь-якому політичному оглядачеві в Німеччині відомо, що Меркель, навпаки, є дуже жорстким політиком.

Вона професійно захистила, можна навіть сказати, палила весь внутрішньопартійний політичний ландшафт у своїй партії ХДС і позбулася якихось конкурентів. Тому, скажімо, піти на дистанцію, відкинути від себе свого політичного духовного отця в особі Гельмута Коля це цілком у стилі Меркель. Вона вчинила на той момент правильно. Ми пам’ятаємо, що на цьому дії Меркель усередині партії не закінчились. Партія Меркель, ХДС ще дуже сильно і помітно полевіла, незважаючи на опір великих консервативних елі. Меркель — це політик, який робить ставку на силу на владу і залізною рукою досягає успіху.

Досягнення та помилки Меркель

Маша Майєрс: Якщо описувати епоху Меркель (безумовно, ця епоха, але просто за кількістю років це так довго, що цілком претендує на великий розділ у підручнику історії), як можна описати найважливіші події, які відбулися в епоху Меркель?

Дмитро Стратієвський: Так, 16 років це багато для життя, навіть звичайної, окремо взятої людини, а для політики 16 років дорівнює, мабуть, тисячоліттю. Я виділив би дві важливі події, чому Меркель для мене все ще при всіх її мінусах залишається симпатичним політиком. Перше — це її дії та дії всього уряду під час економічної кризи 2008 року. На мою думку, дії були правильні і вдалося уникнути великої економічної катастрофи.

Читайте також:  Шольц: Путін недооцінив єдність Заходу

І друге — це прийом біженців 2015 року, коли Меркель вдалося не просто ухвалити, а проштовхнути силове рішення щодо прийому цих людей, сирійських біженців, без зайвих бюрократичних формальностей. Нагадую, що проти цього була значна частина її партії, консервативний кістяк ХДС.

Ці дві події, безперечно, позитивні. Але є, звісно, ​​і багато негативного. Це відсутність серйозних реформ, відсутність пенсійної реформи, яка вкрай потрібна Німеччині. Вкрай повільні зрушення у питаннях охорони здоров’я. Також дві знамениті теми, що вже набили оскому. Перша – це величезні проблеми з німецькими залізницями, які не вирішені. Не вирішено й досі проблему розвитку транспортної системи. І друге — питання цифровізації, для того, щоб Німеччина нарешті зробила крок у XXI століття і стала електронним цифровим суспільством. Все це за Меркель не було зроблено. Але дві ключові події — дії під час двох криз 2008 і 2015 років — це, безумовно, заслуга Меркель як політика і, власне, як людини.

Як ставляться до Меркель сьогодні?

Дмитро Губін: Після 24 лютого ставлення до Меркель ось у цьому статусі «Мутті», спільної матінки, воно стало помітно змінюватися на гірший бік?

Дмитро Стратієвський: Принаймні соціологія це не підтверджує. І все-таки давайте відокремлювати мухи від котлет, як сказав один відомий нам усім політичний лідер. Є ставлення до Меркель усередині Німеччини. І тут я знову ж таки розділяю ставлення еліт і населення, або будь-якої статистично значущої частини населення, і ставлення до Меркель у світі.

Статистика не підтверджує, що ставлення до Меркель погіршилося саме у Німеччині. У світі – так. У неї сформувалося таке негативне реноме, пов’язане з «Північним потоком-2», з лобіюванням економічних інтересів німецьких еліт і нібито з надто теплими дружніми відносинами з Путіним. Хоча, знову ж таки, це зовсім не так. У нас у пам’яті не стертий історичний на той момент візит Меркель до Москви в 2005 році, коли вона сказала дуже гострі слова в обличчя Путіна. І вперше замість стратегічного партнерства із Росією було встановлено просто партнерство. Але такий образ Меркель сформувався у світі, особливо у країнах Центральної та Східної Європи. Він не найкращий. І після 24 лютого, звісно, ​​він погіршився.

Читайте також:  Більшість громадян Німеччини незадоволені урядом

Дмитро Губін: Скажіть, наскільки реально чекати, що в тих мемуарах, які Меркель, я знаю, пише (вони мають вийти до Різдва наступного року), наскільки реально, на ваш погляд, зустріти фразу: вибачте, люди добрі, але з Путіним Північним потоком» я реально припустилася помилки?

Дмитро Стратієвський: Меркель, власне, і заявляв уже про це вербально, хоча не так, як, наприклад, Штайнмайєр. Але я не думаю, що Меркель та людина, від якої можна буде очікувати таких уклінних вибачень. Можливо, книга міститиме певні натяки, але вона ніколи не поставить хрест на своєму політичному шляху.

Чим зараз Ангела Меркель займається?

Маша Майєрс: Скажіть, що вона робить зараз? Яка взагалі доля екс-канцлера?

Дмитро Стратієвський: Після того, як Меркель заявила, що не висуватиметься на наступний термін, вона сказала, що вона матиме час почитати книги, ніж зараз Меркель, власне, і займається. Ми бачимо, що вона практично не з’являється у суспільному інформаційному полі. Вона, напевно, займається якимись благодійними справами. Зрештою, вона вчена, вона може повернутися до своєї наукової діяльності.

Меркель уже, певне, не політичний гравець на німецькому політичному ландшафті. Але я думаю, що її вплив у ХДС усередині партії зберігся досі. Хоча і там її вплив зменшився. Тобто Меркель це вже політик минулого, це політик з історії Німеччини.

Нагадаємо, у відеоформаті стрім Stratera Show транслюється щодня у будні з 14:00 до 16:00 на сайті нашого видання aussiedlerbote.de.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я